Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Dobre statystyki urzędów pracy. W rok ubyło prawie 200 tys. bezrobotnych

172
Podziel się:

Bezrobocie spadło czwarty miesiąc z rzędu. W maju bez pracy było 6,1 proc. Polaków.

Minister Elżbieta Rafalska ma się czym chwalić.
Minister Elżbieta Rafalska ma się czym chwalić. (Wirtualna Polska)

Bezrobocie spadło czwarty miesiąc z rzędu. W maju bez pracy było 6,1 proc. Polaków - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rok ze statystyk ubyło prawie 200 tys. bezrobotnych.

Minister pracy Elżbieta Rafalska dopiero co musiała się bronić przed wotum nieufności. Teraz może się pochwalić kolejnymi świetnymi statystykami rynku pracy, za który odpowiada. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła z 6,3 proc. w kwietniu do 6,1 proc. w maju.

To najlepszy wynik nie tylko w tym roku. Mniejszego bezrobocia nie było od początku lat 90. Dokładnie rok temu bez pracy było 7,3 proc. osób.

Teoretycznie minister Rafalska może już odfajkować jeden z celów, jaki był założony w ustawie budżetowej. W tym dokumencie przyjęto, że na koniec roku bezrobocie wyniesie 6,4 proc. Oczywiście pod koniec roku liczba osób bez pracy rośnie, ale na razie nic nie wskazuje na to, by cel nie został osiągnięty.

W urzędach pracy zarejestrowanych jest nieco ponad milion osób. W ciągu miesiąca liczba ta spadła o 39 tys., a w rok o 198,5 tys.

Poprawa sytuacji na rynku pracy widoczna jest we wszystkich województwach. Najsilniejszy (procentowy) spadek bezrobocia odnotowały urzędy w województwach: warmińsko-mazurskim - o 5,7 proc. (3,2 tys. osób), opolskim - o 5,5 proc. (1,3 tys.), zachodniopomorskim - o 5 proc. (2,5 tys.) i wielkopolskim - o 4,6 proc. (2,7 tys.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 140,4 tys.

Zobacz także: Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

Opublikowane przez MRPiPS dane pochodzą z urzędów pracy i mają charakter orientacyjny. Oficjalne informacje na temat bezrobocia Główny Urząd Statystyczny przedstawi w ostatnim tygodniu maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(172)
Max
6 lat temu
[QUOTE] W rok ubyło prawie 200 tys. bezrobotnych [/QUOTE] Ale cyrk, może ktoś ich zjadł ?
ubyło czy wyj...
6 lat temu
ubyło czy wyjechało z wolski bo to nie to samo chociaż dla ciemnego luda tak
janko
6 lat temu
miesięcznie zamykanych jest w Polsce ponad 70 firm. Rośnie za to administracja.
jaś
6 lat temu
mam zasiłek mam 3 x 500+, 300+.Dajcie darmową służbę zdrowia i po co mam pracować?
jaś
6 lat temu
Tylko głupi pracują!!!
...
Następna strona