Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Polsce jest coraz więcej bankrutów. Firmom nie pomagają rosnące koszty pracy i materiałów

189
Podziel się:

O 21 proc., w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosła liczba ogłoszonych przez sądy upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce. Ostatni raz taką sytuację mogliśmy zaobserwować pięć lat temu.

Pozornie dobre warunki rynkowe wcale nie sprzyjają przedsiębiorcom
Pozornie dobre warunki rynkowe wcale nie sprzyjają przedsiębiorcom (STANISLAW KOWALCZUK)

Gospodarka rośnie, w ostatnich trzech kwartałach Polska odnotowała wzrost PKB o ok. 5 proc. Jednak w górę poszły też koszty pracy i materiałów, a to sprawia spółkom niemałe trudności. Przedsiębiorstwa nie radzą sobie również z opóźnieniami związanymi z realizacją faktur i wydłużającymi się terminami płatności. Dane dostarczył ubezpieczyciel należności Coface.

- Biznes odczuwa poważne trudności. W wielu branżach jest duża konkurencja, która nie pozwala zwiększać marż. Za to rosną koszty działalności, chociażby wynagrodzeń pracowników - tłumaczą eksperci Coface.

Firmy nie mogą wszystkiego zrekompensować wzrostem cen. Nie pozwala im na to sytuacja na rynku, a renegocjowanie wcześniej zawartych kontraktów jest często niemożliwe. W konsekwencji spółki mniej zarabiają i zaczynają mieć problemy z płynnością finansową.

W ostatnim czasie dużo mówiło się o GetBacku, który wszczął przyspieszone postępowanie układowe oraz o Próchniku, który ogłosił upadłość. Swoje problemy ma również branża budowlana. Choć notuje się spiętrzenie robót to bardzo szybko obniża się rentowność zawartych kontraktów.

Zobacz też: O ratingu agencji Fitch zadecydował poziom zamożności i zagraniczne zadłużenie netto. Ekspert tłumaczy dlaczego

Z przewidywań firmy Coface wynika, że ogłoszeń o upadłości i restrukturyzacji firm pod koniec 2018 r. może być o 29 proc. więcej niż w 2017 r. Może to wynikać z polskich czynników typu ustawa o zakazie handlu, czy mechanizm podzielonej płatności, który wprowadzono od lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(189)
pit
4 lata temu
komuna ..komuna..komuna...nastepny rok to katastrofa...
ja
4 lata temu
Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy… Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
kinia
4 lata temu
a ja się boję urzędników, nie wychodzę z domu i nie zarabiam, bo mi zabiorą wszystko
Ben1234
4 lata temu
Zniesienie limitów ZUS = IT które dobrze zarabia ale i płaci wysokie podatki wyniesie się z Polski (praca zdalna, siedzę tutaj podatki płacę w innym kraju bo tam mam pracę i podatki 2 razy mniejsze). Nie będzie już kogo doić, rząd powinien się wziąć za pracę na czarno bo to prawdziwa plaga w Polsce !!! (znalazłoby się w uczciwy sposób na ZUS a nie okradanie tych co uczciwie wypełniają papiery do podatków !!!)
Dron
4 lata temu
Jak krajem rządzą dyletanci, to na skutki nie trzeba długo czekać. Jednak zanim wywiozą ich na taczkach zdążą się nieźle obłowić
...
Następna strona