Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Beata Szydło o opłacie paliwowej: będą pieniądze na wszystkie drogi, a nie tylko te do domów działaczy PO

68
Podziel się:

- Rozpoczynamy dyskusję nad tym projektem, który da możliwość realizacji drogi do każdego domu w Polsce, a nie tylko tam, gdzie mieszkają działacze Platformy Obywatelskiej - grzmiała z mównicy sejmowej Beata Szydło podczas dyskusji o opłacie paliwowej.

Beata Szydło o opłacie paliwowej: będą pieniądze na wszystkie drogi, a nie tylko te do domów działaczy PO
(PAP/Jacek Turczyk)

Rząd planuje nałożyć na paliwa nową opłatę w wysokości około 25 groszy za litr (razem z VAT). Pieniądze te mają zasilać Fundusz Dróg Samorządowych. - Jego celem jest realizacja bardzo ambitnego programu naprawy dróg lokalnych w najmniejszych samorządach - tłumaczyła w środę w Sejmie Szydło. Według niej samorządowcy bezskutecznie pukają do urzędów marszałkowskich, zdominowanych przez PO i PSL.

Sejm w środę nie zgodził się na odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu, czego chciał klub PO. Projekt trafił do dalszych prac w komisji. Premier zabrała głos w Sejmie tuż przed głosowaniem.

- Proponuję, żeby przede wszystkim ostudzić emocje, bo nagadaliście państwo tutaj tyle głupstw, tyle kłamstw, że wystarczy na kilka posiedzeń Sejmu - podkreśliła premier zwracając się do posłów opozycji.

Szefowa rządu oświadczyła, że propozycja stworzenia funduszu, z którego będą budowane drogi samorządowe, gminne i powiatowe, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków. - Ludzi, którzy mieszkają dzisiaj bardzo często w tych miejscach, które nie mają szans na to, żeby zrealizować ten ambitny program infrastrukturalny - mówiła.

Premier przypomniała, że w październiku 2016 roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pod kierownictwem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego rozważał możliwość wprowadzenia właśnie takiego projektu i takiego programu. - Ale wówczas nie było odpowiednich warunków gospodarczych - dodała. Dziś z kolei, jak stwierdziła szefowa rządu, jest ten moment, w którym można zacząć o nim mówić.

Zobacz także: Zobacz też, jak poseł PiS Łukasz Rzepecki nazywa projekt kolegów z klubu "antyludzką ustawą"

Zaznaczyła, że z funduszu można będzie realizować ambitny program naprawy dróg lokalnych w najmniejszych samorządach. Jak mówiła, te samorządy dzisiaj bardzo często bezskutecznie pukają do urzędów marszałkowskich, zdominowanych przez Platformę i PSL, i odchodzą z kwitkiem. Zaznaczyła też, że same samorządy proszą o taki fundusz.

- To jest rzecz dyskusji i rzecz wyboru, czy chcecie państwo realnie zmieniać Polskę, wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom Polaków, czy też wolicie udawać, jak udawaliście w kampanii wyborczej, kiedy stworzyliście projekt budowy dróg krajowych. Tyle tylko, że na potrzeby wyborcze - mówiła premier, zwracając się do posłów PO.

- Dzisiaj rozpoczynamy dyskusję nad tym projektem, nad tym programem i możliwością realizacji drogi do każdego domu w Polsce, a nie tylko tam, gdzie mieszkają działacze Platformy Obywatelskiej - dodała szefowa rządu.

Projekt o Funduszu Dróg Samorządowych zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata drogowa w wysokości 20 groszy za litr. Według krytykujących projekt polityków opozycji, jest to kolejny podatek, który ponadto przełoży się na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
emeryt
5 lata temu
Pani premier Szydło tak krzyczy z trybuny sejmowej ze POma drogi dobre do swych domów . A Pani premier ma wybudowana droge do swojej willi 1200m za nasze pieniązki.Trzeba było wybudowac za swoje i meza kasę.
obserwator
5 lata temu
Jak to się nazywa:przypisywanie własnych złych zachowań oponentów? Ktoś wie?
o.n.a.
5 lata temu
z tego co pamiętam, gdy została premierem wyasfaltowano drogę do jej domu;
andrea
5 lata temu
pewnie droge dla hrabin szydlo bo napewno nie dla mnie . Ludzie obudzcie się bo nas ogolaca do zera te pisowskie darmozjady i nieuki jak suski i to całe barchło
jolik
5 lata temu
Ja bym się bał Trybunału Stanu za dwa lata strasznie.!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona