Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankructwo Grecji a sprawa polska. Narada u premier Ewy Kopacz

0
Podziel się:

Premier powiedziała, że musimy być na to przygotowani, mimo że nie jesteśmy w strefie euro.

Bankructwo Grecji a sprawa polska. Narada u premier Ewy Kopacz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek w KPRM z ministrami i prezesem NBP w sprawie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro - poinformowała Kancelaria Premiera.

Zapowiadając spotkanie Kopacz mówiła, że wspólnie z kierownictwem resortów spraw zagranicznych i finansów oraz szefem NBP będzie zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro. Premier powiedziała w piątek dziennikarzom w Bratysławie, gdzie wzięła udział w konferencji Globsec, że musimy być na to przygotowani, mimo że nie jesteśmy w strefie euro.

Przypomniała, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie krajów UE ze strefy euro.

Głos w sprawie sytuacji w Grecji zabrał też w piątek minister finansów Mateusz Szczurek. Jak powiedział, istnieje duże ryzyko jeszcze poważniejszego kryzysu w związku z sytuacją w tym kraju. Zapewnił przy tym, że Polska jest przygotowana na ewentualne turbulencje na rynkach finansowych w przypadku bankructwa Aten.

Szczyt zwołany przez Tuska rozpocznie się w Brukseli o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja bankrutem? Putin zaciera ręce W sensie geopolitycznym byłby to prezent dla Rosji - zauważa Sebastian Mallaby z think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR)
Putin i Cipras nie rozmawiali o pomocy finasowej Jeszcze przed rozmowami obu przywódców, rzecznik Kremla powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć pożyczkę dla Grecji. Dodał, że Grecy "jeszcze nie poprosili" o takie wsparcie.
Kopacz zapowiada nowy program PO W sobotę poznamy również szefa sztabu, który pokieruje kampanią parlamentarną PO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)