Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Balcerowicz o aferze KNF: wyjaśnić powiązania Glapińskiego z Chrzanowskim

- Jest wątpliwe, że ta prokuratura, ręcznie sterowana przez Zbigniewa Ziobrę, wyjaśni aferę KNF - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że Ziobro "powinien być trzymany z dala od jakiejkolwiek władzy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Największą korupcją jest przejmowanie państwa przez ludzi, którzy są nieudolni - ocenił Balcerowicz.

Balcerowicz był gościem "Kropki Nad I" w TVN24. Przez prowadzącą rozmowę Monikę Olejnik pytany był głównie o aferę KNF.

- Przede wszystkim powinna być wyjaśniona sprawa powiązań pana Glapińskiego z panem Chrzanowskim i innymi osobami - ocenił były minister finansów i były prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Bardzo lubię kryminały, ale nie oczekiwałem, że coś takiego stanie się w pisowskiej rzeczywistości, tam był wyraźny element szantażu lub nacisku - wyznał prof. Balcerowicz.

Szef rady fundacji FOR wskazał, że najważniejszym aspektem całej afery nie są kwestie personalne, lecz plan przejmowania prywatnych banków przez państwo. - Największą korupcją jest przejmowanie państwa przez ludzi, którzy są nieudolni - ocenił.

Skomentował też przygotowaną przez PiS nowelizację ustawy o nadzorze finansowym, która według polityków tej partii stanowi realizację unijnej dyrektywy.

- Ta dyrektywa unijna została przyjęta w 2016 roku, a poprawka o przejmowaniu banków w takiej formie nie jest wymagana - powiedział. - Ona wykracza poza cywilizowane formy nadzoru nad bankami - dodał.

Balcerowicz podkreślił, że nie wierzy w to, że sprawę korupcyjnej propozycji Marka Chrzanowskiego złożonej Leszkowi Czarneckiemu wyjaśni prokuratura.

Głównym problemem jest według niego osoba Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Na mocy praw, w które został wyposażony Ziobro, to jest wątpliwe, że ta prokuratura, ręcznie sterowana, rzeczywiście mogłaby wyjaśnić aferę KNF - stwierdził ekonomista. - Z powodu ujawnionych cech osobowości powinien być trzymany z dala od jakiejkolwiek władzy - dodał.

- To jest totalna władza personalna, ubezwłasnowolniono Radę Prokuratorów i w efekcie można każdego awansować, to jest porażająca lista awansów, o których warto przeczytać, ilość żon polityków, synowie, szwagrowie, którzy zostali awansowani - kontynuował wypowiedź na temat ministra sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, leszek balcerowicz, adam glapiński, nbp, zbigniew ziobro, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2018

johnBalcerowicz musi odejść , skąd my to znamy , ten człowiek doprowadził Polskę do zapaści gospodarczej nie wiem na czyją korzyść on działał , ale prawda … Czytaj całość

26-11-2018

ktPodobnie: prof. Balcerowicza trzeba trzymać daleko od gospodarki.

26-11-2018

qazTen niemiecki portal udzieli wsparcia każdemu wrogowi rządu, kościoła, rodziny, Polski. Platforma UBywatelska i inni szkodnicy stale pod parasolem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)