Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojsko dostało nowe karabinki szturmowe. Trwa przezbrajanie polskich żołnierzy

Już piąty rok indywidualne uzbrojenie naszych żołnierzy dostosowywane jest do natowskich standardów opartych na kalibrze 5,56 mm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Mecik/East News)
Już piąty rok indywidualne uzbrojenie naszych żołnierzy dostosowywane jest do NATO-wskich standardów.

Radomska Fabryka Broni Łucznik ma spory udział w przezbrojeniu polskiej armii. W sumie ponad 17,6 tys. karabinków szturmowych ”Beryl” zostało przekazane wojsku.

Ostatnia partia licząca ponad 2,1 tys. sztuk karabinków szturmowych typu Beryl została dostarczona Wojsku Polskiemu na przełomie czerwca i lipca – informuje MON. Tym samym Radomska Fabryka Broni "Łucznik" wywiązała się z umowy.

Broń ma zastąpić część wysłużonego już sprzętu. "Beryle" były testowane na polskich misjach w Iraku i Afganistanie. Choć ich produkcja trwa od lat 90. Przeszły wiele modyfikacji. Fabryka Broni z Radomia jest jedynym producentem Beryli i zarazem jedynym spadkobiercą praw Zakładów Metalowych "Łucznik", która wdrożyła produkcję tej broni.

Już piąty rok indywidualne uzbrojenie naszych żołnierzy dostosowywane jest do NATO-wskich standardów opartych na kalibrze 5,56 mm. Pierwszą partię 5,4 tys. Beryli MON kupił jeszcze w 2014 roku, wydając na nie 27 mln zł.

Radomskie Beryle doceniają nie tylko polscy żołnierze. W 2016 roku "Łucznik" zrealizował kontrakt na dostawy 5 tys. sztuk karabinów Beryl M762 dla żołnierzy i policjantów walczących z terrorystami w Nigerii. Fabryka Broni zarobiła na kontrakcie kilka milionów złotych.

W 2015 roku Fabryka Broni prowadziła rozmowy, które pozwoliłby "Łucznikowi" podbić Skandynawię. Szwedzka armia zainteresowała się zakupem Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, czyli MSBS produkowanemu w Radomiu. Broń z Radomia przeszła badania i otrzymała certyfikat dopuszczający do sprzedaży.

Największym zagranicznym partnerem są jednak Stany Zjednoczone. Rocznie do Stanów Zjednoczonych importowanych jest 3,5 mln sztuk broni, w tym również pistolety i karabinki z radomskiej Fabryki Broni "Łucznik". Nie na darmo, od trzech lat ta polska firma działa w Teksasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: modernizacja, łucznik, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2018

DSAw2016 zarobili kilka milionów zł. I to wszystko? To jest PISOWSKI menagement? HAAHAHHAAH

04-07-2018

1000 letnia KACZORLANDIACzyli przyboczne siły zbrojne PiS, zwane WOT dostają nowoczesne MSBSy Grot, a PRAWDZIWE wojsko dostaje przestarzałe BERYLE? PARANOJA … Czytaj całość

04-07-2018

Przerobionmy AK47Tania przerobka AK 47

Rozwiń komentarze (52)