Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
interwencja nbp
21.04.2011 16:53

Belka zapowiada interwencję. Złoty zareagował

Przez dwa lata NBP może wymienić na rynku walutowym nawet 30 mld euro. To środki pochodzące z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Informacje, że resort finansów będzie wymieniał środki pochodzące z funduszy UE bezpośrednio na rynku, wsparły złotego i będą go chroniły przed istotnym osłabieniem - wskazują dilerzy.

_ - Dzisiaj sesja rozpoczęła się słabo, później po konferencji NBP i MF mieliśmy gwałtowne wzmocnienie o około 2,5 gr _ - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

_ - Teraz nad rynkiem będzie wisiało to, że MF może w każdej chwili wejść i bronić jakiś poziomów, już niezależnie od tego czy wymieniana będzie cała kwota z tych 13-14 mld euro, czy tylko część. To powoduje, że większe są szanse na to, że złoty będzie się umacniał, niż że będzie się osłabiał _ - dodał. Jego zdaniem to może zmniejszyć także presję na podnoszenie stóp procentowych.

_ - Po tych informacjach może spaść presja na podnoszenie stóp procentowych. Teraz rynek będzie wspierany przez MF i oczekiwania na osłabienie złotego są mniejsze _ - podkreśla Cherubin.

ZOBACZ JAK WCZORAJ I DZIŚ KSZTAŁTOWAŁ SIĘ KURS ZŁOTEGO WOBEC EURO:

Dziś w komunikacie po spotkaniu prezesa NBP Marka Belki i ministra finansów Jacka Rostowskiego poinformowano, że resort finansów będzie regularnie sprzedawał na krajowym rynku walutowym środki pochodzące z funduszy UE.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował w komunikacie, że skala wymiany środków z UE zależy od płynności rynku, zaś wymiana środków unijnych na rynku ma charakter systemowy, a nie jednorazowy. W I kwartale w NBP wymieniono 2,7 mld euro, w tym roku do wymiany pozostaje około 13-14 mld euro, a w roku przyszłym będzie to około 17-18 mld euro.

_ - W zasadzie rynek jest mocny od rana. Cała krzywa zareagowała także pozytywnie na informacje o wymianie środków z UE bezpośrednio na rynku. Zmniejszają się także oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. MF, poprzez umacnianie złotego, będzie wpływało na inflację _ - powiedział Henryk Sułek, szef dilerów obligacji z Banku Millennium_ - Rynek powinien pozostać mocniejszy. Oczekuję, że utrzymają się mocne obligacje i złoty będzie się umacniał _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t94064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/problemy;grecji;oslabia;zlotego,118,0,814198.html) Problemy Grecji osłabią złotego? Członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch uważa, że dobra sytuacja gospodarcza Polski obroni rodzimą walutę przez zawirowaniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;we;frankach;na;razie;nie;wzrosna;gorzej;z;euro,226,0,807906.html) Raty kredytów we frankach na razie nie wzrosną. Gorzej z euro Polacy zadłużeni w euro zapłacą raty wyższe nawet o sto złotych, bo szef Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet boi się inflacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/stopy;procentowe;w;gore;zloty;sie;wzmocni,219,0,805595.html) Stopy procentowe w górę? Złoty się wzmocni Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści uważają, że w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać częstych podwyżek stóp.
Tagi: interwencja nbp, złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz