Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO w Polsce. "Rozmieszczenie przy granicy z Rosją naruszyłoby umowy"

0
Podziel się:

Sam fakt, że NATO rozważa możliwości wzmocnienia obecności wojskowej na terytoriach blisko sąsiadujących z Rosją, narusza akt założycielski Rady NATO-Rosja z 1997 r. - uważa szef rosyjskiego MSZ.

Bazy NATO w Polsce. "Rozmieszczenie przy granicy z Rosją naruszyłoby umowy"
(PAP/EPA)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że rozmieszczenie sił NATO w krajach wschodnioeuropejskich w pobliżu granicy z Rosją naruszałoby porozumienia między Moskwą a Sojuszem - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Jak ocenił Ławrow, nawet sam fakt, że NATO rozważa możliwości wzmocnienia obecności wojskowej na terytoriach _ blisko sąsiadujących _ z Rosją, narusza akt założycielski Rady NATO-Rosja z 1997 roku.

W akcie tym Sojusz potwierdził, że _ w obecnych okolicznościach w sferze bezpieczeństwa _ będzie realizował cele kolektywnej obrony i inne misje raczej poprzez zapewnienie interoperacyjności, integrację i zdolność do wzmocnienia swych sił niż _ poprzez dodatkowe stałe stacjonowanie znaczących sił bojowych _.

1 kwietnia sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że władze wojskowe NATO mają zaproponować _ dodatkowe działania _ służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania. - _ Musimy się upewnić, że mamy aktualne plany wojskowe (na wypadek zagrożenia), zwiększyć ćwiczenia i zapewnić odpowiednie rozmieszczenie (sił) _ - oświadczył Rasmussen na konferencji prasowej.

- _ Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium _ - mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który uczestniczył w ubiegłotygodniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, poświęconym konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)