Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szturm na autosalony. Takiej sprzedaży w Polsce nie było od lat

Szturm na autosalony. Takiej sprzedaży w Polsce nie było od lat

Fot. East News

Tylu aut nie sprzedano w Polsce od 17 lat. Kupują przedsiębiorcy i firmy żyjące z reeksportu.

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce skoczyła w ciągu trzech kwartałów tego roku aż 17,3 proc. - podaje europejska organizacja ACEA.

Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego spodziewa się, że w całym roku nabywców znajdzie 470-480 tys. aut osobowych. - Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie najlepszy od 2000 roku - powiedział "Rzeczpospolitej" Jakub Faryś, prezes PZPM.

Szybko rośnie także sprzedaż w innych krajach regionu: w Chorwacji o 21,3 proc., na Węgrzech o 19 proc., a w Bułgarii o 18,1 proc. Dwucyfrowe zwyżki są w Słowenii, na Słowacji, Litwie oraz w Estonii.

I choć w 12 nowych krajach UE nabywców po trzech kwartałach znalazła niespełna jedna dziesiąta tego, co w starej Unii, to wzrost w regionie jest imponujący. Tym bardziej że w zachodniej części Europy widać schłodzenie popytu.

Ile kosztuje spóźnienie? Przekonał się o tym polski producent autobusów Autosan

 

 

W Niemczech sprzedaż we wrześniu skurczyła się o 3,3 proc., a w szykującej się do Brexitu Wielkiej Brytanii - aż o 9,3 proc. Wyniki zachodniej części Europy - kraje starej Unii odnotowały w ciągu trzech kwartałów sprzedaż tylko o 2,9 proc., do 10,7 mln sztuk - byłyby jeszcze słabsze, gdyby nie ożywienie w w salonach włoskich i hiszpańskich - czytamy w "Rzeczpospolitej".

sprzedaż, samochód, firma, motoryzacja, autosalon
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
qwerty
2017-10-20 01:15
A dlaczego to robią? Bo rząd nie zwraca nadpłaconego vatu.:)) Przedsiębiorca tylko raz da się oszukać przez rząd. I skończą się niezwykłe dochody Morawieckiego.Ludzie kupią cokolwiek byle nie mogli zabrać należnego vatu.I to samo zrobi salon samochodowy i przewoznik itd itd.Koniec z okradaniem z vatu prywatne firmy. Skąd teraz kasę PiS wezmie?
Prawda
2017-10-19 22:26
Ile z tych wszystkich sprzedanych jeździ po Polsce a ile wróciło za granice? Nowe samochody by mógł być reeksport niby legalny (oficjalnie producenci zakazali by krajowi importerzy mieli z czego zyc) są rejestrowane w polsce tablice nigdy nie zakładane tylko przeładunku z jednej lory na drugą i do niemiec. Tak nabijanie są te statystyki.
Z 007
2017-10-19 20:17
JEDYNE SALONY TO KOMISY WY DURNE PAŁY PISOWSKIE
Pokaż wszystkie komentarze (67)