Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prof. Balcerowicz studzi entuzjastyczną ocenę polskiej gospodarki. "Finanse wymagają naprawy"

560
Podziel się:

Balcerowicz przekonuje, że wystarczy by wyczerpało się to paliwo w postaci rozpędu gospodarki, aby sondaże poleciały na łeb na szyję.

Zdaniem prof. Balcerowicza, obniżenie wieku emerytalnego było nieodpowiedzialne.
Zdaniem prof. Balcerowicza, obniżenie wieku emerytalnego było nieodpowiedzialne. (WP money)
bEsjVlWt

Profesor Leszek Balcerowicz przyznał, że w krótkiej perspektywie, kondycja kraju jest dobra. Zaleca jednak szerszy ogląd. Przekonuje, że scenariusz dla Polski, jaki realizuje PiS, nie przyniesie w przyszłości takich efektów, a Polska poszerza dystans dzielący ją od Zachodu.

- Popatrzmy na lata. Jaka jest recepta PiS na dalszy sukces gospodarczy. Więcej emerytów, niskie inwestycje prywatne? – pyta prof. Leszek Balcerowicz w Poranku TOK FM.

Jak zaznacza, obniżenie wieku emerytalnego było populistycznym, nieodpowiedzialnym posunięciem rządu. Oznacza, że rynku będzie mniej osób zatrudnionych, czyli rąk do pracy, a więcej obciążeń w postaci świadczeń, na które będzie trzeba pracować.

bEsjVlWv

Prof. Balcerowicz dodała również, że powinniśmy gonić Zachód, a tymczasem powiększamy dzielący nas dystans. – Trzeba też patrzeć na inne wskaźniki gospodarcze. Choćby na narastanie długu publicznego, a Polska należy do krajów UE, w których jest ono najszybsze – mówi. – Nasze finanse wymagają naprawy.

- Bardziej uważny analitycy już prognozują wzrost gospodarczy w granicach 4 proc. W tej chwili sytuacja kraju jest dobra, Ale PiS odziedziczył gospodarkę w dobrej kondycji po poprzednich rządach. Powinien też dziękować UE, że tam mamy ożywienie gospodarcze, które wpływa pozytywnie i na naszą gospodarkę i popyt na nasze produkty - zaznacza.

Zobacz także: Balcerowicz o rządach PiS: destrukcyjna propaganda:

Odniósł się również do sondaży wskazujących wysokie poparcie dla rządów PiS. – Mało znam sytuacji krajów, w których byłaby dobra sytuacja gospodarcza i niezadowolenie społeczne. To zawsze wzmacnia pozycję władzy, ale też nie trwa wiecznie – mówi.

bEsjVlWB

Balcerowicz przekonuje, że wystarczy by wyczerpało się to paliwo w postaci rozpędu gospodarki, aby sondaże poleciały na łeb na szyję.

bEsjVlWW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(560)
Jacek UK
4 lata temu
Niestety muszę skrytykować tego Pana. Przecież kiedy PO przegrało wybory w 2015 to rozwój gospodarczy był również na wysokim poziomie. Ludzie popierają PiS m.in przez 500+. 500+ samo w sobie jest złe, ale w wykonaniu polskim jest dobre, gdyż gdyby go nie było to te 500 zł nie trafiłoby do obywateli, tylko byłoby wywiezione za granicę. Nie pamiętam, aby p. Balcerowicz kiedykolwiek bił na alarm w sprawie transferowania dochodów przez korporacje zachodnie oraz wyłudzeń VAT, przecież 500+ jest finansowane głównie z tych pieniędzy. Jeżeli chodzi o wiek emerytalny to technicznie się zgodzę, jednak praktycznie wygląda to tak - mój teściu ma 65 lat, właśnie przeszedł na emeryturę, gdyby nie cofnięcie reformy, pracowałby jeszcze 2 lata. Teściu ma problemy ze słuchem, słabą już kondycję a pracował fizycznie. W pracy jego wydajność była niska. Na jego miejsce przyszedł młody pracownik. Przecież obecnie, jeżeli ktoś ma ochotę i lubi swoją pracę może pracować dłużej. Często pan Balcerowicz stawia za przykład niektóre kraje zachodnie, mówiąc , że tam wiek emerytalny jest 2-5 lat później, ale niech sprawdzi, że średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 72 lata a w krajach zachodnich 78-82 lat. Czyli nasz statystyczny emeryt jest emerytem tylko 7 lat, a Pan Balcerowicz i spółka chcieli aby był nim tylko przez 5 lat. Jak sprawimy aby Polak żył dłużej to będzie pracował dłużej. Przecież tak długość życia skąś się bierze ? Dodam jeszcze, że dzieci zostały wysłane do szkoły rok wcześniej, tylko z 1 powodu - aby pracowały rok dłużej, czy to dobrze ? uważam, akurat, że tak, tylko wkurza mnie, że podali tysiące powodów, oprócz tego prawdziwego
POLKA
4 lata temu
"PROFESORKU" WSADŹ ŁEB POD KRAN ZIMNĄ WODĄ ! ! ! ! Z NIEMIEC OD "PANA TUSKA "DOSTAŁEŚ ROZKAZY, CZY TO TWOJA KOLEJNA PO-PAPRANA INICJATYWA???????
Ja
4 lata temu
Balcerek, to podnieś podatki, sprzedaj fabryki wraz z pracownikami, wprowadz kolejny VAT. Ostudz gospodarke jak to juz zrobiłes... Ja piernicze i on dla kogoś jest jeszcze autorytetem??
bEsjVlWX
Marian
4 lata temu
Lepiej żeby Balcerowicz ostudził własną głowę i przestał udawać że zna się na ekonomii
JaKiśPan
4 lata temu
Tak Balcerowicz dojdzie do władzy i wszystko sprzeda za złotówkę. Pajac jeden.
...
Następna strona