Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Bank Millennium przejmie upadający SKOK. KNF podjęła decyzję

Bank Millennium przejmie upadający SKOK. KNF podjęła decyzję

Z placówek kasy Piast niedługo zniknie logo SKOKów Fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS
Z placówek kasy Piast niedługo zniknie logo SKOKów

Zamiast upadłości będzie przejęcie przez Bank Millennium. Już pod koniec roku logo w kolorze magenta (wersja dla mężczyzn: coś pomiędzy różowym a bordowym) pojawi się na 43 punktach SKOK Piast. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu.

SKOK Piast doprowadziła się do krytycznej sytuacji. Na koniec sierpnia 2018 r. przy aktywach w wysokości 187,4 mln zł, fundusze własne były ujemne i wynosiły - 21,6 mln zł. To o 1,7 mln zł gorzej niż na koniec ubiegłego roku, czyli kasa wciąż przynosi straty.

Współczynnik wypłacalności jest na poziomie -10,13 proc., a skumulowane przez lata straty wynosiły aż 65,1 mln zł. SKOK Piast dysponuje depozytami 92 992 członków na kwotę 202 mln zł - podano w komunikacie KNF.

Zobacz też: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"


 

Zarządcę komisarycznego KNF ustanowiła 28 czerwca 2017 r. Do maja bieżącego roku KNF nie udało się znaleźć innej SKOK chętnej do przejęcia Piasta, więc rozpoczęto poszukiwania jakiegoś banku. Na zaangażowanie zdecydował się Bank Millennium. - W ocenie KNF przejęcie SKOKu przez bank zapewni pełne bezpieczeństwo zgromadzonych tam środków - podano w komunikacie.

Aktywa kasy stanowią 0,3 proc. sumy bilansowej Banku Millennium, a podobna proporcja dotyczy wyniku - to 0,3 proc. wyniku bieżącego banku. Nie jest przy tym tak, że bank przejmie cały ten balast tylko własnymi siłami. Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzieli wsparcia restrukturyzacji. Nie podano konkretnej kwoty, ale zastrzeżono, że wysokość nie będzie niższa niż kwota zgromadzonych w SKOK Piast depozytów.

Czytaj też: Kondycja SKOK-ów nadal daleka od ideału. Dwie kasy z zarządcami komisarycznymi

- Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Piast przez bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Piast wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku Millennium - podała Komisja.

Zarząd majątkiem SKOK Piast Bank Millennium obejmie od 17 października. Formalne przejęcie przez bank nastąpi od 1 listopada. Do tego dnia SKOK Piast prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bank millennium, bankowość, mil, skok piast
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Dn
2018-10-13 10:15
PIS odpowiada za skoki i wyprowadzenie z nich pieniędzy Klientów
anna
2018-10-12 15:43
wszyscy z millenium opuścic ten bank i zobaczymy co wtedy zrobi pis.
Filon
2018-10-12 15:06
Tak sie PiS ratuje przed Amber Gold we własnym wydaniu.
Pokaż wszystkie komentarze (4)