Trwa ładowanie...
bEDrzQhx
Notowania

Leszek Balcerowicz – Wszystkie wiadomości

Polska będzie drugą Grecją? Balcerowicz wskazuje sygnały ostrzegawcze
399
02.09.2021 14:18

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Polska będzie drugą Grecją? Balcerowicz wskazuje sygnały ostrzegawcze

- To jest robione w skandalicznym trybie. Bez możliwości dyskusji, z pogwałceniem pewnych norm dyskusji. I z tego powodu to nie powinno być przyjmowane - tak prace nad Polskim Ładem komentował w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz. - Mam nadzieję, że rozmaite organizacje gospodarcze będą domagały się przesunięcia decyzji dotyczących podatków. A gdyby zastanowić się nad treścią, to uderza to, że głównymi beneficjentami tego pakietu są ludzie niepracujący. To nie jest przypadek, bo PiS jest jedyną partią, której większość wyborców to ludzie niepracujący. Pytanie jest takie: do jakiej gospodarki dojdziemy przy radykalnie obniżonej stopie inwestycji, zwłaszcza prywatnych, i przy zmniejszaniu zatrudnienia? To jest droga do stagnacji. A jeżeli jednocześnie widzimy, jakie poziomy osiąga inflacja, to nasuwa się jako scenariusz ostrzegawczy połączenie stagnacji i podbitej inflacji, czyli stagflacja. I to jest jedna z najgorszych sytuacji gospodarczych, jaką można sobie wyobrazić - ocenił były wicepremier. Mimo to 37 proc. Polaków chce głosować na PiS - wynika z najnowszego sondażu. - Z faktu, że jakiś program przez jakiś czas jest popularny, wcale nie wynika, że on jest dobry dla ludzi. Przecież katastrofa Grecji wzięła się z tego, że większość wyborców popierała program populistyczny, który polegał na rozdawaniu pieniędzy, których nie było - skwitował Balcerowicz.

Balcerowicz odpowiada na pytania z Campusu. Upadek PGR-ów skazał ludzi na bezrobocie?
320
02.09.2021 12:39

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Balcerowicz odpowiada na pytania z Campusu. Upadek PGR-ów skazał ludzi na bezrobocie?

- PGR-y, w odróżnieniu od wielu innych sektorów czy miejsc, jak na przykład Łódź, miały specjalny program, znakomicie prowadzony przez Adama Tańskiego. PGR-y to były sowchozy, sowiecki wynalazek narzucony Polsce. Ogromnie dużo marnotrawstwa. Jak się je finansowało? Z dotacji budżetowych, a jak ich nie starczało, to z drukowania pieniędzy. I wybór był taki: czy drukować pieniądze dla PGR-ów? Ale jeżeli tak, to dlaczego nie dla wszystkich innych miejsc? Czy będziemy przedłużać socjalizm? Ludzie robią z tego pałkę retoryczną, nie zastanawiając się, co by było, gdyby kontynuować PRL - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz. Jak zapewniał, to nieprawda, że programy osłonowe przy likwidacji PGR-ów były gorsze niż w przypadku przemysłu. Były wicepremier zabrał też głos w sprawie nierówności szans, dochodów i majątku.

Gowin ostrzega w sprawie budżetu Polski. Balcerowicz zabiera głos
21
02.09.2021 12:09

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Gowin ostrzega w sprawie budżetu Polski. Balcerowicz zabiera głos

Budżet nie zepnie się w 2023 roku, a do tego czasu będą transfery społeczne przed przyspieszonymi wyborami - prognozuje Jarosław Gowin, do niedawna wicepremier i koalicjant w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Co na to Leszek Balcerowicz? - To, co się nazywa budżetem państwa, jest tylko wycinkiem całości, czyli finansów publicznych. A na dodatek ten wycinek jest zawężony przez manię tworzenia rozmaitych funduszy. W 1990 roku mieliśmy ponad sto funduszy po PRL-u. Oni naprawdę odtwarzają PRL. Bo te fundusze, np. Fundusz Sprawiedliwości, kontrolowany przez Zbigniewa Ziobrę, nie podlegają takiej kontroli, jak budżet. Po drugie od dwóch lat, moim zdaniem wbrew konstytucji, NBP wszedł na drogę masowego drukowania pieniędzy dla finansowania wydatków rządowych, większych niż dochody z podatków - komentował Balcerowicz w programie "Money. To się liczy". - Radziliśmy sobie doskonale bez tego rodzaju zabiegów aż do 2019 roku. I teraz prędzej czy później w takim kraju, jak Polska, kontynuacja tej antykonstytucyjnej moim zdaniem praktyki grozi jeszcze większą inflacją - ocenił.

