Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bez cięć nie zbijemy deficytu do 3 procent

0
Podziel się

Zajdel-Kurowska: To co do tej pory zaproponował rząd nie wystarczy. Dziura będzie wyższa.

Bez cięć nie zbijemy deficytu do 3 procent
(PAP/Paweł Supernak)
bDzisubp

Ograniczenie deficytu do 3 proc. wymagać będzie dodatkowych działań, poza tymi, które do tej pory zaproponował rząd - ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Rząd obstaje przy swoim, twierdzi, że w ciągu dwóch lata zbije deficyt.

_ - Struktura PKB ma istotne znaczenie dla dochodów budżetowych. Im wyższy popyt wewnętrzny, tym lepiej dla finansów publicznych. Jednak konsolidacja finansów publicznych wymaga również redukcji wydatków. Przy takich zmianach w systemie finansów publicznych, jakie do tej pory zaproponował rząd, eksperci MFW prognozują, że deficyt sektora publicznego wyniesie 5,8 proc. w 2011 i 4,6 proc. w 2012 roku. Ograniczenie deficytu do 3 proc. wymagać będzie dodatkowych działań, po stronie dochodowej, jak i wydatkowej _ - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Potwierdziła też, że prognoza MFW była sporządzona przy uwzględnieniu zmian w OFE. Premier Donald Tusk pod koniec 2010 roku poinformował, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie, a 5 proc. składka będzie przekazywana na specjalne subkonta indywidualne w ZUS. Rząd chce, aby zmiany ustawowe weszły w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

bDzisubr

_ - W ostatnim swoim raporcie dotyczącym Polski, MFW ocenił, że inflacja jest stabilna, choć wraz z zamykaniem luki popytowej zaleca władzom monetarnym gotowość do zaostrzenia polityki pieniężnej. Obecnie MFW nie spodziewa się jednak gwałtownego przyspieszenia w polskiej gospodarce, raczej utrzymania stabilnego tempa wzrostu w granicach około 4 procent. Na rok 2011 prognoza mówi o wzroście o 3,8 proc. i w kolejnych latach o 3,9 proc. Głównym elementem stymulującym wzrost ma być popyt wewnętrzny _ - dodała Zajdel-Kurowska.

Przedstawiciel Polski przy Funduszu wskazuje, że w przypadku zmiany polityki monetarnej w krajach rozwiniętych może dojść do zmiany trendu kursu złotego.

_ - Aprecjacja złotego jest możliwa w przypadku dalszego silnego napływu kapitału. Jednak, jak pokazuje historia, złoty jest mocno podatny na zmiany sentymentu na rynku, co oznacza, że trzeba też liczyć się ze zmianą trendu, jeśli ulegną zmianie reguły gry, np. w wyniku zmiany polityki pieniężnej w krajach rozwiniętych _ - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Rząd pewny swego

Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku obniży się o 2-2,5 pkt proc. PKB, a w przyszłym o kolejne 2 pkt proc. - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

bDzisubx

_ - Najgorsze, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, mamy już za sobą, czyli rok 2010. To, że wynik sektora będzie o cały 1 pkt proc. wyższy niż zakładaliśmy w programie konwergencji wynika z tego, że wraz ze wzrostem PKB w 2010 r. nie przyszedł wzrost dochodów budżetu państwa. Jeśli chodzi o ten rok, to deficyt sektora obniży się o 2-2,5 pkt proc., a w 2012 r. będą to kolejne 2 pkt proc. W ten sposób dość szybko zaczniemy się zbliżać do tej wartości 3 proc. PKB _ - powiedział Kotecki na konferencji.

_ - Jeśli chodzi o dług publiczny, to w tym roku ustabilizuje się on, a od przyszłego roku zmniejszy _ - dodał.

W Aktualizacji Planu Konwergencji MF zakładało, że deficyt sektora finansów publicznym w 2010 r. wyniesie 6,9 proc. PKB, a obecnie resort podtrzymuje prognozę, że deficyt ukształtował się na poziomie 7,9 proc. PKB. MF spodziewa się, że w 2010 r. dług publiczny wyniósł 53,5 proc. PKB.

bDzisuby
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;nie;wierzy;w;obnizenie;deficytu,162,0,763298.html) Bruksela nie wierzy w obniżenie deficytu Szef KE uważa też, że na dłuższą metę reforma emerytalna pogorszy sytuację Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;zagrozenia;dla;finansow;publicznych,121,0,763001.html) Nie ma zagrożenia dla finansów publicznych Radziwiłł: _ Deficyt sektora publicznego spadnie do 1,9% w 2013 roku _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/deficyt;finansow;publicznych;powyzej;6;proc;,7,0,748807.html) Deficyt finansów publicznych powyżej 6 proc. Taki poziom deficytu prognozuje 2011 r. minister Jacek Rostowski.
bDzisubS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)