Trwa ładowanie...
bDZIUHJx

Notowania

Leszek Balcerowicz – Wszystkie wiadomości

5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"
236
01.04.2021 16:05

PIENIĄDZE
 / 
5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"

Program "Rodzina 500 plus" ma 5 lat, kosztował dotąd 145 mld zł. Dobry program? - To jest w stylu sloganu "dobra zmiana", czyli cokolwiek robi PiS, jest dobre - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Co dostaliśmy za 145 mld zł? Zero realizacji zapowiadanych celów. Miało być więcej dzieci, nie ma więcej dzieci. Miała być zasadnicza redukcja biedy, w części to się stało, ale za drobną część tej całej sumy można było o wiele skuteczniej zredukować biedę, bo ona nie jest tylko wśród osób z dziećmi. Wreszcie rażąca niesprawiedliwość, która polega na tym, że duża część tych pieniędzy, całe miliardy, trafiają do ludzi bogatszych. A pandemia pokazała, że przedsiębiorcy zostali poważnie uderzeni i tam są potrzebne pieniądze. Czyli typowe samochwalstwo, które ma zatrzeć moralną, ekonomiczną i społeczną klęskę - dodał.

Nowy Ład PiS to wzrost podatków. Sprawiedliwy? Balcerowicz: "tak samo jak nazwa tej partii"
20
01.04.2021 15:48

NOWY ŁAD
 / 
Nowy Ład PiS to wzrost podatków. Sprawiedliwy? Balcerowicz: "tak samo jak nazwa tej partii"

Niedługo PiS ogłosi Polski Nowy Ład. Minister finansów zapewnia, że podatki wzrosną, ale sprawiedliwie. - Znam partię, która nazywa się Prawo i Sprawiedliwość, to jest komentarz. To jest taka sprawiedliwość, jak ta zawarta w nazwie tej partii - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - W dyskusji o podatkach zwykle ginie najważniejsza kwestia: jak system podatkowy wpływa na wzrost gospodarczy, od którego zależą dochody wszystkich ludzi. Otóż my mamy do czynienia z pogarszaniem się jakości systemu podatkowego i zwiększaniem negatywnego wpływu. Mamy chaos i mnóstwo nieprzejrzystości. Mamy różne odcinkowe podatki, które nie są nazywane podatkami - dodał.

Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"
103
01.04.2021 15:29

PIS
 / 
Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"

Istnieje dobry gospodarczy program PiS? - Po pierwsze, żeby coś pochwalić, to to coś musi być lepsze od alternatywnego wydawania pieniędzy. Zastanawiałem się, co z przedsięwzięć PiS jest relatywnie lepsze, chociaż niekoniecznie bardzo dobre. Wydaje mi się, że początek programu mieszkaniowego, który polegał na tym, że będzie jakieś zaangażowanie sektora prywatnego, że będą mniejsze rygory. To odbiegało in plus od tego całego morza kiepskiej propagandy PiS - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - W jakiejś mierze to zrealizowano. Sam kierunek, aby zwiększyć w Polsce liczbę mieszkań na wynajem jest ważny - dodał.

Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje
7
02.03.2021 12:52

EMERYTURY
 / 
Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

- To jest kolejny krok, który został niestety rozpoczęty jeszcze za poprzedniego rządu. Bije w bardzo ważną reformę budowy drugiego filaru systemu emerytalnego. Jeśli w ogóle przekształcać w coś OFE, to raczej w IKE. Czyli w w fundusze emerytalne, gdzie gromadzi się pieniądze, a podatki płaci się, kiedy te pieniądze z kont zaczynają być wykorzystywane. Natomiast to odwrócono po to, żeby ściągnąć z ludzi pieniądze - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. - Fakt, że chce się ściągnąć 15 proc. tego, co narosło w OFE, świadczy o tym, jaka przy całej propagandzie sukcesu premiera Morawieckiego, jest trudna sytuacja w finansach publicznych ze względu na dotychczasową politykę rozdawnictwa - dodał.

Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat
95
02.03.2021 12:10

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat

Niższe i bardziej sprawiedliwe podatki i większa dostępność i wyższa jakość ochrony zdrowia - premier Morawiecki zapowiedział, że mają to być filary Polskiego nowego ładu, czyli nowej strategii rozwoju rządu. Jakie zmiany w podatkach na miejscu Morawieckiego przeprowadziły Leszek Balcerowicz? - Potrzebne jest generalne uporządkowanie podatków. Takie, żeby nie było chaosu z kolejnymi sektorowymi podatkami, które ukrywa się pod kłamliwym hasłem opłat. Jednym z najbardziej szkodliwych podatków tego typu jest podatek bankowy - ocenił przewodniczący rady FOR w programie "Money. To się liczy". Zwrócił też uwagę na wydatki socjalne w Polsce, które (w porównaniu do PKB danego kraju) są już wyższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. - Ci, którzy uchwalają dodatkowe wydatki, de facto uchwalają dodatkowe podatki. W związku z tym nie można tolerować populizmu polityków. Chodzi też o to, żeby podatki nie były ukrywane - dodał.

bDZIUHJz
Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"
27
02.03.2021 11:16

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Według danych CASE luka VAT w Polsce spadła do 8,2 proc. - Są one bardzo rzetelne i spójne z tym, co wykazuje Ministerstwo Finansów, jeśli chodzi o trwały przyrost przychodów z VAT-u w wyniku rozmaitych czynników - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. Balcerowicz odniósł się do analizy dra Sławomira Dudka, ekonomisty FOR. Dudek podkreśla, że twierdzenia rządzących, jakoby dzięki uszczelnieniu luki VAT możliwe było coroczne finansowanie 500+ i 13. oraz 14. emerytury, są kłamstwem. - To kompletnie niewybaczalne, jeżeli chodzi o premiera kraju. To, że taki człowiek jest premierem, świadczy o degeneracji moralnej i fachowej rządzącego ugrupowania. To jest sprawa skandaliczna, nie jakaś błaha - ocenił. Dodał też, że nie można mylić przyrostu VAT-u z efektami uszczelniania.

Taśmy Obajtka.  Balcerowicz ostro o aferze wokół prezesa Orlenu
187
02.03.2021 10:38

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Taśmy Obajtka. Balcerowicz ostro o aferze wokół prezesa Orlenu

Czego uczy nas sprawa Daniela Obajtka? - Po pierwsze: powinniśmy mieć praworządną prokuraturę, a nie partyjną. Jest rzeczą zastanawiającą, że wydatki Daniela Obajtka, kiedy był wójtem Pcimia, były sześć razy większe niż inwestycje. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że te dodatkowe dochody pochodziły z nielegalnego łączenia działalności przedsiębiorcy ze sprawowaniem urzędu wójta, to mamy do czynienia z jaskrawym naruszeniem prawa - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. Czy nagrane rozmowy obecnego prezesa Orlenu zastopują jego karierę? - Nie wątpię, że z czasem tak. Nie tylko zresztą jego. Pytanie natomiast, głównie do pana Kaczyńskiego, jaka będzie jego decyzja odnośnie osoby, którą od niedawna sławi pod niebiosa - dodał.

"Money. To się liczy". Gośćmi: Leszek Balcerowicz i Maciej Pyrka
10
02.03.2021 7:39

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gośćmi: Leszek Balcerowicz i Maciej Pyrka

Jak wygląda nasz dług publiczny? Czy czekają nas kolejne podatki? M.in. o to pytamy Leszka Balcerowicza, przewodniczącego rady FOR, byłego wicepremiera i ministra finansów. W drugiej części programu Maciej Pyrka, country manager Emirates, o sytuacji lotnictwa i podróżowaniu w dobie COVID-19. Zapraszamy o 9.15.

Balcerowicz: powinno nas szokować, że minister sprawiedliwości zwalcza praworządność
44
10.12.2020 11:13

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Balcerowicz: powinno nas szokować, że minister sprawiedliwości zwalcza praworządność

- Unijne rozporządzenie w sprawie powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością nie zmieniło się, dodatkowy, kompromisowy zapis nie ma mocy prawnej, choć może mieć znaczenie polityczne - podkreślał w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, szef rady FOR, były wicepremier i minister finansów. Kompromis miałby zakładać, że wstrzymanie środków unijnych nie następowałoby automatycznie w razie stwierdzenia naruszenia praworządności. Ocenił przy tym, że w efekcie groźby zawetowania budżetu UE Polska poniosła ogromne szkody reputacyjne jako kraj, którym "rządzą awanturnicy polityczni". - Właściwie powinno nas szokować, że osoba będąca ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym najbardziej agresywnie zwalcza w Polsce inicjatywę unijną popieraną przez 25 krajów, aby powiązać wypłatę środków unijnych z przestrzeganiem praworządności - dodał Balcerowicz.

