Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie już nie straszne

0
Podziel się:

Polacy nie boją się już o swoje posady. Ale gdyby mieli wybór to najchętniej zatrudniliby się w "bezpiecznej" budżetówce.

Bezrobocie już nie straszne
(PAP/ Andrzej Grygiel)

Zatrudnieni uważają, że sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach poprawiła się; raczej nie obawiają się bezrobocia i preferują zatrudnienie w sektorze publicznym - wynika z badania "Pracujący Polacy 2007".

Badanie zleciła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Wynika z niego m.in. to, że praca w sferze budżetowej wciąż postrzegana jest jako gwarancja "ciepłej posadki". Prawie połowa Polaków chciałaby
chciałaby pracować właśnie w sektorze publicznym.

"Mimo że większość pracujących Polaków deklaruje poparcie dla prywatyzacji, to prawie połowa chce pracować w sektorze publicznym" - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP "Lewiatan".

Polacy są euroentuzjastami Członkostwo w UE pozytywnie ocenia 85 proc. pytanych.
Boimy się jedynie wyjazdu z kraju młodzieży i fachowców oraz wprowadzenia euro. Co czwarty pytany preferuje zatrudnienie w prywatnej firmie. A co piąty chciałby prowadzić własną działalność.

Jest coraz lepiej

Wygląda też na to, że częste doniesienia o spadającym bezrobociu zrobiły swoje i dziś większość Polaków (ponad 51 proc. badanych) uważa, że sytuacja na rynku pracy poprawia się.

Zdaniem 40 proc. respondentów dziś pracę może znaleźć praktycznie każdy. Blisko 37 proc. uważa, że poszukiwani są fachowcy. Tylko około 14 proc. pytanych twierdzi, że nie można znaleźć pracy.

Według badanych sytuacja ekonomiczna zakładów, w których pracują jest bardzo, dobra lub dobra (84,6 proc.). Zaledwie 3,1 proc. oceniło ją jako złą.

Możemy wyjechać, ale nie chcemy

Z badania wynika także, że 35 proc. respondentów deklarowało, że pojechałoby do pracy w krajach dawnej "piętnastki", ale 2/3 z nich twierdziło, że nie spełnia warunków, bo np. nie zna języka i brak im odpowiednich kwalifikacji.

Co piąty respondent twierdził natomiast, że ma kompetencje i zna język, ale woli pozostać w Polsce. W porównaniu z latami ubiegłymi liczba takich osób zwiększyła się.

| Pytani o to, czego się obawiają, respondenci wskazywali najczęściej: choroby (61 proc.), brak perspektyw dla dzieci (29 proc.), biedę (blisko 26,6 proc.) i bezrobocia (22,6 proc.). |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)