Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć. To histeria

0
Podziel się:

Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.

Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć. To histeria
(PAP/Jacek Turczyk)

Polacy, którzy mają kredyty we frankach odetchną z ulgą. Zdaniem analityków ankietowanych przez Money.pl w najbliższych miesiącach złoty będzie systematycznie zyskiwał na wartości. Po ostatnim rekordowym skoku szwajcarskiej waluty do poziomu 3,51 zł, na początku przyszłego roku może być ona nawet o ponad 20 groszy tańsza niż obecnie i kosztować 3,23 zł. Oznacza to, że zadłużeni we franku miesięcznie będą płacić o 124 złote niższe raty.

Analitycy spodziewają się, że to właśnie w stosunku do franka złoty umocni się najbardziej. Znacznie mniej bo o 9 groszy potanieje euro i dolar amerykański. **

**

źródło: Money.pl**

Analitycy podkreślają, że mimo iż sytuacja międzynarodowego rynku związana z wydarzeniami wokół Grecji, Włoch, Portugalii, Irlandii, a także kłopotami amerykańskiej gospodarki wciąż będzie płynna, to jednak w najbliższym półroczu powinno dojść do uspokojenia na rynku walutowym.

_ - W najbliższych tygodniach oczekujemy stopniowego umocnienia złotego - _ mówi Mateusz Sutowicz, analityk finansowy z Banku Millennium S.A. - _ Największy potencjał do spadków dostrzegamy przede wszystkim na parze frank/złoty, która powinna zawrócić z historycznego maksimum - dodaje . _ Jednak jego zdaniem wobec deklaracji przedstawicieli RPP o możliwości wstrzymania się z zacieśnianiem polityki pieniężnej, zakres umacniania złotego, wynikający z oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, pozostanie ograniczony.

- _ Brak posiedzenia Rady w sierpniu sprawia, że do ewentualnej podwyżki kosztu pieniądza dojdzie najwcześniej za dwa miesiące. Mimo to ewentualne niekorzystne wahania polskiej waluty będą amortyzowane przez wymianę funduszy z Unii Europejskiej - argumentuje . _Na koniec roku analityk oczekuje też wzmożonej aktywności BGK na rynku walutowym, który będzie dążył do umocnienia złotego ze względu na konieczność wyliczenia krajowego długu publicznego.

_ - Trudno mówić o jakimś znacznym umocnieniu złotego. Chodzi raczej o uspokojenie i korektę po bardzo szybkim umocnieniu się zwłaszcza franka szwajcarskiego wobec polskiej waluty - _ prognozuje Dorota Strauch, analityk walutowy z Raiffeisen Banku.

źródło:Money.pl

Wciąż mocnego franka w najbliższych miesiącach spodziewa się Piotr Popławski, ekonomista z BGŻ. Zwraca jednocześnie uwagę na wyraźne umocnienie złotego wobec dolara. _ - Amerykańska gospodarka jest w fatalnym stanie, co oznacza, że na podwyżki stóp procentowych w USA nie ma w tej chwili szans. Do tego Fed rozważa kolejny program wykupu obligacji, co dodatkowo może mieć wpływ na osłabienie dolara - _ uważa Piotr Popławski.

_ - Większe umocnienie złotego może nastąpić w okolicy września - _mówi Michał Mąkosa, analityk FMCM. _ - Wtedy prawdopodobnie powinny zakończyć się prace nad nowym pakietem pomocowym dla Grecji, co da obraz na przyszłość tego kraju oraz przełoży się zapewne na uspokojenie nastrojów. To powinno pomóc złotemu w aprecjacji szczególnie wobec euro i dolara, choć mocno przewartościowany frank też powinien się osłabić _- argumentuje.

## ## ## ## ## ##

źródło: Money.pl

_ - Każda z głównych walut (euro, frank, dolar) niesie za sobą ryzyko. Złoty powinien być przy nich bardziej stabilny. Jednak rynek złotego jest dużo mniejszy i łatwiej wywołać na nim duże zmiany kursu - _ mówi Artur Nawrocki, analityk Money.pl. - _ Mimo to uważam, że frank prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia będzie powoli opadał _- dodaje.

źródło: Money.pl

Euro i waluty powiązane powinny tracić ze względu na narastający kryzys w eurolandzie. Problem w tym, jak inwestorzy interpretują te informacje - na każde negatywne doniesienia ze strefy, inwestorzy z zagranicy reagują wyprzedażą polskiej waluty.

Raty kredytu we franku o 124 złote w dół

Prognozowane przez analityków umocnienie złotego w stosunku do franka szwajcarskiego powinni odczuć posiadacze kredytów denominowanych w tej walucie. Osoba, która przed trzema laty - w okresie, gdy frank był najtańszy - kupiła mieszkanie warte 300 tysięcy złotych z 20-procentowym wkładem własnym, dzisiaj płaci ratę o około 200 złotych wyższą niż w 2008 roku. Jeżeli prognozy analityków się potwierdzą, to jest szansa, że jeszcze przed końcem roku wartość jej miesięcznego zobowiązania spadnie o około 100 złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Open Finance i średnich prognoz analityków. *Kredyt na zakup nieruchomości o wartości 300 tys. zł (240 tys.zł kredytu plus 60 tys. zł wkładu własnego). W nawiasach podany kurs franka szwajcarskiego.

Jeszcze bardziej spadek raty odczują też osoby, które zadłużyły się na 100 procent wartości nieruchomości.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Open Finance i średnich prognoz analityków. *Kredyt na zakup nieruchomości o wartości 300 tys. zł na 100 procent. W nawiasach podany kurs franka szwajcarskiego.

Miesięczne zobowiązanie w przypadku kredytu na 300 tysięcy złotych do końca roku może spaść o około 124 złote. Mimo to wciąż będą płacili o ponad 120 złotych więcej niż gdy zaczynali spłacać swój kredyt.

Zobacz, ilu Polaków ma kredyt we frankach

Polacy szczególnie wrażliwi na franka

Gwałtowny wzrost wartości franka szokuje kredytobiorców. Wtorkowy rekord, czyli 3,51 zł za szwajcarską walutę prognozowało niewielu analityków. Poprzedni rekord - z lutego 2009 roku był o blisko 20 gr niższy i sięgnął 3,33 zł

Nic dziwnego, że cena franka i każde jej wahnięcie w górę budzi olbrzymie emocje. W tej walucie w bankach zadłużona jest blisko połowa z półtoramilionowej rzeszy Polaków, którzy pożyczyli 270 mld zł na nowe mieszkania i domy.

źrodło: Komisja Nadzoru Finansowego

To w zdecydowanej większości osoby, które kredyt wzięły w latach 2007-2008, gdy frank kosztował nawet poniżej dwóch złotych, a banki prześcigały się w pożyczaniu w tej walucie na możliwie korzystnych warunkach. Nie ma się też co dziwić, że Polacy tak rozsmakowali się we franku. Rata oferowanych kredytów były znacznie niższe niż w przypadku pożyczek w złotych. Niewielu przy tym brało pod uwagę ryzyko kursowe.

W ostatnich dwóch latach banki mocno ograniczyły walutową ofertę w walutach, a szczególnie we franku. Większość z nich w ogóle nie udziela już takich pożyczek. Z pewnością przyczyniły się do tego kolejne rekomendacje narzucane im przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja T wymusiła zdolność kredytową dla pożyczki w walucie obcej na poziomie o 20 proc. większym niż w przypadku pożyczki w złotych.

Rezultaty pojawiły się bardzo szybko, w pierwszym kwartale 2011 roku, tylko niewiele ponad 6 proc. udzielanych pożyczek było denominowanych we franku.

źródło: Związek Banków Polskich

W rezultacie przez ostatnie dwa lata udział zadłużenia w walutach, w całej kwocie zobowiązań z tytułu kredytów hipotecznych spadł z blisko 80 procent do niewiele ponad 63 procent. Z pewnością akcję kredytową, także w walutach, dodatkowo ograniczy kolejna Rekomendacja - S, która weszła w życie na początku lipca. Na jej podstawie, na spłatę kredytu we franku kredytobiorca nie może wydać więcej niż 42 proc. swoich dochodów. W przypadku pożyczek w złotych, próg został ustawiony na poziomie 50 proc. dla osób zarabiających mniej niż średnia krajowa i 65 proc. dla zarabiających więcej.

Co prawda banki ograniczyły liczbę pożyczek udzielanych we franku - w ciągu roku zadłużenie Polaków, którzy pożyczyli w tej walucie, urosło aż o 14 mld zł. Stało się tak z powodu zmiany kursu i umocnienia szwajcarskiej waluty. W najbliższych latach możemy się jednak spodziewać jeszcze większego zmarginalizowania franka. Wśród zadłużających prym będzie wiódł złoty, a w mniejszym stopniu euro. Do tego przynajmniej cały czas dąży KNF.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t122828.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/eksperci;miazdza;pomysly;na;pomoc;kredytobiorcom;ekonomiczne;kuriozum;,233,0,872169.html) Eksperci miażdżą pomysły na pomoc kredytobiorcom. Ekonomiczne kuriozum... Pomysły polityków, które mają ulżyć 700 tysiącom Polaków to kiełbasa wyborcza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rekordowy;kurs;franka;spodziewaj;sie;wezwania;z;banku,47,0,871471.html) Rekordowy kurs franka. Spodziewaj się wezwania z banku Oto skutki wysokiego kursu szwajcarskiej waluty, które czekają ponad 700 tysięcy kredytobiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t129902.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/ranking;spreadozercow;ktory;bank;bierze;najwiecej,8,0,861192.html) Ranking spreadożerców. Który bank bierze najwięcej SLD złoży dzisiaj projekt ustawy ograniczającej wysokość spreadów walutowych stosowanych przez banki do 10 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)