Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Teheran oskarża "obce państwo" o próbę sabotażu

0
Podziel się:

Asghar Zarean, który w irańskiej agencji atomistyki odpowiada za sprawy bezpieczeństwa, nie ujawnił, o które państwo chodzi ani na czym miała polegać owa próba sabotażu.

Atom w Iranie. Teheran oskarża "obce państwo" o próbę sabotażu
(Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)

Podjętą przez _ obce państwo _ próbę sabotażu, którego celem były zbiorniki do transportu ciężkiej wody, udaremniono w Iranie - napisał irański dziennik _ Arman _, powołując się na przedstawicieli władz.

Asghar Zarean, który w irańskiej agencji atomistyki odpowiada za sprawy bezpieczeństwa, nie ujawnił, o które państwo chodzi ani na czym miała polegać owa próba sabotażu.

Ciężka woda jest stosowana w reaktorach jądrowych jako chłodziwo i moderator, gdyż ma zdolność do spowalniania neutronów prędkich. Iran posiada, o ile wiadomo, tylko jeden reaktor ciężkowodny - w mieście Arak. Budowa tego obiektu nie została jeszcze zakończona.

Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny. Strona irańska od dawna oskarża Zachód o próby sabotowania jej programu nuklearnego.

W 2010 roku wirus komputerowy Stuxnet na pewien czas zakłócił funkcjonowanie tysięcy wirówek, używanych przez Iran do wzbogacania uranu. Teheran twierdzi, że był to atak przeprowadzony przez Izrael, Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

We wrześniu br. w Iranie aresztowano obywatela Ukrainy, podejrzanego o próbę sabotażu w elektrowni atomowej w Buszerze.

Pod koniec ubiegłego roku Iran i sześć mocarstw: USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja podpisały tymczasowe porozumienie, w którym w zamian za częściowo zniesione sankcje Teheran zobowiązał się, że przez pół roku nie wybuduje nowych ośrodków wzbogacania uranu, co miało dać czas negocjatorom na osiągnięcie ostatecznego porozumienia.

Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia tego porozumienia został przesunięty na 24 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa samolotu w Iranie. Spadł na miasto Zginęło 39 osób, a kolejnych dziewięć zostało rannych - poinformowały irańskie władze.
Sabotaż w elektrowni atomowej w Belgii? Nastąpił wyciek oleju z turbiny parowej w reaktorze. Początkowo mówiono o problemie technicznym, ale teraz coraz więcej pojawia się opinii, że to było celowe działanie.
Prezydent Iranu stawia USA warunki _ - Jeśli uda się doprowadzić do ostatecznego porozumienia, może być również możliwość dyskusji na inne tematy - _ powiedział szef gabinetu prezydenta Iranu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)