Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie drożej między sieciami komórkowymi?

0
Podziel się:

Streżyńska: Stawki mogą wzrosnąć o połowę, a dodatkowe zyski operatorzy mają przeznaczyć na inwestycje.

Będzie drożej między sieciami komórkowymi?
(www.uke.gov.pl)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska spodziewa się, że w przyszłym tygodniu wypracowane zostaną ramy porozumienia z operatorami komórkowymi, dotyczącego wysokości stawek hurtowych za połączenia do sieci komórkowych.

UKE - jak powiedziała w Gliwicach prezes - zakłada, że wobec proponowanych niespełna 10 groszy za minutę, stawka czasowo - przez około rok - będzie wynosić ok. 15 groszy, potem na około pół roku nieco zmaleje, by od początku 2013 r. być kształtowana na podstawie kosztów.

_ - Stawki hurtowe za połączenia do sieci komórkowych są lekko poniżej 10 groszy. Treścią porozumienia między nami a operatorami komórkowymi jest powiększenie tej stawki - oni wtedy by więcej zarabiali, ale zarobione pieniądze inwestowaliby w sieci komórkowe, przede wszystkim na terenach białych plam _ - powiedziała dziennikarzom Streżyńska.

Jak mówiła, drugim celem takiego kroku jest tworzenie sieci 3G w małych miejscowościach, trzecim: poprawa jakości usług w miastach. Chodzi także o poprawę jakości na szlakach komunikacyjnych - kolejowych i drogowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t91490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uke;chce;ukrocic;smsowe;oszustwa,208,0,768464.html) UKE chce ukrócić smsowe oszustwa

_ - Rozmowy toczą się w tej chwili bardzo dobrze, jutro mamy kolejne spotkanie. Myślę, że sama stawka 10 groszy zostanie ustalona, natomiast w ramach tego naszego porozumienia ona czasowo zostanie zmieniona na stawkę ok. 15 groszy, tak żeby oni (operatorzy) mieli większy margines inwestycyjny _ - wyjaśniła prezes UKE.

Jej zdaniem, stawka wzrośnie do ok. 15 groszy na około rok, a przez kolejne pół roku będzie wciąż jeszcze wyższa od wyliczanej na podstawie realnych kosztów, ale niższa niż 15 groszy.

_ - Teraz uważamy, że od stycznia 2013 r. będziemy działać normalnie, tzn. na podstawie kosztów audytowanych. Chyba, że okaże się, iż są jeszcze jakieś potrzeby publiczne do zaspokojenia - wtedy nie wykluczamy zawierania nowych takich porozumień _ - zastrzegła Streżyńska.

Zaplanowane na piątek spotkanie z operatorami ma dotyczyć powiązania ze sobą koniecznych do podjęcia decyzji w tej sprawie, aby zabezpieczyć interes publiczny oraz potrzeby operatorów.

_ - Chodzi o to, żebyśmy mieli pewność, że te inwestycje zostaną dokonane i że będziemy mogli w razie czego je wyegzekwować. Operatorzy z kolei chcą wiedzieć, jak to będzie formalnie wyglądało _ - dodała prezes UKE, według której przesądzający w tej sprawie będzie przyszły tydzień, kiedy mają być wypracowane ramy porozumienia.

_ Ono nie zostanie oczywiście zawarte, ale przynajmniej wreszcie będziemy mieli już te ramy za sobą _ - dodała prezes.

Na początku marca UKE ogłosił, że planuje obniżyć hurtowe stawki opłat dla operatorów (MTR-ów) do 0,0966 zł/min oraz rozpoczął konsultacje w tej sprawie. Dotąd stawki MTR wynosiły 16,77 groszy.

_ - Ustalenie stawki MTR na poziomie wskazanym w sentencji ww. decyzji stanowi odpowiedź na ww. zmiany zachodzące na rynku, a także zapewnia realizację przesłanki promocji zrównoważonej konkurencji na rynku świadczenia usług w sieciach ruchomych, m.in. dzięki redukcji kosztów pozostałych operatorów, co pozwoli na zastosowanie przez nich bardziej konkurencyjnej polityki cenowej _ - podał 3 marca UKE w projekcie decyzji.

