Notowania

gospodarka
02.07.2018 09:49

W Polsce jest coraz więcej bankrutów. Firmom nie pomagają rosnące koszty pracy i materiałów

O 21 proc., w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosła liczba ogłoszonych przez sądy upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce. Ostatni raz taką sytuację mogliśmy zaobserwować pięć lat temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)
Pozornie dobre warunki rynkowe wcale nie sprzyjają przedsiębiorcom

Gospodarka rośnie, w ostatnich trzech kwartałach Polska odnotowała wzrost PKB o ok. 5 proc. Jednak w górę poszły też koszty pracy i materiałów, a to sprawia spółkom niemałe trudności. Przedsiębiorstwa nie radzą sobie również z opóźnieniami związanymi z realizacją faktur i wydłużającymi się terminami płatności. Dane dostarczył ubezpieczyciel należności Coface.

- Biznes odczuwa poważne trudności. W wielu branżach jest duża konkurencja, która nie pozwala zwiększać marż. Za to rosną koszty działalności, chociażby wynagrodzeń pracowników - tłumaczą eksperci Coface.

Firmy nie mogą wszystkiego zrekompensować wzrostem cen. Nie pozwala im na to sytuacja na rynku, a renegocjowanie wcześniej zawartych kontraktów jest często niemożliwe. W konsekwencji spółki mniej zarabiają i zaczynają mieć problemy z płynnością finansową.

W ostatnim czasie dużo mówiło się o GetBacku, który wszczął przyspieszone postępowanie układowe oraz o Próchniku, który ogłosił upadłość. Swoje problemy ma również branża budowlana. Choć notuje się spiętrzenie robót to bardzo szybko obniża się rentowność zawartych kontraktów.

Zobacz też: O ratingu agencji Fitch zadecydował poziom zamożności i zagraniczne zadłużenie netto. Ekspert tłumaczy dlaczego

Z przewidywań firmy Coface wynika, że ogłoszeń o upadłości i restrukturyzacji firm pod koniec 2018 r. może być o 29 proc. więcej niż w 2017 r. Może to wynikać z polskich czynników typu ustawa o zakazie handlu, czy mechanizm podzielonej płatności, który wprowadzono od lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, bankructwo, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2018

retroA TO DZIWNE ? BO FIRMY KTÓRE NIE KOMBINOWAŁY , UCZCIWIE WSZYSTKO , ROBIŁY , NIE OSZUKIWAŁY NA VAT-cie MAJA SIĘ DOBRZE ?? NAGLE INNYM ZACZĘŁO SIĘ ŹLE … Czytaj całość

02-07-2018

KarolJeąli chodzi o prowadzenie firmy to nigdy nie było tak trudno, chyba nawet za kumuny mniej kłód pod nogi rzucali... a to firmy generują największy … Czytaj całość

02-07-2018

RealInvestZłotówka leci, giełda leci, firmy bankrutują a Pis pieje jak wspaniale i co to oni nie zbudują. Forsa przejedzona, przyrostu dzieci zero, nieroby nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (189)