Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Oto najnowszy raport NBP

0
Podziel się:

Już wiadomo jak Polska wypada na tle innych krajów UE, a także w których sektorach jest najtrudniej o pracę.

Bezrobocie w Polsce. Oto najnowszy raport NBP
(shotbydave/iStockphoto)

W II kwartale tego roku spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, wolniej też wzrasta liczba zatrudnionych w usługach - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafia do grupy bezrobotnych. Systematycznie rośnie stopa bezrobocia, choć w porównaniu z danymi historycznymi jest stosunkowo niska i stabilna - liczona według metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy wynosi 10 procent. Przeciętna stopa bezrobocia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w tym okresie 10,3 proc. Wciąż jednak - podkreślają autorzy analizy - pogłębiają się różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Niektóre cechują się dodatnią dynamiką zatrudnienia oraz stosunkowo niską stopę bezrobocia - Austria, Niemcy, Holandia. Silne spadki zatrudnienia oraz rekordowo wysokie bezrobocie maj Hiszpania, Irlandia, Portugalia czy Grecja.

Szczególnie te różnice widoczne s w przypadku bezrobocia wśród najmłodszych - 15-24 lata. W Austrii, Niemczech czy Holandii bezrobocie w tej grupie nie przekracza 10 proc. Natomiast w Hiszpanii i Grecji wynosi ponad 50 proc. Pod względem problemów z bezrobociem osób młodych Polsce cały czas jest bliżej do tej drugiej grupy krajów. Większość młodych trafiających na nasz rynek pracy zaczyna od statusu osoby bezrobotnej.

Raport dowodzi, że wzrost bezrobocia w ostatnim okresie nie wynika z czynników strukturalnych i należy wiązać go z cyklem koniunkturalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile czasu absolwent szuka pracy na etacie? Zdecydowana większość absolwentów wyższych uczelni (77 proc.) znajduje pracę w pół roku po ukończeniu studiów, 13 proc. szuka jej do roku.
Urzędy pracy to fikcja. Potrzebna reforma Tylko 10 procent firm szukających pracowników zgłasza wakaty w urzędach pracy.
Wielka inflacja i brak prądu. Finansowo dobrze Mimo negatywnych nastrojów dwie trzecie ankietowanych pozytywnie oceniło swoją sytuację finansową. Połowa uważa, że powodzi im się lepiej niż pięć lat temu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)