Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bank Millennium przejmie upadający SKOK. KNF podjęła decyzję

6
Podziel się:

Zamiast upadłości będzie przejęcie przez Bank Millennium. Już pod koniec roku logo w kolorze magenta (wersja dla mężczyzn: coś pomiędzy różowym a bordowym) pojawi się na 43 punktach SKOK Piast. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu.

Z placówek kasy Piast niedługo zniknie logo SKOKów
Z placówek kasy Piast niedługo zniknie logo SKOKów (STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

SKOK Piast doprowadziła się do krytycznej sytuacji. Na koniec sierpnia 2018 r. przy aktywach w wysokości 187,4 mln zł, fundusze własne były ujemne i wynosiły - 21,6 mln zł. To o 1,7 mln zł gorzej niż na koniec ubiegłego roku, czyli kasa wciąż przynosi straty.

Współczynnik wypłacalności jest na poziomie -10,13 proc., a skumulowane przez lata straty wynosiły aż 65,1 mln zł. SKOK Piast dysponuje depozytami 92 992 członków na kwotę 202 mln zł - podano w komunikacie KNF.

Zobacz także: Zobacz też: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Zarządcę komisarycznego KNF ustanowiła 28 czerwca 2017 r. Do maja bieżącego roku KNF nie udało się znaleźć innej SKOK chętnej do przejęcia Piasta, więc rozpoczęto poszukiwania jakiegoś banku. Na zaangażowanie zdecydował się Bank Millennium. - W ocenie KNF przejęcie SKOKu przez bank zapewni pełne bezpieczeństwo zgromadzonych tam środków - podano w komunikacie.

Aktywa kasy stanowią 0,3 proc. sumy bilansowej Banku Millennium, a podobna proporcja dotyczy wyniku - to 0,3 proc. wyniku bieżącego banku. Nie jest przy tym tak, że bank przejmie cały ten balast tylko własnymi siłami. Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzieli wsparcia restrukturyzacji. Nie podano konkretnej kwoty, ale zastrzeżono, że wysokość nie będzie niższa niż kwota zgromadzonych w SKOK Piast depozytów.

- Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Piast przez bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Piast wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku Millennium - podała Komisja.

Zarząd majątkiem SKOK Piast Bank Millennium obejmie od 17 października. Formalne przejęcie przez bank nastąpi od 1 listopada. Do tego dnia SKOK Piast prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Buhaha
3 lata temu
Zamienił stryjek ....?
PatoSIK
4 lata temu
Bierecki jeszcze mało nabrał ze SKOKów? Oraz inne osobliwości. Bank ma pokryć straty SKOKu? Podniesie stopy kredytów oraz opłat bankowych? Czyli zapłacą klienci banku, nie chapacze, SKOKowej kasy! Patologie spółdzielcze nei tylko w SKOKach. W spółdzielczości mieszkaniowej typ Alternatywy 4 nadal dominujący. Od patogennych ustaw spółdzielczych to zło rożnie w siłę. Za przyzwoleniem wszystkich rządzących opcji politycznych.
Dn
4 lata temu
PIS odpowiada za skoki i wyprowadzenie z nich pieniędzy Klientów
anna
4 lata temu
wszyscy z millenium opuścic ten bank i zobaczymy co wtedy zrobi pis.
Filon
4 lata temu
Tak sie PiS ratuje przed Amber Gold we własnym wydaniu.