Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
restrukturyzacja w khw
22.09.2014 16:23

Będzie wniosek o udział resortu gospodarki w rozmowach nt. kopalni Kazimierz-Juliusz

Katowicki Holding Węglowy nie ma pieniędzy. - Kopalnia praktycznie ma całkowity brak płynności finansowej nawet do tego stopnia, że jeszcze nie skończyła w pełni wypłat za sierpień - przyznaje prezes holdingu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michaelus/Wikipedia (CC BY 3.0))
Kopalnia zatrudnia obecnie 1023 pracowników

-_ Będę wnioskował, żeby przedstawiciel ministra gospodarki uczestniczył w kolejnych rozmowach w sprawie kopalni Kazimierz-Juliusz _ - poinformował wojewoda śląski Piotr Litwa. Spotkanie na temat wygaszania wydobycia w tym zakładzie ma się odbyć w tym tygodniu.

Dziś u wojewody śląskiego odbyło się drugie spotkanie poświęcone kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. To ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim - ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Wojewoda poinformował, że spotkanie było _ burzliwe _. - _ Udało się dzisiaj jeden wniosek sformułować, żeby się jeszcze w tym tygodniu raz spotkać koniecznie z udziałem przedstawiciela ministra gospodarki _. _ Będę wnioskował, żeby ten przedstawiciel był, bo to jest warunek, jaki postawiła strona społeczna _ - poinformował wojewoda po zakończeniu trwających ponad dwie godziny rozmów. Udział w nich wzięli m.in. przedstawiciele KHW, miasta Sosnowca oraz związkowcy.

Litwa dodał też, że wystąpił o udostępnienia analiz związanych z podjęciem decyzji o terminie likwidacji kopalni. _ - Zawnioskowałem do zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, aby udostępnił nam analizy, na które się powołują, a które miały wpływ na podjętą decyzję, jeśli chodzi o termin likwidacji zakładu górniczego kopalni Kazimierz-Juliusz _ - powiedział dziennikarzom wojewoda.

Odnosząc się do propozycji prezesa Holdingu Romana Łoja, który poinformował, że KHW chce zaoferować pracę _ na czas nieokreślony wszystkim pracownikom kopalni Kazimierz-Juliusz zarówno pracującym pod ziemią jak i na powierzchni _, wojewoda powiedział, że jest jeszcze _ kilka innych kwestii _. Istotny jest - jak podkreślał Litwa - również _ sposób zabezpieczenia wierzycieli, w tym pracowników, którzy jednak tutaj będą stroną poszkodowaną, ponieważ są zaległe wynagrodzenia, zaległe świadczenia pracownicze _.

Zdaniem Litwy, kolejną sprawą, nad którą trzeba _ pochylić się _, są dalsze losy dzielnicy, w której znajduje się planowany do zamknięcia zakład, gdyż taka decyzja pociąga za sobą konsekwencje _ niekorzystne z punktu widzenia społecznego _.

Prezes KHW powiedział, że dla holdingu _ kluczowym tematem, który determinuje dalsze działania, jest brak środków na prowadzenie bieżącej działalności _, stąd decyzja zarządu holdingu o _ rozpoczęciu procesu likwidacji _. _ - Zarząd holdingu jest poddany w tej chwili krytyce ze wszystkich stron. Zarzuca nam się, że podeszliśmy do tego tematu zbyt późno i w związku z tym sytuacja jest tak trudna, a jak próbujemy teraz coś zrealizować, to się nam zarzuca, że działamy zbyt szybko. Musimy pamiętać o tym, że w tej chwili kopalnia praktycznie ma całkowity brak płynności finansowej nawet do tego stopnia, że jeszcze nie skończyła w pełni wypłat za sierpień. To determinuje z naszej strony działania, ponieważ, im dłużej ten proces będzie trwał, tym zobowiązania kopalni będą narastały _ - powiedział Łój.

Na pytanie dziennikarzy o ewentualne wydłużenie procesu likwidacji kopalni o kolejne miesiące, prezes KHW odpowiedział, że _ wszystkie konta są zajęte przez komorników _. _ - Jeżeli znajdziemy wyjście z tej patowej sytuacji, czyli możliwość regulacji zobowiązań pracowniczych oraz tych zobowiązań, które są niezbędne, aby kopalnia otrzymywała media, przede wszystkim energię elektryczną, to nad tym można się zastanawiać _ - powiedział i zaznaczył, że _ na dobrą sprawę nikt z uczestników tego spotkania _ nie miał _ pomysłu, w jaki sposób zagwarantować środki finansowe na prowadzenie dalszej działalności produkcyjnej _.

Łój podał, że łączna kwota zobowiązań pracowniczych wynosi obecnie ok. 22 mln zł. Są to m.in. odprawy emerytalne, zaległa barbórka. Dodał, że łączne zobowiązanie kopalni _ z tytułu wszystkich świadczeń publiczno-prawnych i cywilno-prawnych dobija do kwoty 100 mln zł _.

Kolejne spotkanie ws. kopalni Kazimierz-Juliusz ma się odbyć u wojewody w tym tygodniu, być może w czwartek lub piątek.

Kazimierz-Juliusz to spółka zależna od Katowickiego Holdingu Węglowego. Ta ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. Powodem jest wyczerpanie dostępnych złóż. Nastroje w kopalni są gorące od wielu tygodni. W środę górnicy z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz, wspierani przez bliskich i związkowców z innych zakładów, manifestowali w Sosnowcu i Katowicach.

Zakład zatrudnia obecnie 1023 pracowników - 751 na dole, 272 na powierzchni.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: restrukturyzacja w khw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz