Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Wielki atak hakerów w Europie. BBC ostrzega: kolejny w każdej chwili

17
Podziel się:

Według BBC na trzy konta prawdopodobnie powiązane z hakerami trafiło ponad 22 tysiące funtów.

Wielki atak hakerów w Europie. BBC ostrzega: kolejny w każdej chwili
(Yuri Samoilov / Flickr (CC BY 2.0))

BBC ostrzega przed kolejnym atakiem cyberprzestępców. Według analiz brytyjskiego nadawcy cybernetyczni włamywacze, którzy w piątek przeprowadzili globalny atak żądając okupu, mogą ponownie zaatakować w każdej chwili.

Hakerzy wpuszczali do komputerów złośliwe oprogramowanie, które szyfrowało dane.W zamian za ich ponowne udostępnienie domagali się pieniędzy - co najmniej trzystu dolarów za każdy komputer czy system operacyjny. Zgłoszono 125 tysięcy takich blokad w ponad stu krajach.

Według BBC na trzy konta prawdopodobnie powiązane z hakerami trafiło ponad 22 tysiące funtów. To ponad sto dziesięć tysięcy złotych. Pragnący zachować anonimowość brytyjski informatyk, który pomógł powstrzymać atak, mówi, że to nie koniec działań cyberprzestępców. - Oni nie mają powodu, by przestać. Mogą z łatwością zmienić trochę kod programu i zacząć od początku, całkiem możliwe, że już w poniedziałek rano.

Eksperci radzą, by przede wszystkim instalować na komputerach najnowsze aktualizacje, nie otwierać podejrzanych linków i nieznanych plików, które przychodzą w mailach oraz zaopatrzyć się w najnowsze systemy operacyjne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
niko
7 lat temu
hm może Microsoft ma problemy finansowe i nie wiedzą jak tu wymusić na ludziach instalacji beznadziejgo win 10 to szukają pretekstu, bo akurat aktualizacja systemu pomoże. ...z drugiej strony przez takie akcje reż wzrasta ilość wykupowanych progrów antywirusowych a od dawna wiadomo ze wirusy piszą firmy zajmujące się oprogramowaniem Anty wirusowym. ..
HAHAHA
7 lat temu
Śmiać mi się chce kiedy słyszę takie brednie , prawda jest taka że za takimi przestępstwami stoją korporacje , skoro bandyci posiadają konta bankowe to znaczy że banki współpracują z takimi ludźmi bo jaki byłby problem organom ścigania namierzyć właścicieli kont i dlaczego banki tych kont nie blokują wiedząc że posługują się nimi przestępcy ? bo w tym siedzą i czerpią z tego potężne pieniądze .
Marzena.
7 lat temu
Mnie się w piątek trafiło że czytając gazety na Google był tytuł że Zbigniew Wodecki nie żyje, otworzyłam stronę z zamiarem przeczytania faktów, a tu nagle awaria systemów zaczęła szaleć ,najpierw że za każdy SMS będzie mi pobierać prawie 7 zł. Zablokowałam to szybko, i awaria że mam 13 wirusów, znalazłam szybko z porady gogle antywirus i mam nadzieję że na jakiś czas mam teraz ochronę .
Adrian Pustko...
7 lat temu
Korea dalej realizuje swoj maniakalny plan cyber ataków podobnie jak Platforma Obywatelska
Babcia
7 lat temu
Mnie Wnuczek podłączył komputer do Radia Maryja. Czy coś mi grozi?