Inflacja najwyższa od lat. Balcerowicz ostro komentuje tłumaczenie wiceministra
301
02.09.2021 11:12

INFLACJA
 / 
Inflacja najwyższa od lat. Balcerowicz ostro komentuje tłumaczenie wiceministra

W sierpniu mieliśmy najwyższą od 20 lat inflację, sięgającą 5,4 procenta. Wiceminister finansów kwituje to krótko: to przez wzrost gospodarczy. Co na to prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i były prezes NBP? - W takim razie najwyższy wzrost gospodarczy powinniśmy mieć w PRL-u, gdy inflacja wynosiła 20-30 proc. miesięcznie. To jest oczywista brednia - skomentował w programie "Money. To się liczy". - NBP pod rządami pana Glapińskiego prowadzi de facto politykę proinflacyjną. A konstytucyjnym obowiązkiem NBP jest utrzymywanie inflacji w granicach 2,5 proc. z odchyleniami rzędu jednego punktu procentowego. To jest systematycznie gwałcone - ocenił. - Mogą być mylne rachuby. Można chcieć realizować jakiś cel i go nie realizować z braku dostatecznej wiedzy - dodał też Leszek Balcerowicz. - Gdy obserwuję działalność organów, które zostały obsadzone przez obecny rząd, nie dostrzegam przywiązania do konstytucji, ale do partii. Być może wyznawali oni teorię, że można kupić większą popularność, prowadząc politykę, która przyniesie jakąś inflację, ale jeszcze więcej wzrostu gospodarczego. Tyle tylko że to od samego początku było zabobonem - skwitował.

Balcerowicz odpowiada na pytania z Campusu. Czy transformacja gospodarcza się udała?
69
02.09.2021 10:50

GOSPODARKA
 / 
Balcerowicz odpowiada na pytania z Campusu. Czy transformacja gospodarcza się udała?

Wystąpienie Leszka Balcerowicza na Campusie Polska wywołało ogromną dyskusję. "Źle odpowiadał na pytania młodzieży", "został w latach 90." - to niektóre z negatywnych komentarzy. Co na to sam zainteresowany? - Sporo życzliwych mi ludzi twierdziło, że za mało głaskałem młodych po głowie. Może i prawda, ale traktuję młodych ludzi jak dorosłych. Przeważały jednak głosy pozytywne. Nie spotkałem od dawna tak dużej grupy młodych ludzi przekonanych co do znaczenie państwa prawa i wolności. To jest niezwykle pokrzepiające - mówił w programie "Money. To się liczy" były wicepremier. Czy Balcerowicz zmieniłby cokolwiek w swoim planie na transformację gospodarczą Polski z początku lat 90.? Jak przekonywał, nie ma kraju, który nie zdecydował się oddzielenie grubą kreską ustroju socjalistycznego i wyszedł na tym lepiej niż Polska. - Na pewno były pewne przeoczenia, dlatego że ekipa reformatorska, którą kierowałem, liczyła kilkadziesiąt osób, a problemów było mnóstwo - ocenił.

bEDrzQhz
"Terapia szokowa zadziała". Dzięki Balcerowiczowi PKB rosło przez 27 lat
69
04.06.2021 18:39

REFORMY BALCEROWICZA
 / 
"Terapia szokowa zadziała". Dzięki Balcerowiczowi PKB rosło przez 27 lat

Twardy kurs wolnorynkowy, którego wprowadzenie było skutkiem wyborów przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku, zadziałał. Nasze PKB rosło nieprzerwanie od 1992 r. do 2019 r., do ostatniego roku przedpandemicznego – mówi ekonomista Marcin Mrowiec.

5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"
320
01.04.2021 16:05

PIENIĄDZE
 / 
5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"

Program "Rodzina 500 plus" ma 5 lat, kosztował dotąd 145 mld zł. Dobry program? - To jest w stylu sloganu "dobra zmiana", czyli cokolwiek robi PiS, jest dobre - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Co dostaliśmy za 145 mld zł? Zero realizacji zapowiadanych celów. Miało być więcej dzieci, nie ma więcej dzieci. Miała być zasadnicza redukcja biedy, w części to się stało, ale za drobną część tej całej sumy można było o wiele skuteczniej zredukować biedę, bo ona nie jest tylko wśród osób z dziećmi. Wreszcie rażąca niesprawiedliwość, która polega na tym, że duża część tych pieniędzy, całe miliardy, trafiają do ludzi bogatszych. A pandemia pokazała, że przedsiębiorcy zostali poważnie uderzeni i tam są potrzebne pieniądze. Czyli typowe samochwalstwo, które ma zatrzeć moralną, ekonomiczną i społeczną klęskę - dodał.

