Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Nie pracuje tylko ten, kto nie chce? Rekordowa liczba ofert w pośredniakach

63
Podziel się:

Liczba ofert zatrudnienia w urzędach pracy przypadających na tysiąc bezrobotnych jest najwyższa od szesnastu lat - wynika z wyliczeń mBanku.

Nie pracuje tylko ten, kto nie chce? Rekordowa liczba ofert w pośredniakach
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Liczba ofert zatrudnienia w urzędach pracy, przypadających na tysiąc bezrobotnych, jest najwyższa od szesnastu lat - wynika z wyliczeń mBanku. Bezrobocie w listopadzie wyniosło 8,2 proc. To najmniej od 25 lat.

Jak podaje ministerstwo rodziny, stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc. To o 1,4 punktu procentowego mniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w listopadzie nie był tak niski od 1991 roku.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska nie ukrywa zadowolenia. - Sytuacja na rynku pracy jest na tyle dobra, że mimo zakończenia prac sezonowych, co zwykle powoduje wzrost stopy bezrobocia, utrzymała się ona na poziomie z października – komentowała.

Na koniec listopada br. w Polsce było ponad 1,3 mln bezrobotnych. Tymczasem pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 109,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Jak wykazuje mBank, liczba zgłaszanych do urzędów ofert w zestawieniu ze spadającym bezrobociem powoduje sytuację, jakiej nie mieliśmy od szesnastu lat. Otóż na tysiąc bezrobotnych przypada ponad sto ofert pracy.

Bank nie odnosi się co do samej jakości ofert - czy odpowiadają kwalifikacjom, czy oczekiwaniom finansowym bezrobotnych. Minister Rafalska deklaruje, że właśnie jakość tej pracy będzie teraz dla jej resortu priorytetem. - Rozpoczynaliśmy rok ze stopą bezrobocia 10,2 proc. w styczniu, kończymy z niższą o 2 pkt proc. Wyzwaniem obecnie są dobre miejsca pracy: trwałe i odpowiednio płatne – podsumowała minister Rafalska.

Bezrobocie spada od ponad dwóch lat. Jak już pisaliśmy w WP money, pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Brakuje ludzi w branży nowoczesnych technologii, w transporcie, handlu, ochronie osób i mienia, medycynie, hotelarstwie czy gastronomii.

Na Dolnym Śląsku to już klęska urodzaju - rynek ratują pracownicy z Ukrainy. Nie w całym kraju pracownicy mogą przebierać w ofertach. W województwie warmińsko-mazurskim bezrobocie wyniosło w listopadzie 13,7 proc., w kujawsko-pomorskim 11,7 proc, a w podkarpackim 11,4 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Ojej
7 lat temu
Nie moga znalesc odpowiednich pracownikow do ochrony ? Serio , uwierzyc nie moge ze za satwki od 4 do max ,9'5 nikt normalny nie chce pracowac :)
jhhgfchjknj
7 lat temu
Dla mężczyzn praca jest. Dla kobiet nie. Na budowę do pracy nie pójdą.A o pracy dla kobiet powyżej 50 z wykształceniem wyższym to tylko pomarzyć.
gerard
7 lat temu
Brawo Polityka PISowska - dac troche socjalu , przedsiebiorcom przykrecic srube - te balwany zniszcza polska gospodarke !!!!!!!!
lesszw
7 lat temu
Pracy w Polsce jest dużo, ale jak zwykle na chleb i tak zabraknie.
Nico
7 lat temu
Tak Wspaniałe oferty za 1300 zł Po prostu świetny rekord!!!!
...
Następna strona