Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BCC pozytywnie o nowym prawie upadłościowym

0
Podziel się:

Zdaniem BCC projekt nowego prawa upadłościowego, wprowadzającego jednolite postępowanie wobec niewypłacalnego przedsiębiorcy zamiast dotychczasowego postępowania upadłościowego i układowego, jest bardzo dobry

.

'Jest to projekt pod względem prawniczym bardzo dobry' - powiedział Jerzy Małkowski, Dyrektor Biura Ekspertów Business Centre Club.

Dodał, że w sytuacji, gdy liczba spraw związanych z postępowaniem upadłościowym i układowym w Polsce zwiększa się rocznie o 50 proc., nowelizacja prawa jest bardzo potrzebna.

Jak poinformował Małkowski, w 2001 roku do sądów wpłynęło ponad 6.100 wniosków o ogłoszenie upadłości.

Według BCC do pozytywnych zmian w projekcie należy zaliczyć m.in. wprowadzenie jednolitego postępowania wobec niewypłacalnego przedsiębiorcy zamiast dotychczasowego postępowania upadłościowego i postępowania układowego.

W pierwszym etapie przeprowadzone miałoby być badanie, czy istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości. Drugi etap to właściwe postępowanie upadłościowe, które służyć będzie likwidacji majątku upadłego i zaspokojeniu wierzycieli z uzyskanych w ten sposób środków, bądź zawarcia układu.

Dobrze oceniana jest też możliwość oddłużenia przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, pod warunkiem, że są oni rzetelni, a w zadłużenie popadli bez własnej winy.

BCC pochwala też możliwość nałożenia sankcji na nieuczciwego wierzyciela, który składa wniosek o upadłość w celu wyeliminowania konkurenta.

Pozytywnie ocenia też zmiany dotyczące sytuacji wierzycieli, których wierzytelności zostały zabezpieczone hipoteką, zastawem rejestrowym, czy wpisem w rejestrze.

Obecne zapisy umożliwiają wierzycielowi zaspokojenie jego roszczeń nie z przedmiotu, na którym zabezpieczenie zostało ustanowione, lecz z całego majątku wchodzącego do masy upadłościowej. Projekt ma znieść taką możliwość i spowoduje, że wierzyciele będą zaspokajani z sumy uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu obciążonego po odliczeniu kosztów sprzedaży.

Zdaniem Małkowskiego wątpliwości budzi jedynie potencjalna sprawność działania przyszłej ustawy w praktyce życia gospodarczego.

BCC zwraca uwagę na ulgowe potraktowanie w projekcie odpowiedzialności syndyka masy upadłościowej. Opowiada się również za wynagradzaniem syndyka 'za dzieło', co miałoby sprawić, że będzie on zainteresowany sprawnym przeprowadzeniem upadłości.

Zdaniem Małkowskiego, projekt przyznaje zbyt duże uprawnienia sądom, które w praktyce nie są przygotowane merytorycznie do prowadzenia postępowań upadłościowych. Wadą jest też nadmierna koncentracja na drobiazgowych procedurach mających za zdanie utrzymanie przy życiu upadających przedsiębiorstw.

Zdaniem BCC, z chwilą ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwo powinno zostać oddłużone, powinna też zostać podjęta próba jego natychmiastowej sprzedaży w stanie oddłużonym.

Pod koniec sierpnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu Prawa upadłościowego i naprawczego.

Projekt nowego prawa upadłościowego, umożliwia zwołanie wstępnego zgromadzenia wierzycieli, na którym będzie można zawrzeć układ. Dzięki tej zmianie, prowadzenie postępowania upadłościowego na ogólnych zasadach będzie zbędne.

Zgodnie z projektem ustawy, podstawą ogłoszenia upadłości będzie niewypłacalność dłużnika, pod czym rozumie się niewykonanie wymaganych zobowiązań.

Nowe prawo upadłościowe zezwoli przedsiębiorcom m.in. na zastosowanie postępowania naprawczego i skorzystanie z oddłużenia.

Postępowanie naprawcze dotyczy przedsiębiorców, którzy płacą podatki, ale wiedzą, że wkrótce będą niewypłacalni. Procedura ta została przewidziana tylko dla przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, a więc nie obejmuje firm wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej.

Postępowanie naprawcze, jako postępowanie uproszczone, będzie toczyć się poza sądem, jedynie pod jego nadzorem. Warunkiem przeprowadzenia postępowania naprawczego jest opracowanie przez przedsiębiorcę planu naprawczego.

Projekt ustawy zaostrza kary dla przedsiębiorców, którzy celowo doprowadzają firmy do upadłości i utrudniają proces upadłościowy. Działania te skutkować będą zakazem prowadzenia działalności przez 10 lat.

Obecne Prawo układowe i upadłościowe pochodzi z 1934 r. Mimo jego nowelizacji z 1997 r. ustawa, w opinii ekspertów, nadal nie chroniła w wystarczającym stopniu wierzycieli i nie była korzystna dla dłużników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)