Nowy Ład PiS to wzrost podatków. Sprawiedliwy? Balcerowicz: "tak samo jak nazwa tej partii"
27
01.04.2021 15:48

PODATKI
 / 
Nowy Ład PiS to wzrost podatków. Sprawiedliwy? Balcerowicz: "tak samo jak nazwa tej partii"

Niedługo PiS ogłosi Polski Nowy Ład. Minister finansów zapewnia, że podatki wzrosną, ale sprawiedliwie. - Znam partię, która nazywa się Prawo i Sprawiedliwość, to jest komentarz. To jest taka sprawiedliwość, jak ta zawarta w nazwie tej partii - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - W dyskusji o podatkach zwykle ginie najważniejsza kwestia: jak system podatkowy wpływa na wzrost gospodarczy, od którego zależą dochody wszystkich ludzi. Otóż my mamy do czynienia z pogarszaniem się jakości systemu podatkowego i zwiększaniem negatywnego wpływu. Mamy chaos i mnóstwo nieprzejrzystości. Mamy różne odcinkowe podatki, które nie są nazywane podatkami - dodał.

Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"
144
01.04.2021 15:29

POLITYKA
 / 
Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"

Istnieje dobry gospodarczy program PiS? - Po pierwsze, żeby coś pochwalić, to to coś musi być lepsze od alternatywnego wydawania pieniędzy. Zastanawiałem się, co z przedsięwzięć PiS jest relatywnie lepsze, chociaż niekoniecznie bardzo dobre. Wydaje mi się, że początek programu mieszkaniowego, który polegał na tym, że będzie jakieś zaangażowanie sektora prywatnego, że będą mniejsze rygory. To odbiegało in plus od tego całego morza kiepskiej propagandy PiS - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - W jakiejś mierze to zrealizowano. Sam kierunek, aby zwiększyć w Polsce liczbę mieszkań na wynajem jest ważny - dodał.

bEDrzQhF
Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje
11
02.03.2021 12:52

EMERYTURY
 / 
Reforma OFE. Rząd ściągnie pieniądze za przekształcenie. Balcerowicz komentuje

- To jest kolejny krok, który został niestety rozpoczęty jeszcze za poprzedniego rządu. Bije w bardzo ważną reformę budowy drugiego filaru systemu emerytalnego. Jeśli w ogóle przekształcać w coś OFE, to raczej w IKE. Czyli w w fundusze emerytalne, gdzie gromadzi się pieniądze, a podatki płaci się, kiedy te pieniądze z kont zaczynają być wykorzystywane. Natomiast to odwrócono po to, żeby ściągnąć z ludzi pieniądze - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. - Fakt, że chce się ściągnąć 15 proc. tego, co narosło w OFE, świadczy o tym, jaka przy całej propagandzie sukcesu premiera Morawieckiego, jest trudna sytuacja w finansach publicznych ze względu na dotychczasową politykę rozdawnictwa - dodał.

Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat
117
02.03.2021 12:10

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Podatki w Polsce. Balcerowicz: kolejne daniny ukrywa się pod hasłem opłat

Niższe i bardziej sprawiedliwe podatki i większa dostępność i wyższa jakość ochrony zdrowia - premier Morawiecki zapowiedział, że mają to być filary Polskiego nowego ładu, czyli nowej strategii rozwoju rządu. Jakie zmiany w podatkach na miejscu Morawieckiego przeprowadziły Leszek Balcerowicz? - Potrzebne jest generalne uporządkowanie podatków. Takie, żeby nie było chaosu z kolejnymi sektorowymi podatkami, które ukrywa się pod kłamliwym hasłem opłat. Jednym z najbardziej szkodliwych podatków tego typu jest podatek bankowy - ocenił przewodniczący rady FOR w programie "Money. To się liczy". Zwrócił też uwagę na wydatki socjalne w Polsce, które (w porównaniu do PKB danego kraju) są już wyższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. - Ci, którzy uchwalają dodatkowe wydatki, de facto uchwalają dodatkowe podatki. W związku z tym nie można tolerować populizmu polityków. Chodzi też o to, żeby podatki nie były ukrywane - dodał.

Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"
52
02.03.2021 11:16

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Według danych CASE luka VAT w Polsce spadła do 8,2 proc. - Są one bardzo rzetelne i spójne z tym, co wykazuje Ministerstwo Finansów, jeśli chodzi o trwały przyrost przychodów z VAT-u w wyniku rozmaitych czynników - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. Balcerowicz odniósł się do analizy dra Sławomira Dudka, ekonomisty FOR. Dudek podkreśla, że twierdzenia rządzących, jakoby dzięki uszczelnieniu luki VAT możliwe było coroczne finansowanie 500+ i 13. oraz 14. emerytury, są kłamstwem. - To kompletnie niewybaczalne, jeżeli chodzi o premiera kraju. To, że taki człowiek jest premierem, świadczy o degeneracji moralnej i fachowej rządzącego ugrupowania. To jest sprawa skandaliczna, nie jakaś błaha - ocenił. Dodał też, że nie można mylić przyrostu VAT-u z efektami uszczelniania.

