Notowania

atom w iranie
18.06.2012 16:38

Atom w Iranie przedmiotem rozmów

Delegacja irańska przystąpiła dziś w stolicy Rosji do dwudniowych negocjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

*Rozpoczęte dziś w Moskwie kolejne rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat programu nuklearnego Teheranu toczą się w atmosferze, która nie jest _ pozytywna _ - powiedział dziennikarzom przedstawiciel irańskiej delegacji. *

_ - Jak do tej pory atmosfera nie jest pozytywna. Głównym problemem jest ustalenie zakresu negocjacji _ - podkreślił pragnący zachować anonimowość irański dyplomata. Zauważył, że jest to na razie _ wstępna _ ocena.

Delegacja irańska, której przewodniczy główny negocjator ds. nuklearnych Said Dżalili, i szóstka (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), reprezentowana przez szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, przystąpiły w poniedziałek w stolicy Rosji do dwudniowych negocjacji.

Rzecznik delegacji sześciu mocarstw Michael Mann powiedział, że grupa 5+1 podtrzymuje swoje żądanie dotyczące wstrzymania przez Iran wzbogacania uranu do 20 proc., który może być wykorzystany jako paliwo w reaktorach jądrowych, a po dalszym wzbogaceniu zastosowany w ładunkach nuklearnych, jak też żądanie wymiany zgromadzonych już zapasów wzbogaconego do 20 proc. uranu na paliwo nuklearne, które jest Iranowi potrzebne w celach pokojowych.

_ Naszym priorytetem jest to, aby Irańczycy poruszyli kwestię 20 procent _ - oznajmił dziennikarzom Mann. Grupa 5+1 proponuje Iranowi w zamian złagodzenie międzynarodowych sankcji głównie o charakterze ekonomicznym, a także współpracę w dziedzinie jądrowej.

Władze w Teheranie stale twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny i podkreślają swoje prawo do wzbogacania uranu.

Dotychczasowe rozmowy nie doprowadziły do przełomu. Associated Press pisze, że każda ze stron czeka na ruch drugiej strony. Iran chce zniesienia sankcji, ale szóstka wyklucza to, dopóki Teheran nie zastosuje się do żądań społeczności międzynarodowej.

Reuters pisze w poniedziałek, że prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad dał, jak się wydaje, do zrozumienia, iż Teheran byłby gotów wstrzymać wzbogacanie uranu, jeśli mocarstwa światowe zgodzą się zaspokajać irańskie potrzeby w zakresie paliwa do reaktorów.

_ - Republika Islamska od początku deklarowała, że jeśli państwa europejskie zapewnią jej uran wzbogacony do 20 proc., Iran nie będzie wzbogacał do tego poziomu _ - napisał Ahmadineżad na swej stronie internetowej.

Czytaj więcej o sprawach Iranu
Jest decyzja Iranu ws. negocjacji. Przełom? Kolejna runda rozmów poświęconych kwestii kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego, odbędzie się 18-19 czerwca w Moskwie.
Iran znowu oskarża. Impas w negocjacjach Iran wątpi w dobrą wolę wielkich mocarstw w sprawie porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego podczas negocjacji.
Clinton wyjawia, co USA planują ws. Iranu USA nie zamierzają złagodzić sankcji gospodarczych wobec Iranu przed najbliższymi rozmowami w sprawie irańskiego programu atomowego.
Tagi: atom w iranie, moskwa, iran, negocjacje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz