Notowania

kryzys na ukrainie
10-03-2014 (22:10)

Bank Światowy wesprze Ukrainę 3 mld dolarów w 2014 roku

Fundusze pochodzą ze składek od ponad 180 państw członkowskich. Jest nim też Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Bank Światowy przeznaczy na wspieranie reform na Ukrainie do trzech miliardów dolarów w tym roku - poinformowała instytucja. Do banku w tej sprawie zwrócił się tymczasowy rząd ukraiński.

Aktualizacja: godzina 23.50

_ Jesteśmy zobowiązani do wspierania narodu ukraińskiego w tych trudnych czasach. Mamy nadzieję, że sytuacja kraju ustabilizuje się wkrótce _ - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim.

W komunikacie podkreślono, że przed gospodarką Ukrainy stoją wielkie wyzwania, które wymagają zarówno pilnych działań w perspektywie krótkoterminowej, jak też trwałych reform w perspektywie średnio i długookresowej. _ Priorytetowo trzeba traktować przywrócenie stabilności makroekonomicznej, wzmocnienie sektora bankowego, reformy sektora energetycznego, walkę z korupcją oraz poprawę kontroli i klimatu inwestycyjnego a także lepsze ukierunkowanie pomocy społecznej dla ubogich _ - głosi komunikat.

_ Bank Światowy jest gotowy pomóc rządowi Ukrainy w określeniu oraz realizacji całościowego programu reform strukturalnych w celu sprostania tym wyzwaniom _ - zapewniono w komunikacie.

Bank Światowy prowadzi na Ukrainie projekty o wartości 3,7 mld dol. Udzielił wsparcia w formie m.in. gwarancji na inwestycje w podstawowe usługi publiczne: zaopatrzenie w wodę, kanalizację, sektor energii, rozbudowę dróg. Ponadto BŚ wspiera na Ukrainie sektor prywatny.

Do priorytetów BŚ zaliczył przywrócenie stabilności makroekonomicznej, wzmocnienie sektora bankowego, przeprowadzenie reform sektora energetycznego, podjęcie poważnej walki z korupcją, poprawienie klimatu inwestycyjnego i lepsze ukierunkowanie pomocy społecznej wobec ubogich. Bank Światowy jest gotowy pomóc rządowi w Kijowie w opracowywaniu i realizacji kompleksowego programu reform strukturalnych.

W tym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała pakiet finansowy dla Ukrainy, który może wynosić co najmniej 11 mld euro w najbliższych latach. W jego skład wchodzą tzw. pomoc makroekonomiczna z budżetu UE w wysokości 1,6 mld euro, która może zostać przekazana już w najbliższych miesiącach, 1,4 mld euro w formie grantów, a także 3 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na lata 2014-2016. Ukraina prowadzi też rozmowy o wsparciu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jej potrzeby pożyczkowe szacowane są na ok. 15 mld dol. w tym roku.

Bank Światowy, w skład którego wchodzi m.in. Międzynarodowy Banku Odbudowy i Rozwoju, zapewnia długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu dla najbardziej potrzebujących krajów. Jego fundusze pochodzą ze składek od ponad 180 państw członkowskich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys na ukrainie, bank światowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie