Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Baza w Łasku. Sekretarz generalny NATO oglądał polskie F16

0
Podziel się:

- Wykonujecie tutaj naprawdę ważną pracę. Pochodząc z różnych krajów, przekazujecie jedno wspólne przesłanie - mówił Jens Stoltenberg

Baza w Łasku. Sekretarz generalny NATO oglądał polskie F16
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bFepTqrp

Pochodząc z różnych krajów, przekazujecie jedno wspólne przesłanie: NATO jest tutaj, by bronić wszystkich członków - mówił do żołnierzy w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (na zdjęciu).

_ - Wykonujecie tutaj naprawdę ważną pracę. Pochodząc z różnych krajów, przekazujecie jedno wspólne przesłanie: NATO jest tutaj, aby bronić wszystkich jego członków _ - powiedział Stoltenberg.

Jak mówił, wizyta w Łasku pozwoliła mu _ zobaczyć prawdziwy pokaz solidarności i jedności NATO w działaniu _. Podkreślał, że NATO stoi w obliczu wielu istotnych wyzwań, ale jest zjednoczone i silne.

bFepTqrr

Zaznaczył, że żołnierze z bazy w Łasku wykonują niezmiernie ważne zadanie; dziękował im za to, że z dużym zaangażowaniem, oddaniem i profesjonalizmem bronią wschodnich granic nieba.

Stoltenberg przyleciał do Łasku z Warszawy, gdzie spotkał się m.in. z premier Ewą Kopacz, wicepremierem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem i szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Na płycie łaskiego lotniska wojskowego ustawiono myśliwce F-16, F-14 i Eurofightera; Stoltenberga witały załogi z Kanady, USA, Niemiec, Portugalii, Holandii oraz Polski.

Jak poinformował rzecznik łaskiej jednostki płk Marek Kwiatek, obok stacjonujących w Łasku na stałe załóg amerykańskich i polskich, w spotkaniu uczestniczyli także lotnicy z misji Baltic Air Policy. - _ W związku z sytuacją polityczną we wrześniu, komponent ten wzmocniony został przez siły portugalskie, niemieckie, holenderskie i kanadyjskie _ - dodał.

bFepTqrx

Stacjonowanie w Łasku komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe pododdział lotniczy (AvDet - aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności.

W ramach amerykańskiego kontyngentu w bazie w Łasku przebywa ok. 130 amerykańskich żołnierzy z bazy amerykańskiej w Aviano. Jak poinformował płk Kwiatek, bieżący kontyngent w piątek wieczorem kończy swój pobyt w Polsce.

Rotacyjny pododdział przebywa w Polsce raz na kwartał na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Liczba samolotów różni się dla każdej rotacji, maksymalnie może przybyć kilkanaście F-16 i kilka Herculesów.

Czytaj więcej w Money.pl

bFepTqry
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/223/m322783.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szef-nato-w-polsce-szpica-nato-to-kwestia,13,0,1633037.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szpica NATO to kwestia "tysięcy żołnierzy"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m212751.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato-w-polsce-wiekszosc-z-nas-chce,176,0,1632944.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Większość z nas chce wojsk NATO w Polsce
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m322768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stoltenberg-nato-stoi-za-polska-i,107,0,1632875.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stoltenberg: NATO stoi za Polską
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/69/m322373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nowy-sekretarz-nato-w-polsce,238,0,1632750.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowy sekretarz NATO w Polsce
bFepTqrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)