Notowania

radom
13.08.2016 14:55

Bezrobocie w Polsce. W Radomiu rekordowy spadek

Niespełna 17,5 procent wynosi obecnie w Radomiu stopa bezrobocia. To najlepszy wynik od ponad dwóch dekad. Co roku Powiatowy Urząd Pracy przeznacza kilkadziesiąt milionów złotych na wsparcie ludzi poszukujących zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bahar/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Przez lata Radom był jednym z czternastu największych miast w Polsce, które zmagało się z tak dużym kryzysem rynku pracy. - W 2003 roku w rejestrach "pośredniaka" było prawie 50 tysięcy osób, a stopa bezrobocia wynosiła blisko 29 procent - przypomina szef instytucji Józef Bakuła.

Jeszcze nie tak dawno, statystycznie, co czwarty czynny zawodowo radomianin nie miał zatrudnienia. Dziś sytuacja jest zupełnie inna.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowanych jest o 22 tysiące bezrobotnych mniej niż 13 lat temu, wtedy, gdy w zakładach dokonywano wielu grupowych zwolnień. Zdaniem dyrektora Józefa Bakuły, pozytywna zmiana spowodowana została dobrą koniunkturą gospodarczą oraz wspieranie korzystnych procesów np. unijnymi pieniędzmi.

W tym roku radomski "pośredniak" przeznaczy około 60 milionów złotych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Niezmiennie, ogromnym zainteresowaniem cieszą bezzwrotne pożyczki na otwarcie własnej firmy, refundacje kosztów zatrudnienia pracownika oraz szkolenia i staże.

Nie bez znaczenia są też działania podejmowane przez samorząd zapewnia prezydent Radomia Radosław Witkowski, a w tym m.in. programy dla inwestorów i zwolnienia z lokalnych podatków. W mieście działa też specjalna strefa ekonomiczna.

Obecnie na Mazowszu stopa bezrobocia wynosi niespełna osiem procent, a w kraju - mniej niż dziewięć.

Tagi: radom, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2016

EwaZatem nie zapraszamy was już do Wawy. Bywajcie zdrowi. Nie będziemy tęsknić. Zostańcie w Radomiu.

13-08-2016

DafMoże się w końcu odwalą od Warszawy. Wyjątkowe ziemniaki. Ręce opadają gdy się na nich patrzy.

13-08-2016

DzidekBezrobocie spada, bo ludzie opuszczaja Radom. Prosze nie mydlic oczu.

Rozwiń komentarze (59)