Notowania

Kondycja SKOK-ów nadal daleka od ideału. Dwie kasy z zarządcami komisarycznymi

Aż 24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi. W dwóch porządki robią zarządcy komisaryczni. Za błędy kas płacą głównie banki i ich klienci. Dziś to już prawie pięć miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/EastNews)
24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi.

O słabej sytuacji SKOK-ów pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy, Polacy trzymają w nich 9,8 mln zł. Wartość depozytów przez ostatnie dwa lata spadła o 18 procent. Od końca 2016 roku liczba działających SKOK-ów zmniejszyła się o 17. Od jesieni 2012 roku, kiedy kasy trafiły pod nadzór KNF - o 21.

Obecnie w dwóch z 34 działających kas, w SKOK Piast i SKOK Jaworzno, pracują zarządcy komisaryczni ustanowieni decyzją KNF. To oznacza, że ich sytuacja jest zła. W 24 na 34 kasach i w Kasie Krajowej trwają postępowania naprawcze.

KNF nie chce ujawnić, czy planuje wprowadzenie zarządców komisarycznych do kolejnych SKOK-ów, ale zdaniem gazety to realny scenariusz.

Zobacz też: Bartkiewicz: spółki technologiczne nie zajmą miejsca banków

Jak przypomina gazeta, KNF półtora roku temu Komisja informowała, że rozważa wprowadzenie zarządców aż w 10 kasach. Skończyło się na obecnych dwóch.

Z drugiej strony od końca 2016 roku liczba działających SKOK-ów zmniejszyła się o 17. Część upadła, a część została wchłonięta przez banki.

Te ostatnie ponoszą od 2012 roku główny ciężar odpowiedzialności za błędy kas. Depozyty w SKOK-ach są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kiedy kasa upada, depozyty do wartości 100 tys. euro wypłaca BFG. Skąd Fundusz ma pieniądze? Składają się kasy i banki. Z czego składka tych pierwszych w to w tym roku 31 mln zł, a banków 2,1 mld zł.

BFG wypłacił już klientom upadłych SKOK-ów 4,33 mld zł, a niecałe pół miliarda trafiło do banków jako wsparcie w przejmowaniu kas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: skok, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2018

JanuszAmber Gold w porównaniu ze SKOKami to jest afera na poziomie zabrania komuś łopatki w piaskownicy. Ale nie po to PiS przejmuje sądy, żeby się … Czytaj całość

17-07-2018

MeanderJest coś czego PiS jeszcze nie spieprzył?

17-07-2018

wieslawa53Może w tej sprawie wypowie się senator PiS p.Bierecki. Gdzie się podziały pieniądze ze SKOK-ów ? Zostały wyszabrowane i teraz tak na prawdę my musimy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)