Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Audyt w SKOK-u Jaworzno. Sporo uchybień

80
Podziel się:

Audyt w SKOK-u Jaworzno wykazał brak procedur kredytowych, kontrolnych, bałagan w papierach i liczne przypadki udzielania kredytów osobom bez zdolności kredytowej – pisze "Puls Biznesu".

Audyt w SKOK-u Jaworzno. Sporo uchybień
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

"PB" dotarł do raportu po due diligence przeprowadzonym w SKOK Jaworzno, który sporo wyjaśnia, jeśli chodzi o kuchnię spółdzielczego biznesu, ujawniając elementarne braki w systemie zarządzania, kontroli, nadzoru i ryzyka.

Wyniki audytu wykazały daleko posuniętą nonszalancję kasy w prowadzeniu polityki kredytowej, jeśli chodzi o ocenę wiarygodności klienta, zabezpieczenia i poziom dochodów.

Doradcy SKOK-u Jaworzno udzielali kredytów, stosując tzw. odstępstwa od zwykłej procedury. W efekcie pieniądze trafiały do klientów, którzy nie udokumentowali źródeł dochodów bądź mieli nieregularne dochody.

Przeglądając księgi SKOK-u, audytorzy odnotowali powtarzające się kredyty, w przypadku których nie została zapłacona nawet pierwsza rata. Po zliczeniu wszystkich okazało się, że jest ich 124 na kwotę blisko 0,5 mln zł. Przeszło trzy razy (1,6 mln zł) wyższa jest suma kredytów zakwalifikowanych do kategorii wyłudzenia.

Jaworzno jest jednym z większych SKOK-ów, rodem ze Śląska, ale siecią oddziałów sięgająca sąsiednich województw. W 2016 r. KNF wprowadziła zarządcę komisarycznego do kasy ze względu na ponoszone przez nią straty i kurczące się kapitały.

Jak dodaje gazeta, biznesu nie udało się postawić na nogi i w tym roku nadzór zaczął szukać wśród banków chętnego do przejęcia jaworzniańskiego SKOK-u. To standardowa procedura wynikająca z ustawy o zasadach restrukturyzacji SKOK-ów. Jeśli nie uda się znaleźć chętnego na kasę, zostaje już tylko złożyć wniosek o upadłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(80)
atos
6 lat temu
gdie bierecki schował walizki z 70 mln. zł. i resztę kasy , co robi prokuratura
ja
6 lat temu
jednym słowem dobra zmiana
Teściowa
6 lat temu
SKOK to najwięksi oszuści,okłamali mnie okradli stosujac kruczki w umowach ,a my zwykli ludzie podpisujemy umowy nieświadomi tego,że mieć coś wspólnego ze SKOK to same straty
a co nie może...
6 lat temu
Niech wykupi Bierecki.
AOLKA
6 lat temu
a co na to pan "Bierem & $kaczem Bierecki " - jak pan się czuje ???
...
Następna strona