Notowania

Gazociąg Baltic Pipe coraz bliżej. Duńczycy przygotują dokumentację

Duńska firma Ramboll wykona prace analityczne, badawcze i projektowe gazociągu Baltic Pipe. To on ma połączyć systemy przesyłowe Polski i Danii, dzięki czemu możliwe będzie sprowadzenie do naszego kraju gazu z Norwegii. Umowę podpisał operator przesyłowy Gaz-System.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Duńska firma Ramboll wykona prace analityczne, badawcze i projektowe gazociągu Baltic Pipe. To on ma połączyć systemy przesyłowe Polski i Danii, dzięki czemu możliwe będzie sprowadzenie do naszego kraju gazu z Norwegii. Umowę podpisał operator przesyłowy Gaz-System.

Jak podał Gaz-System, zakres prac obejmuje badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu. Ramboll Danmark A/S będzie odpowiedzialny za opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji. Przygotuje także dokumentację wykonawczą i zamówieniową pozwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.

- Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Pozwolą one ustalić dokładny przebiegu trasy gazociągu - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

W zależności od wybranego wariantu trasy Baltic Pipe ma mieć długość od 227 do 286 km. Gazociąg to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Terminal LNG to większe bezpieczeństwo Polski

Pozostałe elementy projektu to gazociąg łączący norweski system gazowy na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa gazociągów na terenie Danii, budowa tłoczni gazu na Zelandii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Zgodnie z planem cały system ma ruszyć przed końcem 2022 r. i być zdolny do przesyłu 10 mld m sześc. gazu rocznie.

źródło:Wysokie Napięcie

25 lipca 2017 r. operatorzy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego - Energinet.dk i Gaz-System - zakończyli pierwszą fazę procedury open season. Złożone w niej niewiążące deklaracje potwierdziły odpowiednio duże zainteresowanie przesyłem gazu, zatem operatorzy podjęli decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu.

Kolejnym etapem będzie druga faza open season, której uruchomienie planowane jest na początek września. Zainteresowani będą wtedy składać wiążące oferty na zdolności przesyłowe Baltic Pipe.

Tagi: gaz, gaz system, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2017

amenPolska to chory kraj ,cała Europa chce gazu od Rosji ,a Polska nie chce zza płotu ,tylko z drugiego końca Świata -z USA ,albo chociaż z Danii.Trzeba … Czytaj całość

03-08-2017

PodatnikTo bardzo,bardzo powazna inwestycja.Bezwzględnie powinna być dyskretnie chroniona przez słuzby specjalne,bo i Rosja i Niemcy są wściekli.

03-08-2017

obywateljeden opowiada o samochodach na prąd, drugi o odszkodowaniach za wojnę, trzeci o super lotnisku, ten rysuje jakieś kreski.... jaki ten pisowski mundry … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)