Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
We Wrocławiu rusza wypożyczalnia aut elektrycznych. Na start 200 samochodów

We Wrocławiu rusza wypożyczalnia aut elektrycznych. Na start 200 samochodów

Docelowo w zasobach wypożyczalni będzie znajdowało się 200 aut. Fot. Dawid Tatarkiewicz
Docelowo w zasobach wypożyczalni będzie znajdowało się 200 aut.

Od początku listopada mieszkańcy Wrocławia będą mogli korzystać z pojazdów elektrycznych oferowanych przez miejską wypożyczalnię tego typu aut. W zasobach wypożyczalni docelowo będzie 200 pojazdów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Wypożyczalnia będzie działać pod marką Vozilla. Przedsięwzięcie to efekt podpisanej w lutym tego roku umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy samorządem Wrocławia a firmą Enigma. Obowiązująca przez 5 lat umowa zakłada uruchomienie miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Według wrocławskiego magistratu stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, w którym będzie realizowane takie rozwiązanie.

- Vozilla, obok wypożyczalni rowerów miejskich oraz miejskich autobusów i tramwajów będzie stanowić nowoczesne uzupełnienie systemu komunikacyjnego miasta - powiedziała Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Docelowo w zasobach wypożyczalni będzie znajdowało się 200 aut, w tym 190 osobowych oraz 10 samochodów typu VAN. - Usługa będzie realizowana w systemie free floating, auto na minuty. Dla użytkownika oznacza to usługę "all inclusive" - w ramach opłaty zawarte są koszty rezerwacji, jazdy i parkowania - podała Szafran.

Zobacz także: Sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie fabryczne nowych samochodów

Ostatnie testy związane z funkcjonowaniem wypożyczalni zostaną przeprowadzone w październiku. Ostatecznie auta będą do dyspozycji wrocławian od początku listopada.

Wrocławski magistrat ma wyznaczyć specjalne miejsca parkingowe dla aut Vozilli. Urzędnicy liczą na to, że dzięki wypożyczalni w mieście zmniejszą się korki, a dzięki zerowej emisji CO2 takich aut, poprawie ulegnie jakość powietrza.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Zenek
2017-10-14 18:46
Wypożyczalnia na 200 aut w żaden sposób nie zmniejszy korków we Wrocławiu, zwłaszcza iż 60zł za godzinę wypożyczenia auta odstraszy potrafiących liczyć ludzi (warto sprawdzić cenniki tradycyjnych wypożyczalni aut). W zamian na rzecz prywatnej firmy mieszkańcy stracą nie mniej, niż 200 miejsc parkingowych. Jakim prawem? Wychwalana "ekologiczność" aut elektrycznych to marketingowy bełkot, są to pojazdy szkodliwe dla środowiska w produkcji i utylizacji a prąd w Polsce mamy ze spalania węgla. Jednym słowem kpina z Wrocławian i kolejne utrudnienie w parkowaniu samochodów.
mmm
2017-09-28 22:44
we Wro zarejestrowano ponad 200tys aut osobowych. drugi etyle co rano wieżdża do Wro z miejscowości podwrocławskich. a tu 200 sztuk ma uratować powietrze?! życzę powodzenia.
Ps
2017-09-28 19:28
Dobry pomysł. Start-upy, drobny biznes i nowe technologie plus auta elektryczne to przyszłość. Powinna jeszcze iść za tym kasę do Wro na projekty międzyuczelniane i badania, na rozpoczynanie i wprowadzanie nowych rzeczy do biznesu. Na pomysły studentów. Jeszcze do tego sprawna komunikacja zbiorowa mimo ciągłej łupieżu przez Warszawę piniedzy z budżetu centralnego. Ale pomysł ok. Bo węgiel to przeszłość a wszytko niedługo będzie niskoemisyjne i podłączone do internetu.
Pokaż wszystkie komentarze (8)