Notowania

atom w iranie
20.06.2014 18:49

Atom w Iranie. Ruszyły prace nad długofalowym porozumieniem

- Przedstawiliśmy sobie wzajemnie szereg pomysłów w poszczególnych kwestiach i rozpoczęliśmy proces szkicowania dokumentu - zakomunikowała szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Sześć światowych mocarstw rozpoczęło wraz z Iranem prace nad projektem długoterminowego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Teheranu - poinformowała w Wiedniu szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Strony spotkają się ponownie 2 lipca.

W komunikacie przekazanym przez swego rzecznika Michaela Manna Ashton podsumowała wyniki rozmów trwających w stolicy Austrii od 16 czerwca. _ Przedstawiliśmy sobie wzajemnie szereg pomysłów w poszczególnych kwestiach i rozpoczęliśmy proces szkicowania dokumentu _ - głosi oświadczenie.

26 czerwca spotkają się w Brukseli wyżsi rangą dyplomaci sześciu mocarstw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec), by omówić dalsze negocjacje. Kolejna runda rozmów w Wiedniu zacznie się 2 lipca - powiadomiła Ashton.

Również szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że strony _ zaczęły pracę nad brudnopisem porozumienia _. Zastrzegł przy tym, że pięciodniowe rozmowy nie przyniosły przełomu w głównych punktach spornych. Zarif wezwał _ szóstkę _, by _ zrezygnowała z nadmiernych żądań, których Iran nie zaakceptuje _.

Tym, co wciąż dzieli obie strony jest, jak zauważa agencja Reutera, dopuszczalny przyszły zasięg prac nuklearnych prowadzonych przez Iran.

Zakończone dzisiaj rozmowy były piątą w tym roku rundą negocjacji dotyczących zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Iranu w zamian za ograniczenie jego programu nuklearnego. Strony wyznaczyły sobie termin 20 lipca na osiągnięcie długoterminowego porozumienia w tej sprawie.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przesłała do państw członkowskich poufny raport na temat realizacji przez Iran dotychczasowych ustaleń z sześcioma mocarstwami. Z dokumentu, do którego dotarł w piątek Reuters wynika, że Teheran wywiązuje się z podjętych zobowiązań dotyczących redukcji zapasów wzbogaconego uranu.

W listopadzie 2013 roku zawarto w Genewie wstępne porozumienie, zakładające ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji międzynarodowych. Umowa weszła w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Zachód podejrzewa, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów będą mówić o atomie. Iran ulegnie? Władze w Teheranie uważają, że jest jeszcze szansa na osiągnięcie końcowego porozumienia przed 20 lipca.
Walczą o porozumienie ws. atomu w Iranie Rozmowy będą _ bardzo trudne _.
Będzie porozumienie ws. irańskiego atomu? - _ Nie mam żadnych złudzeń. To będzie trudne. Jednak wierzę w dyplomację, ponieważ są podstawy dla praktycznych rozwiązań _ - stwierdził prezydent USA.
Tagi: atom w iranie, catherine ashton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz