Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Fabryka Broni Łucznik negocjuje złoty kontrakt. Przezbroi polską armię

285
Podziel się

Największy, po 1990 roku, kontrakt dla Fabryki Broni.

Fabryka Broni Łucznik negocjuje złoty kontrakt. Przezbroi polską armię
(Piotr Mecik/East News)
bEihAuGJ

Inspektorat Uzbrojenia MON chce zamówić kolejne 58 tys. karabinów Beryl od radomskiej Fabryki Broni "Łucznik". - Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, będzie to największy po 1990 roku kontrakt dla Fabryki Broni – zaznacza w rozmowie z WP money Julia Grzesiak, rzecznik Fabryki Broni Łucznik-Radom.

Roczne przychody radomskiej Fabryki Broni należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej to około 70 mln zł, a jej głównym kontrahentem są Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niecały rok temu polska firma zbrojeniowa podpisała lukratywny kontrakt na dostawę karabinów Beryl.

Jak wówczas informował Inspektorat Uzbrojenia, umowa warta była ponad 156 mln zł i miała być dla "Łucznika" największym w historii jednorazowym kontraktem. Fabryka Broni zobowiązała się wówczas, że do 2019 roku dostarczy 26 tys. sztuk karabinów typu Beryl w wersji klasycznej i mini dla polskiej armii.

bEihAuGL

Jak potwierdziła WP money Fabryka Broni, ten rok może się okazać dla radomskiego "Łucznika" jeszcze bardziej szczęśliwy. Inspektorat Uzbrojenia MON negocjuje bowiem nową, znacznie większą umowę.

- Na obecnym etapie Fabryka Broni "Łucznik" – Radom Sp. z. o.o. nie ujawnia szczegółów negocjacji z Zamawiającym, ponieważ nie zostały one zakończone. Możemy jedynie potwierdzić, że dotyczą one zakupu 5,56 mm karabinów szturmowych wz. 96 Beryl i 5,56 mm karabinków wz. 96 Mini Beryl. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, będzie to największy, po 1990 roku, kontrakt dla Fabryki Broni "Łucznik" – Radom, potwierdziła w rozmowie z WP money Julia Grzesiak, rzecznik Fabryki Broni.

Również i te zamówienie ma trafić do armii w ciągu dwóch lat. Nowe karabiny zasilą zarówno wojska morskie, siły lądowe jak i powietrzne, ale także wojska obrony terytorialnej. Szacuje się, że wartość negocjowanego kontraktu ma przekraczać dwukrotność umowy z maja 2016 roku.

Przezbrojenie, czyli kałasznikowy do lamusa?

Karabiny Beryl były testowane na polskich misjach w Iraku i Afganistanie. Choć ich produkcja trwa od lat 90. Przeszły wiele modyfikacji. Fabryka Broni z Radomia jest jedynym producentem Beryli i zarazem jedynym spadkobiercą praw Zakładów Metalowych "Łucznik", która wdrożyła produkcję tej broni.

bEihAuGR

Wielkie zakupy MON mają na celu unowocześnienie polskiej armii. Już czwarty rok indywidualne uzbrojenie naszych żołnierzy dostosowywane jest do natowskich standardów opartych na kalibrze 5,56 mm. Pierwszą partię 5,4 tys. Beryli MON kupił jeszcze w 2014 roku wydając na nie 27 mln zł.

Ostatnie kontrakty mogą sugerować, że jeszcze przed 2020 rokiem, ze służby zostaną zwolnione popularne karabiny typu AK. Oznaczać to będzie, że radomska Fabryka Broni będzie dostawcą podstawowej broni indywidualnej w polskiej armii.

bEihAuGS

Amerykanie i Nigerczycy

Radomskie Beryle doceniają nie tylko polscy żołnierze. W ubiegłym roku "Łucznik" zrealizował kontrakt na dostawy 5 tys. sztuk karabinów Beryl M762 dla żołnierzy i policjantów walczących z terrorystami w Nigerii. Fabryka Broni zarobiła na kontrakcie kilka milionów złotych.

W 2015 roku Fabryka Broni prowadziła rozmowy, które pozwoliłby "Łucznikowi" podbić Skandynawię. Szwedzka armia zainteresowała się zakupem Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, czyli MSBS produkowanemu w Radomiu. Broń z Radomia przeszła badania i otrzymała certyfikat dopuszczający do sprzedaży.

Największym zagranicznym partnerem są jednak Stany Zjednoczone. Rocznie do Stanów Zjednoczonych importowanych jest 3,5 mln sztuk broni, w tym również pistolety i karabinki z radomskiej Fabryki Broni "Łucznik". Nie na darmo, od dwóch lat ta polska firma działa w Teksasie.

bEihAuGT

Spółka zależna FB Radom USA LLC nie bez przyczyny powstała właśnie w Teksasie. W tym amerykańskim stanie warunki dla wytwórców broni są najbardziej sprzyjające. Stąd wyroby "Łucznika" mają być sprzedawane w całych Stanach Zjednoczonych.

Firma handluje tam bronią zarówno przez sprzedaż bezpośrednią, jak i pośredników. Na razie skupia się na rynku cywilnym, dostarczając Amerykanom karabinki samopowtarzalne i pistolety. Ale cele są znacznie bardziej ambitne – w perspektywie być może kontrakty dla policji i wojska. "Łucznik" chce także uruchomić niewielką wytwórnię w USA. Wyłoży około pół miliona złotych. Gotowa broń ma być składana w Teksasie zarówno z części wyprodukowanych na miejscu, jak i dostarczonych z Polski.

Dodatkowym atutem dla interesów radomskiej firmy w USA, stała wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Nowy prezydent jest w końcu zwolennikiem prawa do posiadania broni i będzie go zawsze bronił. W kampanii zapowiedział nawet, że pierwszego dnia swojej prezydentury zlikwiduje strefy wolne od broni przy szkołach w USA.

Tuż przed wyborami WP money zapytało "Łucznik", czy prezydentura Trumpa przełoży się na większą liczbę potencjalnych amerykańskich klientów wśród cywilów. - Rynek amerykański jest dla Fabryki Broni ważnym elementem w łańcuchu dostaw międzynarodowych. Jednak poczekajmy na wynik wyborów, a następnie realizację ewentualnych obietnic wyborczych – wyjaśniła wówczas rzeczniczka Fabryki Broni Łucznik-Radom i podobnie jak dziś uchylając się od komentarza w tej sprawie.

bEihAuHm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(285)
Dobry człowie...
4 lata temu
Tak wszyscy hejtują... msbs jest dobrą wojenną konstrukcją. Rozumiem że wdlg większości mamy wspierać zagraniczne marki?
gsg
4 lata temu
fb to moze robi porzadne otwieracze do konserw bron ktora klepia to sama masakra walter p99 to smiec rozlatuje sie i moze strzelcowi wybic oko,beryl przestarzała konstrukcja chwalenie sie sprzedaza do afryki bo tylko tam chca to kupic smiech , najnowszy pistolet ragun strzelac strzela ale przy głupiej cz ragun to zenada.
abf
4 lata temu
nie panie marny redaktorku... armia nie dostanie tylko kupi to byle co za nasze pieniadze
bEihAuHn
SMIESZEK
4 lata temu
JAKTO BRONI NIE KUPUJEMY OF FRANCUZOW!!!! GDZIE JEST KOD PYTAM SIE !!!!!! DEMOKRACJA JEST ZAGROZONA HAHAHAHAHAAHAH
gieniuwybacz
4 lata temu
Taaa..... Swoich wykańczali ile się dało, to całe PełO.. Obojętnie co byście pisali, pismaki zawzięte, pamiętajcie; każde państwo na Świecie wspiera w miarę możliwości swój przemysł zbrojeniowy. To tak na początek. Kupowanie za granicą to wspieranie i karmienie obcej gospodarki i technologi z grubą nawiązką. Jeżeli już Polskę nie stać na własny karabin (dzięki "patriotom", bo inżynierów dobrych nie brakuje) to jeszcze mamy szansę (dzięki POlitrukom) na polu produkcji- może i lemieszy do pługów i młotków. Tak to jest, gdy interes własny i prywata nie idzie (bo nie może) z interesem kraju. Jeżeli ktoś chce porównywać polskie produkty do zagranicznych, to powinien się zastanowić. Lepsze własne i ciasne niż cudze. -Proponuję się obeznać, jak polscy inżynierowie mają zatrudnienie w zagranicznych firmach zbrojeniowych i nie tylko... Ale tam " wszystko jest na sprzedaż..." nie funkcjonuje.
...
Następna strona