bDZIUHJF
Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"
89
10.12.2020 10:49

MEDIA
 / 
Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"

- Nie znam żadnego kraju na Zachodzie, w którym byłby państwowe gazety lub w którym państwowe firmy angażowałyby się w kupno gazet. To działanie prezesa Orlenu należy traktować w kategoriach realizacji polityki PiS, nie mającej nic wspólnego z misją Orlenu - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, szef rady FOR, były wicepremier i minister finansów. Podkreślił, że decyzja PKN Orlen o zakupie wydawcy mediów regionalnych Polska Press powinna podlegać też ocenie z punktu widzenia gospodarności. - Mam nadzieję, że wreszcie akcjonariusze mniejszościowi, którzy mają prawo domagania się informacji, zaktywizują się - dodał.

"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz
10
10.12.2020 8:58

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz

Dziś w programie tematem weto unijnego budżetu i stan polskiej gospodarki. Gościem będzie przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były minister finansów i wicepremier Leszek Balcerowicz. Zapraszamy od 9.15.

Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam
176
28.09.2020 16:49

EPIDEMIA
 / 
Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

Coraz więcej zachorowań, czy możliwe jest ponowne zamrożenie gospodarki? - To się dzieje we Francji, w Izraelu, w Wielkiej Brytanii. Nie zachęcam, by do tego doszło w Polsce, ale zachęcam wszystkich, by nosili maseczki i zachowywali dystans. Bądźmy odpowiedzialni, za siebie i innych - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Mam nadzieję, że premier Morawiecki, mówiąc, że drugiego lockdownu nie będzie, tym razem mówi prawdę. Potrzeba nam dużo zaufania do tego, że wcześniej nie mijał się z prawdą - dodał.

Podatki na łatanie budżetu? Balcerowicz: odzywają się szkody PiS-u
6
28.09.2020 16:43

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Podatki na łatanie budżetu? Balcerowicz: odzywają się szkody PiS-u

Rząd PiS będzie wprowadzał kolejne podatki lub para-podatki, by łatać finanse państwa i zbierać miliardy? - W skutek wcześniejszej polityki wzrósł dług publiczny i deficyt, to są trzy drogi. Obniżanie innych wydatków, podwyższanie podatków, nieważne, czy nazywa się to podatkami czy opłatami, a po trzecie - zadłużanie społeczeństwa - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były minister finansów i były prezes NBP. - Jeżeli polityka PiS-u będzie kontynuowana, jeżeli będzie się rozszerzać strefa partyjnych folwarków, obsadzanych przez pisowców i ich rodziny, a jednocześnie aparat państwa i wymiar sprawiedliwości będą potęgować ryzyko dla prywatnych przedsiębiorców, to nasza gospodarka będzie się rozwijała dużo wolniej niż w przeszłości, przez co będzie generować mniej podatków. Przypomina to historię Grecji i populistycznych rządów - podkreślił.

bDZIUHJG
Budżet Polski na 2021 r., 82 mld zł deficytu. Balcerowicz: to fałszywa liczba
15
28.09.2020 15:10

PIENIĄDZE
 / 
Budżet Polski na 2021 r., 82 mld zł deficytu. Balcerowicz: to fałszywa liczba

Projekt budżetu Polski na 2021 r. Zakładany przez rząd PiS deficyt wynosi 82 mld zł. - To fałszywa liczba, dlatego że tak zwany budżet państwa jest tylko wycinkiem całości, w której deficyt będzie przekraczać 200 mld zł. Oczywiście bezpośrednią przyczyną gwałtownego wzrostu deficytu są gospodarcze skutki pandemii, ale nie tylko. Nie możemy pozwolić, by propaganda pandemii przysłoniła szkody, jakie polityka PiS-u wyrządza wzrostowi polskiej gospodarki - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Z jednej strony realizuje się propagandowe, marnotrawne inwestycje, typu przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny, z drugiej strony zagarnianie spółek państwowych oraz wymiaru sprawiedliwości tworzy takie ryzyko, że spadają prywatne inwestycje, a to od nich zależy rozwój Polski. Nie możemy też zapominać o tym, że obniżanie wieku emerytalnego kosztuje nas 18 mld zł każdego roku - dodał.

Kaczyński wchodzi do rządu? Balcerowicz: oddala nas od Zachodu
18
28.09.2020 14:58

PIS
 / 
Kaczyński wchodzi do rządu? Balcerowicz: oddala nas od Zachodu

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać wicepremierem. - Czy Jarosław Kaczyński, wchodząc do rządu, zrezygnuje z niszczenia ustroju Polski, czyli nacjonalizacji firm, ataków na niezależność sądów, utrzymywania partyjnej prokuratury? Dla ludzi w Polsce nieistotne jest to, że Kaczyński czy Gowin wypowiadają slogany o tym, jak dobrze będzie, gdy rządzić będzie PiS. Kierunek przemian, jaki realizuje Kaczyński z PiS-em i z dwiema przybudówkami, to jest oddalanie Polski od Zachodu, ustrojowo, a także jeśli chodzi o reputację Polski w świecie - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Działania trzeba budować na tym, co więcej można zrobić w ramach demokratycznego ustroju i demokratycznej opozycji - dodał.

Deficyt budżetowy. Balcerowicz: spowolnienie gospodarcze nastąpiło przed koronawirusem
161
20.08.2020 20:42

GOSPODARKA
 / 
Deficyt budżetowy. Balcerowicz: spowolnienie gospodarcze nastąpiło przed koronawirusem

Deficyt budżetowy przekroczy granicę 100 mld złotych, co ogłosił dzisiaj rząd. Prof. Leszek Balcerowicz wskazuje, że gospodarcze problemy Polski pojawiły się przed pandemią koronawirusa. Ocenia też, że przez politykę partii rządzącej zostaną z nami długo po tym, jak przezwyciężymy kryzys SARS-CoV-2.

Założenia do budżetu Polski. "Ogromna niepewność, poważne zagrożenia"
754
29.07.2020 11:50

PIENIĄDZE
 / 
Założenia do budżetu Polski. "Ogromna niepewność, poważne zagrożenia"

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu Polski. Co z nich wynika? - Jest ogromna niepewność dotycząca prognoz na przyszły rok, nie tylko odnośnie Polski. To, co udało mi się przeczytać, sygnalizuje, że wprawdzie w tym roku spadek PKB może być mniejszy w Polsce niż w Hiszpanii. Najważniejsze jest jednak to, jaka będzie siła odbicia, a tu rysują się poważne zagrożenia dla Polski - powiedział w programie "Tłit" prof. Leszek Balcerowicz. - To zagrożenie nie tylko związane z pandemią. Przypomnę, że jeszcze przed pandemią nastąpił bardzo wyraźny spadek aktywności gospodarczej, a w związku z tym, spadek dynamiki przychodów podatkowych. Deficyt może sięgać 10 proc. PKB, to gwałtowny wzrost z prognozowanego wcześniej 2 proc., to należy zadać sobie pytanie, czy jest jakikolwiek kraj na świecie, który umacnia rozwój dzięki gwałtownie rosnącemu zadłużeniu. Nie znam takiego kraju - dodał.

Płaca minimalna 2800 zł. "Takich absurdów nie było nawet w PRL-u"
333
29.07.2020 10:07

PIENIĄDZE
 / 
Płaca minimalna 2800 zł. "Takich absurdów nie było nawet w PRL-u"

Pensja minimalna w 2021 roku nie wzrośnie do 3 tys. zł, a do 2,8 tys. zł. - Zmniejsza się wzrost wcześniej podbitego poziomu, więc można powiedzieć, że mamy mniej zła. Zwłaszcza z punktu widzenia interesu małych firm, które nie są w stanie płacić więcej niż pensja minimalna - powiedział w programie "Tłit" prof. Leszek Balcerowicz. - To mniejszy przyrost wcześniej nadmiernie podbitego wskaźnika. Płac nie da się wydrukować, bo gdyby tak było, wszyscy byliby bogaci. One zależą od sprawności gospodarki, czyli inwestycji, konkurencji, praworządności. Wszystko to, co pan Andrzej Duda wraz ze swoją partią podważał. To wpływa na negatywne prognozy dla naszego kraju. Co do płacy minimalnej, to bije głównie w mniejsze firmy, zmusza je do wejścia do szarej strefy. Takich absurdów nie było nawet w PRL-u - dodał.