Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Sprawdź, ile wyniosło w grudniu 2013 roku

0
Podziel się:

- Jest to mniej niż przewidywała ustawa budżetowa, dużo mniej niż głosiły czarne scenariusze - chwali się minister pracy.

Bezrobocie w Polsce. Sprawdź, ile wyniosło w grudniu 2013 roku
(Adam Guz/Reporter)

_ - Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 procent _ - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia była niższa niż wcześniej prognozowano. Jeszcze na początku ubiegłego roku ekonomiści przewidywali, że bezrobocie na koniec roku może wynieść nawet 14-15 procent.

_ - Jest to mniej niż przewidywała ustawa budżetowa, dużo mniej niż głosiły czarne scenariusze _ - przypomniał.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezrobocie w grudniu 2013 r. było takie samo, jak w grudniu 2012 r. Stopa bezrobocia na koniec grudnia wyniosła 13,4 proc. i była o 0,2 punktu proc. wyższa niż w listopadzie.

Był to jednak najniższy wzrost bezrobocia w grudniu od 2008 roku. Rok wcześniej wzrost bezrobocia w grudniu był na poziomie 0,5 punktu proc.; w grudniu 2009 r. i 2010 r. stopa bezrobocia zwiększyła się w grudniu o 0,7 punktu proc.

_ - Każde bezrobocie dwucyfrowe jest dużym problemem, jest trudną sytuacją. Ale w tych danych jest informacja optymistyczna: pierwszy raz od 2007 r. mamy bezrobocie na koniec roku takie samo jak rok wcześniej, nie wzrosło bezrobocie rok do roku. I to jest rzecz niewątpliwe dobra, ponieważ widać, że tendencja wzrostowa została zahamowana _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że były miesiące w zeszłym roku, np. luty, kiedy bezrobocie wynosiło 14,4 proc. _ - To był najwyższy wskaźnik w ostatnich latach. Teraz, porównując te dane, możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość _ - uznał minister.

Dodał, że w grudniu przybyło również ofert pracy - pracodawcy zgłosili do urzędów 46 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, o 28 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)