Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. "Teheran nadal wzbogaca uran"

0
Podziel się

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) obawia się, że Iran pracuje nad wyprodukowaniem broni nuklearnej.

Atom w Iranie. "Teheran nadal wzbogaca uran"
(PAP/EPA)
bEqnCzYl

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano stwierdził, że nie dostrzegł w ciągu ostatnich trzech miesięcy _ radykalnych _ zmian w irańskim programie nuklearnym. Zdaniem Amano Teheran nadal wzbogaca swoje zapasy uranu.

Na zdjęciu Yukiya Amano (po prawej) i Ali Akbar Salehi, odpowiedzialny za irański program atomowy

W wywiadzie dla agencji Reutera szef MAEA podkreślił, że władze Iranu ciągle prowadzą badania nuklearne, kontynuując wzbogacanie uranu do 20 proc. Te działania wywołują obawy Zachodu, który podejrzewa Teheran o chęć wyprodukowania broni atomowej.

bEqnCzYn

_ - Mogę powiedzieć, że prace nad wzbogacaniem uranu są nadal prowadzone, żadnych zmian w tej kwestii nie dostrzegliśmy _ - podkreślił szef oenzetowskiej agencji.

Amano zauważył także, że Iran ma nadal _ wiele do zrobienia _, by zakończyć budowę 40-megawatowego reaktora na ciężką wodę IR-40. Istnieją obawy, że po uruchomieniu reaktor ten będzie produkował pluton, służący potem jako materiał rozszczepialny dla bojowych ładunków jądrowych.

Przedwczoraj Iran zapewnił, że w ciągu trzech miesięcy zapewni inspektorom ONZ _ kontrolowany dostęp _ do kopalni uranu i zakładu produkcji ciężkiej wody w ramach zawartego w poniedziałek porozumienia z Międzynarodową Organizacją Energii Atomowej.

Dokument podpisał w Teheranie szef MAEA Yukiya Amano po tym, gdy w trakcie dyplomatycznych rozmów w Genewie w miniony weekend Iran i sześć światowych mocarstw nie zdołały uzgodnić traktatu, który rozwiałby obawy Zachodu, że celem irańskiego programu atomowego jest uzyskanie broni jądrowej.

bEqnCzYt

Według załącznika do porozumienia, w ciągu najbliższych trzech miesięcy Iran zapewni między innymi dostęp inspektorów do kopalni uranu Gchine oraz zakładu produkcji ciężkiej wody w miejscowości Arak, czego MAEA wielokrotnie się domagała

Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran bez atomu? Przedłużają się rozmowy w Genewie Jeśli te kwestie nie zostaną uregulowane, porozumienie nie będzie możliwie - ostrzegają dyplomaci.
Izrael ostrożnie o zapowiedziach Iranu _ Iran będzie oceniany po czynach, a nie deklaracjach w sprawie swego programu nuklearnego _ - zapowiedzieli wysocy rangą urzędnicy.
Atom w Iranie. Będzie impas w negocjacjach? _ Możemy rozmawiać o formie, ilości i poziomie wzbogacania, ale odesłanie za granicę naszej produkcji uranu oznacza naszą czerwoną linię. _
bEqnCzYO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)