Notowania

bernanke
17.07.2012 20:08

Bernanke: Fed gotowy do działania

Szef Fedu tłumaczył się dzisiaj ze swoich działań w Senacie. Co takiego powiedział?

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Rezerwa Federalna jest gotowa do dalszego działania wobec coraz widoczniejszego spowolnienia w gospodarce USA - powiedział szef amerykańskiego Fedu Ben Bernanke przed komisją budżetową Senatu. Bernanke nie zasygnalizował, jakie kroki i kiedy mogłyby być podjęte.

_ - Gospodarka amerykańska kontynuuje ożywienie, choć wygląda na to, że aktywność gospodarcza w USA uległa spowolnieniu w pierwszej połowie tego roku _ - powiedział Bernanke we wtorek.

_ - Dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej w ostatnim czasie miały generalnie negatywny wydźwięk. Wzrost gospodarczy w USA w drugim kwartale był prawdopodobnie niższy niż 2 proc. _ - dodał.

Szef Fedu podkreślił, że frustrująco powolny pozostaje wzrost zatrudnienia w USA. - _ Fed jest gotowy, aby podjąć dalsze kroki, we właściwy sposób, w celu promocji silniejszego ożywienia gospodarczego _ - powiedział Bernanke. Nie zasygnalizował jednak, jakie kroki i kiedy mogłyby zostać podjęte.

Jak wynika z raportu z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), kilku jego członków było zdania, że konieczna będzie dodatkowa interwencja Fedu, aby zapewnić poprawę na rynku pracy w USA oraz umożliwić wypełnienie celu inflacyjnego Fedu.

Zobacz, jak dzisiaj zachowywał się kurs eurodolara *Konferencja szefa Fed rozpoczęła się o godzinie 16.00

Rezerwa Federalna podjęła w czerwcu decyzję o wydłużeniu do końca 2012 roku operacji twist (sprzedaży obligacji krótkoterminowych i zakupu obligacji o długich terminach zapadalności), a jej wartość została zwiększona o 267 mld dolarów. Jednocześnie Fed oświadczył, że jest gotowy do dalszego działania, jeśli będzie ono _ wskazane _.

_ - Dodatkowy skup aktywów jest jednym z ruchów, który będziemy rozważać, jeśli będziemy musieli podjąć dodatkowe środki, aby wesprzeć gospodarkę _ - oświadczył Bernanke na konferencji prasowej po czerwcowym posiedzeniu FOMC.

Amerykańskie gospodarstwa domowe ograniczają wydatki wobec wysokiego bezrobocia oraz niewystarczającej dostępności kredytu. Z kolei przedsiębiorcy w USA ograniczają inwestycje w obliczu perspektyw zaciśnięcia polityki fiskalnej w USA oraz spadającego popytu na ich produkty w zmagającej się z kryzysem Europie - ocenił Bernanke.

Dodał, że sytuacja w Europie może ulec dalszemu pogorszeniu._ - Na europejskich rynkach finansowych utrzymują się poważne napięcia, co powoduje ryzyko rozlania się tych problemów na resztę świata, w tym USA. Istnieje znaczne ryzyko, że sytuacja w Europie ulegnie dalszemu pogorszeniu _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Analitycy przewidują, kiedy frank będzie tańszy Wystraszeni inwestorzy uciekają do franka - także od polskiej waluty.
Bernanke bawi się w kotka i myszkę, a ty nie zostań owcą! O komicznej sytuacji na rynkach finansowych pisze Artur Nawrocki.
"Fed jest gotowy do działania". Jeżeli... Zobacz, co powiedział szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke.
Tagi: bernanke, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz