Notowania

BGK zastępuje PKO BP w międzynarodowym funduszu. To szansa na zagraniczne wsparcie programu Mieszkanie+

Tym razem aż dwukrotnie większy będzie wkład Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a pieniądze mają pochodzić z budżetu na inwestycje strategiczne prowadzone w ramach planu Junckera.

Podziel się
Dodaj komentarz
Istnieje duża szansa na zastrzyk finansowy dla rządowego programu Mieszkanie+.

Bank Gospodarstwa Krajowego wniesie 100 mln euro do powstającego międzynarodowego funduszu Marguerite II. Znajdą się w nim obok Europejskiego Banku Inwestycyjnego państwowe instytucje finansowe z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Jest to szansa na międzynarodowe wsparcie finansowe dla obsługiwanego przez BGK programu Mieszkanie+.

Aktualizacja 13:17

Jak przypomina "Rzeczpospolita", w utworzonym w 2009 roku funduszu Marguerite I uczestniczył PKO BP, ale w jego nowej odsłonie musi ustąpić innemu państwowemu bankowi - BGK. Miał on otrzymać korzystniejsze warunki niż wcześniej PKO BP.

Obopólny sukces polskich banków

PKO BP przekonuje, że transakcja jest "obopólnym sukcesem" obu banków i "naturalnie wpisuje się w profile ich działalności".

"Marguerite jako fundusz infrastrukturalny profilem bardziej pasuje do narodowych banków rozwoju, jak BGK, a nie do uniwersalnego banku komercyjnego jakim jest PKO BP" - czytamy w przesłanym money.pl komunikacie PKO BP.

Wideo: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

W funduszu Marguerite II dwukrotnie większy będzie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a pieniądze mają pochodzić z budżetu na inwestycje strategiczne prowadzone w ramach planu Junckera.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że fundusz Marguerite II nie ograniczy się jednak w Polsce do inwestycji infrastrukturalnych i energetycznych, których celem będzie obniżanie emisji dwutlenku węgla i zwiększanie efektywności energetycznej.

Ponieważ zarządzający funduszem Marguerite II będą mogli inwestować także w mieszkalnictwo socjalne, istnieje duża szansa na zastrzyk finansowy dla rządowego programu Mieszkanie+.

Mieszkanie+ to jeden z priorytetów rządu PiS. Jak niedawno mówił prezes tej partii Jarosław Kaczyński, program ten jest jednym z "najważniejszych planów na przyszłość".

- To, co chcemy zrobić, to doprowadzić do tego, by jak najmniej ludzi było uzależnionych od zaciągania kredytów mieszkaniowych - mówił podczas konferencji podsumowującej dwa lata rządów jego partii.

Projekty infrastrukturalne warte 2 mld zł

Jak przekonuje PKO BP, bank postanowił wycofać się z Marguerite I, ponieważ osiągnął swoje cele strategiczne związane z uczestnictwem w tym funduszu.

"W ciągu ośmiu lat jego zaangażowania w Marguerite, zrealizowano w Polsce projekty infrastrukturalne warte blisko 2 mld zł oraz przeprowadzono ważne inwestycje na terenie krajów UE, ułatwiające polskim firmom dostęp do rynku i zwiększające bezpieczeństwo regionu" - czytamy w komunikacie banku.

"Bank zdobył także cenne doświadczenie w zakresie strukturyzowania rozbudowanych projektów infrastrukturalnych, co ułatwia konstruowanie finansowania i prowadzenie projektów modernizujących polską gospodarkę" - napisano.

Tagi: fundusz marguerite, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-12-2017

AC DCWiększość z tego co robi PISekta to oszustwo i złodziejstwo. Np żeby "dać" 500+ trzeba je nam najpierw ukraść w postaci podwyżek cen , … Czytaj całość

01-12-2017

łooCzyli machlojki czas zacząć i coś znowu zniknie jak kamfora

01-12-2017

bluźniercaHehehehe.... Program Mieszkanie + ma być finansowany z pieniędzy w ramach planu Junckera. Czy z jednej strony bleeee, a jak o kasę chodzi to cacy? A w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)