Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Kopalnia siarki w Baszni jeszcze w tym roku. Będzie praca dla 100 osób

5
Podziel się:

Około 70 mln zł kosztować będzie budowa kopalni siarki w Baszni k. Lubaczowa na Podkarpaciu. Dzięki inwestycji, która ma być gotowa wiosną 2018 r. Pracę znajdzie w niej ok. 100 osób. W czwartek wmurowany został kamień węgielny pod budowę kopalni.

Kopalnia siarki w Baszni jeszcze w tym roku. Będzie praca dla 100 osób
(Fotolia)

Około 70 mln zł kosztować będzie budowa kopalni siarki w Baszni koło Lubaczowa na Podkarpaciu. Dzięki inwestycji, która ma być gotowa wiosną 2018 r. Pracę znajdzie w niej ok. 100 osób. W czwartek wmurowany został kamień węgielny pod budowę.

Kopalnia powstanie w miejscu, gdzie do 1993 r. wydobywano już siarkę. Jak powiedział prezes spółki Polska Siarka Maciej Banaś, siarka w Baszni będzie wydobywana metodą podziemnego wytapiania.

- Liczymy, że obiekt uda nam się wybudować do końca tego roku, tak byśmy mogli przeprowadzić próbne wydobycie i pełną parą ruszyć wiosną przyszłego roku - dodał.

Jak zaznaczył Banaś, dotychczas jedyną kopalnią na świecie, gdzie wydobywa się siarkę metodą podziemnego wytapiania jest należąca do Grupy Azoty kopalnia Osiek.

Według szacunków złoże siarki w Baszni wynosi 100 mln ton. Polska Siarka ma koncesję na wydobycie 3,6 mln ton siarki. Prezes firmy podkreślił, że pozwoli to na ok. 50 lat funkcjonowania kopalni. - Nasza siarka będzie charakteryzowała się tym, że będzie naturalna. Znajdzie zastosowanie w takich branżach jak kosmetyczna czy produkcja leków - powiedział Banaś.

W czwartek podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kopalni "Basznia II" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że reaktywacja kopalni w Baszni to ważna inwestycja w regionie. - Wykorzystanie zasobów naturalnych Podkarpacia i odpowiednie zagospodarowanie terenów to szansa na rozkwit Ziemi Lubaczowskiej i rozwój gospodarczy całego województwa - dodała.

* Kopalnia złota w Uzbekistanie *

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że inwestycja przyczyni się do powstania wielu miejsc pracy. - Bardzo ważna jest deklaracja zatrudnienia blisko 100 osób. Te miejsca pracy wygenerują wokół kolejne. Konieczna jest również poprawa infrastruktury komunikacyjnej i tu deklaruję samorządowe wsparcie. Cieszę się, że takie inicjatywy powstają na Podkarpaciu - powiedział Ortyl.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Jolanta
7 lat temu
Gdzie podanie zlozyc o prace?
lisek niedołę...
7 lat temu
Pełna kompetencja autorów artykułu. Na zdjęciu kopalnia węgla a mowa o kopalni siarki metodą wytapiania - czyli wiercimy otwory i pompujemy gorącą wodę do jednego otworu , siarka się rozpuszcza i wypływa wraz z wodą drugim otworem - tak to mniej więcej wygląda. Temperatura topnienia siarki wynosi ok 40 st. C.
dsew
7 lat temu
kto im to potem kupi? mają już klientów?
PO
7 lat temu
Zbudować i oddać Niemcom,jako rekompensate za ostatnie stresy naszych panów..
Obserwator201...
7 lat temu
Dzięki tej siarce oraz starym oponom można produkować w Polsce dużą ilość kompozytowych asfaltów o własnościach lepszych od betonu. Na eksport też.