Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie na Białorusi. Władze: Rekordowo niskie

0
Podziel się:

Według ogłoszonych danych 1 stycznia wskaźnik zarejestrowanego bezrobocia wyniósł 0,5 proc., a więc spadł o 0,1 pkt proc. w stosunku do stycznia 2012 r.

Bezrobocie na Białorusi. Władze: Rekordowo niskie
(selensergen/iStockphoto)
bFfUfMUl

Wskaźnik bezrobocia na Białorusi spadł do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. - poinformowało w czwartek białoruskie Ministerstwo Pracy. Zdaniem ekspertów Banku Światowego realne bezrobocie jest kilkakrotnie wyższe.

Według ogłoszonych danych 1 stycznia wskaźnik zarejestrowanego bezrobocia wyniósł 0,5 proc., a więc spadł o 0,1 pkt proc. w stosunku do stycznia 2012 r.

Ministerstwo podkreśla, że w ubiegłym roku kontynuowano politykę zwiększania zatrudnienia, sprzyjającą stabilizacji rynku pracy. Liczba wolnych etatów zwiększyła się w ciągu roku o 19,9 proc. i wynosiła na początku bieżącego roku 62 tys.

bFfUfMUn

Eksperci Banku Światowego podkreślili w wydanym w połowie ubiegłego roku dokumencie, że Białorusi udaje się utrzymać niskie bezrobocie kosztem zachowania etatów w sektorze państwowym, ale bezrobocie realne jest ponad 6-krotnie wyższe.

_ Wysoki wzrost gospodarczy i pełne zatrudnienie były kluczowymi elementami społeczno-gospodarczego modelu Białorusi. Niskie wskaźniki oficjalnego bezrobocia są głównie wynikiem utrzymywania liczby pracowników w sektorze gospodarczym _ - napisali eksperci w dokumencie.

Ich zdaniem polityka władz doprowadziła do powstania zbytecznych etatów w przedsiębiorstwach państwowych oraz do tego, że kwalifikacje zatrudnianych pracowników nie odpowiadają przedstawionym przez pracodawcę kryteriom.

_ Sądząc z analizy ekonometrycznej, zbędna liczebność (pracowników) w przedsiębiorstwach państwowych wynosi średnio około 10 proc. Gdyby całkowicie zlikwidować zbędny stan osobowy, bieżący poziom bezrobocia wzrośnie do 4,2 proc. _ - napisali eksperci w lipcu ubiegłego roku, gdy oficjalne bezrobocie wynosiło ponad 0,6 proc.

bFfUfMUt
Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
"Zagraniczne banki zachowują się jak agenci" Skoro banki zdecydowały się działać w ich gospodarce, powinny pracować także na jej rzecz.
Tak sąsiedzi walczą z pijanymi kierowcami W ciągu pierwszych 11 miesięcy minionego roku na drogach Białorusi doszło do 628 wypadków z winy nietrzeźwych kierowców.
bFfUfMUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)