Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Kondycja SKOK-ów nadal daleka od ideału. Dwie kasy z zarządcami komisarycznymi

9
Podziel się:

Aż 24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi. W dwóch porządki robią zarządcy komisaryczni. Za błędy kas płacą głównie banki i ich klienci. Dziś to już prawie pięć miliardów złotych.

24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi.
24 na 34 działające w Polsce kasy są objęte postępowaniami naprawczymi. (STANISLAW KOWALCZUK/EastNews)

O słabej sytuacji SKOK-ów pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy, Polacy trzymają w nich 9,8 mln zł. Wartość depozytów przez ostatnie dwa lata spadła o 18 procent. Od końca 2016 roku liczba działających SKOK-ów zmniejszyła się o 17. Od jesieni 2012 roku, kiedy kasy trafiły pod nadzór KNF - o 21.

Obecnie w dwóch z 34 działających kas, w SKOK Piast i SKOK Jaworzno, pracują zarządcy komisaryczni ustanowieni decyzją KNF. To oznacza, że ich sytuacja jest zła. W 24 na 34 kasach i w Kasie Krajowej trwają postępowania naprawcze.

KNF nie chce ujawnić, czy planuje wprowadzenie zarządców komisarycznych do kolejnych SKOK-ów, ale zdaniem gazety to realny scenariusz.

Zobacz także: Zobacz też: Bartkiewicz: spółki technologiczne nie zajmą miejsca banków

Jak przypomina gazeta, KNF półtora roku temu Komisja informowała, że rozważa wprowadzenie zarządców aż w 10 kasach. Skończyło się na obecnych dwóch.

Z drugiej strony od końca 2016 roku liczba działających SKOK-ów zmniejszyła się o 17. Część upadła, a część została wchłonięta przez banki.

Te ostatnie ponoszą od 2012 roku główny ciężar odpowiedzialności za błędy kas. Depozyty w SKOK-ach są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kiedy kasa upada, depozyty do wartości 100 tys. euro wypłaca BFG. Skąd Fundusz ma pieniądze? Składają się kasy i banki. Z czego składka tych pierwszych w to w tym roku 31 mln zł, a banków 2,1 mld zł.

BFG wypłacił już klientom upadłych SKOK-ów 4,33 mld zł, a niecałe pół miliarda trafiło do banków jako wsparcie w przejmowaniu kas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Aga
6 lat temu
SKOK działały dobrze, póki się Państwo nie uparło, żeby je zniszczyć. I sukcesywnie to robi...
Obywatel z PR...
6 lat temu
Tzw. SKOKI nazwa adekwatna jak jeszcze ktoś nie zauważył, przed wojną zbankrutowały i klienci zostali z niczym. Obecnie stanowią skarbonkę PISu , największy z przekrętów tej partyjki na szkodę frajerów (czyt. klientów). Straty SKOKÓW przekroczyły już 4,5 mld.PLN. I co ?????????????????????????????????????? I NIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bo swoim kumple partyjni krzywdy robić przecież nie będą , po to właśnie przejęto sądy w Polsce aby kolesie partyjni mieli się dobrze , jak ktoś jeszcze nie zauważył. Przydałoby się na chwilę wskrzesić Stalina i ta banda co jest obecnie w Polsce przy korycie pojechała by na Syberię . polowali by na białe niedźwiedzie albo odwrotnie.
wieslawa53
6 lat temu
Może w tej sprawie wypowie się senator PiS p.Bierecki. Gdzie się podziały pieniądze ze SKOK-ów ? Zostały wyszabrowane i teraz tak na prawdę my musimy je spłacać w cenie usług finansowych. Jakoś cichutko w tej sprawie , nawet szanowny pan Ziobro siedzi cichutko. Czyli wszystko jasne. wiadomo gdzie poszły grube miliardy, a my się ekscytujemy Amber Gold.
jan
6 lat temu
nie dawno czytałem jak się chwalił bierecki, że płynie na fali
Meander
6 lat temu
Jest coś czego PiS jeszcze nie spieprzył?