Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Pekao S.A. ma pomysł dla eksporterów. Ekspansja polskich firm na całym świecie

Bank Pekao S.A. ma pomysł dla eksporterów. Ekspansja polskich firm na całym świecie

Fot. East News

 

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, Bank Pekao S.A. podpisał umowę z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych - KUKE, dotyczącą akredytyw eksportowych.

Dzięki rozpoczętej współpracy krajowi przedsiębiorcy będą mieli ułatwioną działalność zagraniczną i zwiększone bezpieczeństwo zawieranych transakcji, zwłaszcza na rynkach o podwyższonym ryzyku.

Umowa dotyczy przeprowadzania transakcji krótkoterminowych z zabezpieczaniem KUKE w ramach finansowania handlu, w przypadku których płatności od kontrahentów zagranicznych realizowane są przy wykorzystaniu akredytyw.

 

Akredytywa eksportowa jest zobowiązaniem banku importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty przewidziane w treści akredytywy. Jeżeli dokumenty są poprawne, to wypłata pieniędzy klientowi jest gwarantowana nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny, odmówi zapłaty lub którego bank działa w kraju o podwyższonym ryzyku.

- Włączenie się Banku Pekao S.A. do istniejącego krajowego systemu wsparcia polskiego eksportu stwarza nam warunki bycia liderem we wzmacnianiu polskich firm w ekspansji międzynarodowej. Rozumiemy, że dla dużych firm, dla których polski rynek stał się już zbyt mały, eksport jest naturalnym kierunkiem rozwoju mówi Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao S.A.

Wspólne transakcje dają możliwość wsparcia dla polskich firm w zdecydowanie szerszym zakresie geograficznym oraz dają dostęp do limitów nadanych w chwili obecnej przez KUKE dla 86 banków z 28 krajów o łącznej wartości prawie 6 mld złotych.

Bank Pekao w 2017 roku utrzymał ponad 18 proc. udziału rynkowy pod względem kwoty awizowanych akredytyw eksportowych. Awizował akredytywy otrzymane z ponad 50 krajów na całym świecie. Główne kierunki eksportu klientów Pekao to: Pakistan, Indie, Chiny, Bangladesz i Tajlandia.

- Razem z największym korporacyjnym bankiem jesteśmy w stanie jako ubezpieczyciel razem zadbać o rozwój naszych klientów – dodaje Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE. – Będziemy starać się o to, żeby naszym przedsiębiorcom było łatwiej wychodzić poza krajem Unii i wysokie rozwinięte. I co najważniejsze zapewniamy bezpieczny rozwój takiego biznesu, poprzedzony edukacją naszych klientów.

pekao, ekspansja, akredytacja
Czytaj także
Polecane galerie