Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Belka zastąpi Strauss-Kahna?

0
Podziel się

Takie rewelacje przynosi internetowe wydanie Wall Street Journal. Sam zainteresowany nie widzi na to szans.

Belka zastąpi Strauss-Kahna?
(PAP/Tomasz Gzell)
bDzaanyt

Gdy obecny szef MFW stoi w obliczu zarzutów o przestępstwa seksualne, Marek Belka może rozważać swoje szanse na zastąpienie go na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego - czytamy na stronach internetowych _ Wall Street Journal _. Szef NBP odrzuca takie spekulacje.

aktualizacja: 11:35

W komentarzu z Warszawy zamieszczonym na blogu _ Emerging Europe Real Time _ Marcin Sobczyk i Małgorzata Halaba przypominają słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała, że jeśli Strauss-Kahn ustąpi, wówczas europejscy przywódcy zaproponują kandydata, który pokieruje MFW. Dodała, że w niedalekiej przyszłości kraje rozwijające się mają prawo do stanowiska szefa MFW oraz że _ w obecnej sytuacji, kiedy mamy dużo rozmów na temat euro, Europa ma dobrych kandydatów do zaoferowania _.

bDzaanyv

Według dziennikarzy w obecnych warunkach kandydatura kolejnego Francuza jest mało prawdopodobna, a biorąc pod uwagę kryzys długu publicznego w krajach euro cała _ stara Europa _ może być słabym miejscem do szukania kolejnego kandydata. Mimo to Paryż i Berlin będą chciały znaleźć kogoś, komu można zaufać, _ kogoś z rodziny, nawet, jeśli jest to kraj uważany za ubogiego krewnego _.

Według autorów może się wkrótce okazać, że Marek Belka spełnia wszystkie warunki: jest z Europy, jego kariera przysporzyła mu silnej międzynarodowej reputacji wśród ekonomistów, ma doświadczenie w MFW i pochodzi z kraju wschodzącej gospodarki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t75586.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;rynek;pracy;nie;napedzi;inflacji,50,0,812594.html) Belka: Rynek pracy nie napędzi inflacji
Jak piszą dziennikarze, ludzie, którzy znają Belkę twierdzą, że będzie to oznaczało dla niego trudny wybór. Z jednej strony przeniósł się z Waszyngtonu, by stanąć na czele NBP zaledwie w ubiegłym roku, z drugiej stanowisko dyrektora zarządzającego MFW to również wielkie wyzwanie. - _ Stanowisko szefa MFW będzie oznaczało dla niego spełnienie marzeń _ - cytują anonimowego znajomego Belki.

Według autorów Belka osiągnął w kraju wszystko, co można było osiągnąć, z wyjątkiem stanowiska prezydenta, które - jak piszą - ma charakter raczej dekoracyjny. Jednak objęcie funkcji szefa MFW _ przeniesie go na zupełnie inną orbitę, na poziom, na którym ma się do czynienia z prezydentami, dysponuje prywatnym numerem komórkowym do prezydenta Obamy _ - dodaje inne źródło, na które powołują się dziennikarze.

bDzaanyB

Autorzy _ Emerging Europe Real Time _ podkreślają też, że za pół roku, kiedy Jerzy Buzek zakończy pełnienie funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Polska nie będzie miała żadnego przedstawiciela na czele ważnych organizacji międzynarodowych. W 2005 roku Belka starał się o stanowisko sekretarza generalnego OECD, a w 2007 roku przegrał ze Strauss-Kahnem walkę o stanowisko dyrektora zarządzającego MFW. _ - Tym razem może mieć więcej szczęścia _ - dodają autorzy bloga.

Zapytany przez TVN24 o spekulacje dotyczącej jego kandydatury Belka odpowiedział: - _ Nie, ja mam jeszcze 5 lat do końca kadencji.To są absolutnie nie z tej planety rozważania. Spekulowanie, że Polak może być prezesem, czy też dyrektorem wykonawczym MFW są absolutnie nieuprawnione. _

bDzaanyC

W Brukseli również trwają spekulacje na temat następstwa po Strauss-Kahnie. Według eksperta do spraw europejskich Piotra Macieja Kaczyńskiego z brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską _ niekoniecznie to Europejczyk powinien być na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Może ktoś inny; Azjata albo z Bliskiego Wschodu, a nawet pada czasem tureckie nazwisko _. Z kolei zdaniem belgijskiego ministra finansów Didiera Reyndersa, UE musi dalej kierować MFW.

Wśród nazwisk, które już spekulacyjnie przywołują dyplomaci i dziennikarze w Brukseli, najczęściej pada nazwisko francuskiej minister finansów Christine Lagarde i kończącego mandat prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude'a Tricheta.

- _ Dlaczego nie jakiś Niemiec, albo Leszek Balcerowicz? _ - zapytał retorycznie Kaczyński. - _ Europejczycy muszą się sprężyć nad jednym nazwiskiem, jeśli chcą to stanowisko utrzymać _ - dodał. Zauważył, że wobec osłabionej pozycji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego wcale nie musi to być Francuz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t98562.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;popiera;przedluzenie;linii;kredytowej;w;mfw,217,0,632025.html) Belka popiera przedłużenie linii kredytowej w MFW Spotka się w tej sprawie z ministrem Jackiem Rostowskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t139524.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mfw;w;nowojorskim;alcatraz;grozi;mu;25;lat,182,0,830646.html) Szef MFW w "nowojorskim Alcatraz". Grozi mu 25 lat Dominique Strauss-Kahn trafił do Rikers Island, najsłynniejszego więzienia w Nowym Jorku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t83067.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strauss-kahn;zostaje;w;areszcie;prokuratura;bada;wiecej;takich;spraw,137,0,830601.html) Strauss-Kahn zostaje w areszcie. Prokuratura bada więcej takich spraw Szef MFW niedawno przyznał, że słabość do kobiet może mu przeszkodzić w karierze.
bDzaanyD
bDzaanyW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)