Taśmy Obajtka.  Balcerowicz ostro o aferze wokół prezesa Orlenu
264
02.03.2021 10:38

LESZEK BALCEROWICZ
 / 
Taśmy Obajtka. Balcerowicz ostro o aferze wokół prezesa Orlenu

Czego uczy nas sprawa Daniela Obajtka? - Po pierwsze: powinniśmy mieć praworządną prokuraturę, a nie partyjną. Jest rzeczą zastanawiającą, że wydatki Daniela Obajtka, kiedy był wójtem Pcimia, były sześć razy większe niż inwestycje. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że te dodatkowe dochody pochodziły z nielegalnego łączenia działalności przedsiębiorcy ze sprawowaniem urzędu wójta, to mamy do czynienia z jaskrawym naruszeniem prawa - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, przewodniczący rady FOR. Czy nagrane rozmowy obecnego prezesa Orlenu zastopują jego karierę? - Nie wątpię, że z czasem tak. Nie tylko zresztą jego. Pytanie natomiast, głównie do pana Kaczyńskiego, jaka będzie jego decyzja odnośnie osoby, którą od niedawna sławi pod niebiosa - dodał.

bEDrzQhG
"Money. To się liczy". Gośćmi: Leszek Balcerowicz i Maciej Pyrka
13
02.03.2021 7:39

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gośćmi: Leszek Balcerowicz i Maciej Pyrka

Jak wygląda nasz dług publiczny? Czy czekają nas kolejne podatki? M.in. o to pytamy Leszka Balcerowicza, przewodniczącego rady FOR, byłego wicepremiera i ministra finansów. W drugiej części programu Maciej Pyrka, country manager Emirates, o sytuacji lotnictwa i podróżowaniu w dobie COVID-19. Zapraszamy o 9.15.

Balcerowicz: powinno nas szokować, że minister sprawiedliwości zwalcza praworządność
63
10.12.2020 11:13

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Balcerowicz: powinno nas szokować, że minister sprawiedliwości zwalcza praworządność

- Unijne rozporządzenie w sprawie powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością nie zmieniło się, dodatkowy, kompromisowy zapis nie ma mocy prawnej, choć może mieć znaczenie polityczne - podkreślał w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, szef rady FOR, były wicepremier i minister finansów. Kompromis miałby zakładać, że wstrzymanie środków unijnych nie następowałoby automatycznie w razie stwierdzenia naruszenia praworządności. Ocenił przy tym, że w efekcie groźby zawetowania budżetu UE Polska poniosła ogromne szkody reputacyjne jako kraj, którym "rządzą awanturnicy polityczni". - Właściwie powinno nas szokować, że osoba będąca ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym najbardziej agresywnie zwalcza w Polsce inicjatywę unijną popieraną przez 25 krajów, aby powiązać wypłatę środków unijnych z przestrzeganiem praworządności - dodał Balcerowicz.

Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"
116
10.12.2020 10:49

POLITYKA
 / 
Orlen przejął wydawcę mediów regionalnych. "Prezes Obajtek realizuje politykę PiS"

- Nie znam żadnego kraju na Zachodzie, w którym byłby państwowe gazety lub w którym państwowe firmy angażowałyby się w kupno gazet. To działanie prezesa Orlenu należy traktować w kategoriach realizacji polityki PiS, nie mającej nic wspólnego z misją Orlenu - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, szef rady FOR, były wicepremier i minister finansów. Podkreślił, że decyzja PKN Orlen o zakupie wydawcy mediów regionalnych Polska Press powinna podlegać też ocenie z punktu widzenia gospodarności. - Mam nadzieję, że wreszcie akcjonariusze mniejszościowi, którzy mają prawo domagania się informacji, zaktywizują się - dodał.

"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz
17
10.12.2020 8:58

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gościem prof. Leszek Balcerowicz

Dziś w programie tematem weto unijnego budżetu i stan polskiej gospodarki. Gościem będzie przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były minister finansów i wicepremier Leszek Balcerowicz. Zapraszamy od 9.15.

Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam
256
28.09.2020 16:49

KRYZYS
 / 
Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

Coraz więcej zachorowań, czy możliwe jest ponowne zamrożenie gospodarki? - To się dzieje we Francji, w Izraelu, w Wielkiej Brytanii. Nie zachęcam, by do tego doszło w Polsce, ale zachęcam wszystkich, by nosili maseczki i zachowywali dystans. Bądźmy odpowiedzialni, za siebie i innych - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Mam nadzieję, że premier Morawiecki, mówiąc, że drugiego lockdownu nie będzie, tym razem mówi prawdę. Potrzeba nam dużo zaufania do tego, że wcześniej nie mijał się z prawdą - dodał.