Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Badanie zaufania do banków. CBOS ujawnia szczegóły

0
Podziel się:

Badania nie pozostawiają złudzeń. Lichwiarskie procenty i wysokie marże. Z taką opinią muszą zmierzyć się polskie banki.

Badanie zaufania do banków. CBOS ujawnia szczegóły
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Prawie dwie trzecie ankietowanych Polaków ma zaufanie do banków - wynika z badania CBOS. Nieufność do nich deklaruje co szósty. Taka sama liczba ankietowanych , nie ma zdania na ten temat.

Wśród badanych przeważa opinia, że pieniądze powierzone bankom są bezpieczne - tak deklaruje 62 procent. Przekonanie takie jest obecnie nieco częstsze niż u progu kryzysu finansowego - w listopadzie 2008 roku, a jednocześnie wyraźnie rzadsze niż przed jego nadejściem - w roku 2006.

Od 2009 roku umocniła się wiara w dochodowość produktów bankowych. Obecnie osoby uważające, że banki gwarantują pewność zysku od powierzanego im kapitału, dominują nad tymi, które powątpiewają w rentowność ich usług.

Na tle pozostałych opinii, zdecydowanie najsłabiej wypada ocena uczciwości banków. Trzy czwarte badanych twierdzi, że instytucje te stosują za wysokie marże i lichwiarskie procenty. Z opinią tą nie zgadza się 12 procent ankietowanych.

Nieufność do banków jest częstsza wśród respondentów najstarszych - mających 65 lat lub więcej, emerytów i bezrobotnych. Taka postawa jest też częstsza u słabiej wykształconych i tych którzy gorzej oceniają warunki materialne w których żyją.

Badanie przeprowadzono w dniach 14 - 22 sierpnia na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak żyjemy z sąsiadami? Oto wyniki badań Z osobami z najbliższego sąsiedztwa żyjemy w zgodzie, rzadko popadamy w konflikty, chętnie pożyczamy sobie sól czy cukier.
Przebadają brzozę ze Smoleńska Podczas ostatniego pobytu polskich prokuratorów w Rosji pobrano do badań fragment brzozy, w której tkwiły elementy mogące pochodzić z samolotu Tu-154M.
Co czwarty Polak z zaburzeniami psychicznymi Problemy psychiczne mają osoby we wszystkich grupach społecznych, z różnym wykształceniem i we wszystkich miejscowościach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)