Wcześniej prezes UKE proponowała, by telefoniczne stawki hurtowe od lipca 2011 r. spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy, a jeśli operatorzy nie zgodzą się na takie rozwiązanie, stawki zostaną jeszcze bardziej obniżone.

Poprzednia obniżka hurtowych, tzw. MTR-ów (MTR, ang. Mobile Termination Rates), miała miejsce na początku lipca 2009 r. Dzięki ich obniżkom spadają ceny detaliczne połączeń.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Rusza przegląd infrastruktury

18 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zwróci się do wszystkich operatorów o przekazanie aktualnych danych o ich infrastrukturze telekomunikacyjnej. Efektem będzie m.in. szczegółowa inwentaryzacja istniejących sieci. _ Poprosimy wszystkie podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne o zasilenie naszej bazy danych informacjami, dotyczącymi posiadanej przez nie infrastruktury telekomunikacyjnej _- zapowiedziała w czwartek w Gliwicach prezes UKE, Anna Streżyńska.

Zaznaczyła, że beneficjentami stworzonej w ten sposób aktualnej bazy danych będą m.in. samorządy, które - na podstawie przyjętej w zeszłym roku ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - również mogą angażować się, jako inwestorzy oraz operatorzy infrastruktury telekomunikacyjnej.

Prezes oceniła, że inwentaryzacja pomoże uaktualnić posiadane dane. Obecnie statystyki w dużej części bazują na danych odzwierciedlających stan z lat 2007-2008.

Inwentaryzacja ma pokazać rzeczywiste pokrycie terytorium Polski istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi, zapewniającymi lub umożliwiającymi zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu, oraz budynkami umożliwiającymi kolokację. Chodzi m.in. o węzły publicznej sieci telekomunikacyjnej, systemy transmisyjne, publicznej sieci telekomunikacyjnej czy punkty styku takich sieci.

Ponadto zbierane będą informacje o planach inwestycyjnych w latach 2010-2011, m.in. wykaz obszarów, które w 2010 r. zostały przez każdego z operatorów objęte zasięgiem dostarczanej przez niego publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz nowych obszarów, które będą objęte zasięgiem w roku 2011. Gromadzone będą też dane dotyczące analiz rynków lokalnych o m.in. własności infrastruktury dostępowej, technologii dostępu, prędkości/przepustowości łącza i pakietów oferowanych usług.

Podstawowym kanałem dostarczenia danych będzie System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS), zaprojektowany dla wsparcia procesu inwentaryzacji. Planuje się zasilanie systemu danymi w możliwie najdogodniejszej dla poszczególnych operatorów formie.

W przypadku długotrwałej niedostępności SIIS przewidziano także awaryjny kanał przekazania danych, przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Niezależnie będzie można dostarczać dane na adres Urzędu na elektronicznych nośnikach danych (CD/DVD/pendrive). Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/19147/39263_by-svilen001.tiny.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/milion;za;sms;-;proponowala;era;a;teraz;ma;problemy,132,0,768132.html) Milion za SMS - proponowała Era, a teraz ma problemy Loteria Ery została wzięta pod lupę przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wszystko przez skargi konsumentów. Twierdzą, że SMS-ów nie wysyłali, a zapłacić i tak muszą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t8809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/sms-owi;naciagacze;urzedy;ostrzegaja,153,0,761497.html) SMS-owi naciągacze. Urzędy ostrzegają Koszt uczestnictwa w wielu konkursach może być bardzo wysoki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85464.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uke;dazy;do;porozumienia;z;operatorami;komorkowymi,32,0,689440.html) UKE dąży do porozumienia z operatorami komórkowymi Prezes UKE chce, żeby operatorzy zainwestowali w bezprzewodowy internet.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)