Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama ma wprowadzić nowe sankcje dla Rosji

0
Podziel się:

Jeśli Europa i Stany Zjednoczone będą podzielone, będzie to zwycięstwo dla Władimira Putina - mówił Obama w zeszłym tygodniu.

Barack Obama ma wprowadzić nowe sankcje dla Rosji
(PAP/EPA)
bEKHdzFN

W ubiegłym tygodniu amerykański Kongres przyjął ustawę zatytułowaną _ Ukraine Freedom Act _(Ustawa o Wolnej Ukrainie), w której zwraca się do prezydenta o zaostrzenie sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także o udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostawy broni śmiercionośnej.

_ - Oczekiwałbym, że ustawa zostanie podpisana przed końcem tego tygodnia _ - powiedział na briefingu prasowym rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Zwrócił uwagę, że _ prezydent ma zamiar podpisać ustawę _, gdyż pozostawia mu _ elastyczność _ co do możliwości nałożenia nowych sankcji. Obama wielokrotnie wskazywał, że nałożenie na Rosję dodatkowych sankcji amerykańskich jest _ kontrproduktywne _ bez porozumienia z Unią Europejską.

bEKHdzFP

_ - Jeśli Europa i Stany Zjednoczone będą podzielone (w sprawie sankcji), to będzie strategiczne zwycięstwo dla prezydenta Rosji Władimira Putina _ - mówił Obama w zeszłym tygodniu.

Ustawa przewiduje, że sankcjami ma zostać objęta państwowa spółka zajmująca się eksportem broni Rosoboroneksport, a także każda firma kontrolowana lub będąca własnością rosyjskiego rządu, która zajmuje się przesyłaniem bądź produkcją sprzętu wojskowego dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, jeśli rządy tych trzech ostatnich państw nie wyraziły na to zgody. Przy okazji dodano, że sankcjami powinny też zostać objęte firmy rosyjskiego sektora obronnego, które dostarczają broń dla Syrii.

Ponadto ustawa zobowiązuje USA do wprowadzenia dalszych ograniczeń w zakresie eksportu produktów dla rosyjskiego sektora energetycznego; przewiduje też nałożenie sankcji na Gazprom, jeśli firma ta ograniczy w znaczący sposób dostawy gazu ziemnego dla państw członkowskich NATO lub Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Ustawa zakłada także zwiększenie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w sektorach: wojskowości, obrony, energetyki, cywilnym oraz pomocy dla uchodźców wewnątrz Ukrainy.

bEKHdzFV

Jeśli chodzi o pomoc wojskową to kongresmeni wprost upoważniają prezydenta USA do dostarczenia Ukrainie _ broni śmiercionośnej _, w tym przeciwpancernej oraz amunicji, a także radarów rozpoznania artyleryjskiego oraz sprzętu łączności. Na pomoc wojskową dla Ukrainy ustawa przewiduje 350 mln dolarów, w tym 100 mln w roku budżetowym 2015, a resztę w dwóch kolejnych latach.

Dotychczas administracja USA sprzeciwiała się dostarczeniu Kijowowi broni śmiercionośnej, co uzasadniano obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKHdzGq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)