Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
12.02.2013 17:57

Atom w Korei Północnej. Będą dalsze sankcje

Waszyngton i jego sojusznicy zamierzają zaostrzyć sankcje nałożone na Phenian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła Koreę Północną za przeprowadzenie trzeciej już próby nuklearnej i zapowiedziała podjęcie działań w związku z _ poważnym naruszeniem _ przez władze w Phenianie rezolucji Rady.

W oświadczeniu dla prasy, przyjętym przez wszystkich 15 członków RB ONZ na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu, podkreślono, że północnokoreańska próba nuklearna stanowi _ wyraźne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa _.

Wskazano, że w przyjętej przez Radę jednomyślnie w zeszłym miesiącu rezolucji zaostrzającej sankcje wobec Korei Północnej za wystrzelenie rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, zapowiedziano podjęcie _ znaczących działań _ w razie kolejnej próby nuklearnej.

_ Zgodnie z tym zobowiązaniem (...) członkowie Rady Bezpieczeństwa niezwłocznie przystąpią do opracowywania stosownych środków _ - głosi oświadczenie.

Ambasador USA przy ONZ Susan Rice podkreśliła, że Waszyngton i jego sojusznicy zamierzają zaostrzyć sankcje nałożone na Phenian za próby nuklearne z 2006 i 2009 roku.

Korea Północna potwierdziła dzisiaj, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę atomową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o większej sile eksplozji w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju. Oficjalna agencja KCNA oświadczyła, że próba została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Ma ona być odpowiedzią na _ oburzającą _ wrogość Stanów Zjednoczonych, które _ agresywnie _ podważają pokojowe i suwerenne prawa Phenianu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea wyznacza termin wystrzelenia rakiety Komunistyczna Korea Północna ogłosiła, że zamierza wystrzelić rakietę między 10 a 22 grudnia.
Korea Pn. grozi. Wystrzelą kolejną rakietę Korea Północna zapowiada start kolejnej rakiety balistycznej. Plany te budzą poważne zaniepokojenie sąsiadów.
Chiny popierają Koreę. Milczą o rakiecie Hu pogratulował nowemu przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Unowi z okazji nadania mu tytułu pierwszego sekretarza Partii Pracy Korei.
Tagi: atom w korei północnej, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz