Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa w Polsce. Ponad dwa tysiące wniosków o upadłość

0
Podziel się:

W pierwszej połowie 2013 roku w polskich sądach złożono ich 2 tysiące 214.

Bankructwa w Polsce. Ponad dwa tysiące wniosków o upadłość
(attator/iStockphoto)

W pierwszej połowie 2013 roku w polskich sądach złożono 2 tysiące 214 wniosków o upadłość - wynika z informacji firmy Coface, zajmującej się ubezpieczeniem należności. To o 7,5 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to złożono 2 tysiące 60 wniosków.

Jak poinformowało Coface, informacje o liczbie złożonych wniosków firma przekazała na podstawie danych pozyskanych z Ministerstwa Sprawiedliwości.

_ - W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych, w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku sądy wydały postanowienia o upadłości 466 przedsiębiorstw, czyli o 11 proc. więcej niż w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2012 r. (420 upadłości) _ - czytamy w komunikacie Coface.

Według Coface większość z 2 tys. 214 złożonych w ostatnim półroczu wniosków oznaczała problemy danego podmiotu z wypłacalnością i problemy jego dostawców. _ - Liczby te oznaczają, że poważne zagrożenie dla płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach _ - napisano w komunikacie.

Jak przekazała firma, spośród 2 tys. 163 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w pierwszej połowie tego roku, w blisko 22 proc. przypadków (466) orzeczono o postanowieniu upadłości (381 spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 85 - upadłością z możliwością zawarcia układu). Pozostałe blisko 1 tys. 700 wniosków zostało załatwionych przez sądy w inny sposób.

Największa liczba 662 wniosków (ponad 30 proc.) została przez sądy oddalona, ze względu na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania - co w praktyce oznacza faktyczne bankructwo firmy - lub opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekraczało trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekraczała 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

W 520 sytuacjach sąd decydował o prawomocnym zwrocie wniosku w związku ze złożeniem go w sposób, który nie odpowiada wymogom ustawy.

Blisko 250 razy sądy decydowały o umorzeniu postępowania w sytuacjach, gdy np. składający sam wycofał wniosek o upadłość lub wszyscy wierzyciele żądali umorzenie sprawy lub gdy majątek dłużnika nie wystarczał na pokrycie roszczeń.

Eksperci przypominają, że wniosek o upadłość może złożyć zarówno sam dłużnik w sytuacji swojej niewypłacalności, jak i wierzyciel, wobec którego dłużnik nie reguluje zobowiązań. Prawo upadłościowe precyzyjnie określa przypadki, kiedy może to nastąpić i jakie formalności powinny zostać dopełnione.

Według Coface wnioski o upadłość najczęściej wpływają do sądów w województwach, w których działa najwięcej podmiotów gospodarczych, czyli na Mazowszu, na Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce.

_ - Od początku 2009 roku, czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością do końca I półrocza 2013 r. do sądów wpłynęło blisko 16 tys. 700 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Liczby te oznaczają, że poważne zagrożenie dla płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach _ - ocenili eksperci.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigant zbankrutuje? Sytuacja coraz gorsza Do niemieckiego sądu trafił wniosek o ogłoszenie niewypłacalności Max Bahr, spółki do której należy sieć sklepów w Polsce.
Sto firm upadło w lipcu. Jest gorzej niż rok temu Największe trudności ma branża budowlana i dystrybucja.
Bankructwo Detroit ostrzeżeniem dla świata Sytuacja dawnej stolicy przemysłu samochodowego USA powinna być ostrzeżeniem dla wielu włodarzy miast. Także polskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)