Wprowadzenie nowego systemu ochrony instytucjonalnej, w ramach którego będą mogły się zrzeszać banki spółdzielcze - zakłada projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, nad którym w środę wieczorem debatował Sejm.
Rządowy projekt, jak mówiła sprawozdawczyni Krystyna Szumilas (PO), jest dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia z 2013 r. (tzw. rozporządzenie CRR), nakładającego na banki nowego rodzaju normy ostrożnościowe. W celu wypełnienia tych norm banki mogły tworzyć nowego rodzaju zrzeszenia.
Zgodnie z projektem banki spółdzielcze będą mogły zrzeszać się przede wszystkim w systemach ochrony instytucjonalnej (IPS). W ich ramach banki, jak podkreślała Szumilas, będą wzajemnie gwarantować swoje zobowiązania. W IPS mają być też dodatkowe mechanizmy monitorowania ryzyka. Obecność w tym systemie ma dawać bankom możliwość na posiadanie mniejszych tzw. "wag ryzyka" we własnych zasobach. Nowe formy organizacyjne mają być zatwierdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Jak dodała Szumilas, pracująca nad projektem sejmowa komisja finansów zdecydowała o wpisaniu do niego drugiej formy zrzeszania się banków - tzw. zrzeszeń zintegrowanych. Mają one nakładać na banki nieco mniejsze wymogi niż IPS, a zostały dopisane do projektu, jak wynika ze słów sprawozdawczyni, na życzenie części banków spółdzielczych. - Uznaliśmy, że banki powinny mieć możliwość wyboru formy ochrony instytucjonalnej - mówiła posłanka PO.
Przekonywała, że nowe przepisy będą zwiększać bezpieczeństwo depozytów banków, więc będą służyć także ich klientom.
Projekt został skierowany ponownie do komisji finansów publicznych i ma szanse na uchwalenie jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, popierają go bowiem kluby PO i PSL.
PiS zamierza projekt poprzeć tylko w przypadku przyjęcia zaproponowanych przez ten klub poprawek. Mają one m.in. doprecyzować niektóre przepisy dotyczące uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego, którą występująca w imieniu tego klubu Gabriela Masłowska określiła jako "monstrum". Masłowska argumentowała, że zgodnie z ustawą KNF będzie mogła np. nie wyrazić zgody, by bank posiadający kapitał założycielski mniejszy niż 5 mln euro działał poza zrzeszeniem, ale brak jest kryteriów, według których będzie podejmować takie decyzje.
Sam projekt, nakładający na banki spółdzielcze nowe normy ostrożnościowe, posłanka PiS uznała za zagrożenie dla sektora banków spółdzielczych. Bo przecież to wielkie banki - argumentowała - wywołały ogólnoświatowy kryzys, a nowe normy chce się dzisiaj nałożyć na małe banki. Tymczasem, jak przekonywała, normy te powinny być adekwatne do wielkości banku i jego aktywów.
Poza nowymi formami zrzeszania się projekt wprowadza do polskiego prawa unijną zasadę, że banki spółdzielcze będą mogły ograniczać wykup udziałów członkowskich lub ten wykup zwieszać. Będą to mogły zrobić w ściśle określonych przypadkach, np. w sytuacjach postępowania naprawczego.
Projekt zakłada także, że bank spółdzielczy posiadający kapitał założycielski wyższy niż równowartość 1 000 000 euro, lecz niższy niż równowartość 5 000 000 euro, będzie mógł prowadzić działalność na terenie województwa, w którym znajduje się jego siedziba oraz na terenie powiatów, w których znajdują się jego placówki wykonujące czynności bankowe. Z kolei bank spółdzielczy posiadający kapitał założycielski o równowartości co najmniej 5 000 000 euro będzie mógł prowadzić działalność na obszarze całego kraju.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Będzie odwrócony VAT na telefony i tablety? Przewidziany w projekcie odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. | |
Kuratorzy sądowi zyskują nowe uprawnienia Umożliwiono kuratorom obwinionym dyscyplinarnie na ustanowienie swojego obrońcy nie tylko spośród zawodowych kuratorów, ale też z grona adwokatów i radców prawnych. |