Notowania

banki
12.10.2018 11:39

Bank Millennium przejmie upadający SKOK. KNF podjęła decyzję

Zamiast upadłości będzie przejęcie przez Bank Millennium. Już pod koniec roku logo w kolorze magenta (wersja dla mężczyzn: coś pomiędzy różowym a bordowym) pojawi się na 43 punktach SKOK Piast. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
Z placówek kasy Piast niedługo zniknie logo SKOKów

SKOK Piast doprowadziła się do krytycznej sytuacji. Na koniec sierpnia 2018 r. przy aktywach w wysokości 187,4 mln zł, fundusze własne były ujemne i wynosiły - 21,6 mln zł. To o 1,7 mln zł gorzej niż na koniec ubiegłego roku, czyli kasa wciąż przynosi straty.

Współczynnik wypłacalności jest na poziomie -10,13 proc., a skumulowane przez lata straty wynosiły aż 65,1 mln zł. SKOK Piast dysponuje depozytami 92 992 członków na kwotę 202 mln zł - podano w komunikacie KNF.

Zobacz też: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Zarządcę komisarycznego KNF ustanowiła 28 czerwca 2017 r. Do maja bieżącego roku KNF nie udało się znaleźć innej SKOK chętnej do przejęcia Piasta, więc rozpoczęto poszukiwania jakiegoś banku. Na zaangażowanie zdecydował się Bank Millennium. - W ocenie KNF przejęcie SKOKu przez bank zapewni pełne bezpieczeństwo zgromadzonych tam środków - podano w komunikacie.

Aktywa kasy stanowią 0,3 proc. sumy bilansowej Banku Millennium, a podobna proporcja dotyczy wyniku - to 0,3 proc. wyniku bieżącego banku. Nie jest przy tym tak, że bank przejmie cały ten balast tylko własnymi siłami. Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzieli wsparcia restrukturyzacji. Nie podano konkretnej kwoty, ale zastrzeżono, że wysokość nie będzie niższa niż kwota zgromadzonych w SKOK Piast depozytów.

- Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Piast przez bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Piast wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku Millennium - podała Komisja.

Zarząd majątkiem SKOK Piast Bank Millennium obejmie od 17 października. Formalne przejęcie przez bank nastąpi od 1 listopada. Do tego dnia SKOK Piast prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, bankowość, mil, bank millennium, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

LyarNakradli ile się dało, płotki za kratami, głównych sprawców nie ustalono, a my wszyscy za to zapłacimy ... A to nie przypadkiem pewien kolega … Czytaj całość

12-10-2018

FilonTak sie PiS ratuje przed Amber Gold we własnym wydaniu.

12-10-2018

annawszyscy z millenium opuścic ten bank i zobaczymy co wtedy zrobi pis.

Rozwiń komentarze (5)