Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

BGK zastępuje PKO BP w międzynarodowym funduszu. To szansa na zagraniczne wsparcie programu Mieszkanie+

30
Podziel się

Tym razem aż dwukrotnie większy będzie wkład Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a pieniądze mają pochodzić z budżetu na inwestycje strategiczne prowadzone w ramach planu Junckera.

Istnieje duża szansa na zastrzyk finansowy dla rządowego programu Mieszkanie+.
Istnieje duża szansa na zastrzyk finansowy dla rządowego programu Mieszkanie+.
bCYNnKBh

Bank Gospodarstwa Krajowego wniesie 100 mln euro do powstającego międzynarodowego funduszu Marguerite II. Znajdą się w nim obok Europejskiego Banku Inwestycyjnego państwowe instytucje finansowe z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Jest to szansa na międzynarodowe wsparcie finansowe dla obsługiwanego przez BGK programu Mieszkanie+.

Aktualizacja 13:17

Jak przypomina "Rzeczpospolita", w utworzonym w 2009 roku funduszu Marguerite I uczestniczył PKO BP, ale w jego nowej odsłonie musi ustąpić innemu państwowemu bankowi - BGK. Miał on otrzymać korzystniejsze warunki niż wcześniej PKO BP.

bCYNnKBj

Obopólny sukces polskich banków

PKO BP przekonuje, że transakcja jest "obopólnym sukcesem" obu banków i "naturalnie wpisuje się w profile ich działalności".

"Marguerite jako fundusz infrastrukturalny profilem bardziej pasuje do narodowych banków rozwoju, jak BGK, a nie do uniwersalnego banku komercyjnego jakim jest PKO BP" - czytamy w przesłanym money.pl komunikacie PKO BP.

Wideo: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

W funduszu Marguerite II dwukrotnie większy będzie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a pieniądze mają pochodzić z budżetu na inwestycje strategiczne prowadzone w ramach planu Junckera.

bCYNnKBp

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że fundusz Marguerite II nie ograniczy się jednak w Polsce do inwestycji infrastrukturalnych i energetycznych, których celem będzie obniżanie emisji dwutlenku węgla i zwiększanie efektywności energetycznej.

Ponieważ zarządzający funduszem Marguerite II będą mogli inwestować także w mieszkalnictwo socjalne, istnieje duża szansa na zastrzyk finansowy dla rządowego programu Mieszkanie+.

Mieszkanie+ to jeden z priorytetów rządu PiS. Jak niedawno mówił prezes tej partii Jarosław Kaczyński, program ten jest jednym z "najważniejszych planów na przyszłość".

- To, co chcemy zrobić, to doprowadzić do tego, by jak najmniej ludzi było uzależnionych od zaciągania kredytów mieszkaniowych - mówił podczas konferencji podsumowującej dwa lata rządów jego partii.

bCYNnKBq

Projekty infrastrukturalne warte 2 mld zł

Jak przekonuje PKO BP, bank postanowił wycofać się z Marguerite I, ponieważ osiągnął swoje cele strategiczne związane z uczestnictwem w tym funduszu.

"W ciągu ośmiu lat jego zaangażowania w Marguerite, zrealizowano w Polsce projekty infrastrukturalne warte blisko 2 mld zł oraz przeprowadzono ważne inwestycje na terenie krajów UE, ułatwiające polskim firmom dostęp do rynku i zwiększające bezpieczeństwo regionu" - czytamy w komunikacie banku.

"Bank zdobył także cenne doświadczenie w zakresie strukturyzowania rozbudowanych projektów infrastrukturalnych, co ułatwia konstruowanie finansowania i prowadzenie projektów modernizujących polską gospodarkę" - napisano.

bCYNnKBK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
łoo
3 lata temu
Czyli machlojki czas zacząć i coś znowu zniknie jak kamfora
AC DC
3 lata temu
Większość z tego co robi PISekta to oszustwo i złodziejstwo. Np żeby "dać" 500+ trzeba je nam najpierw ukraść w postaci podwyżek cen , mandatów ,podatków akcyz itp. Przecież oni nie dają nam tego z własnej kieszeni. Wolę poprzednich, mniej mnie okradali.
Krak
3 lata temu
Czynsz niewiele niższy niż rynkowy a możliwa eksmisja na bruk, tereny kolejowe na peryferiach, brak klatek schodowych, wejścia że wspólnego balkonu-galerii, sąsiedzi szemrani z gromadą dzieci. Byłbym ostrożny z wynajmem a z wykupem nigdy w życiu. Za 20lat to będą slumsy
bCYNnKBL
Neta 50+
3 lata temu
Prezes PKO BP za mało zarabia, tylko 246 tys. miesięcznie stąd te słabe wyniki, nie ma motywacji.
jarek
3 lata temu
ciekawa kadencja od początku kombinacje ,oszustwo i ciepłe posadki ---dobra zmiana przekrętówjarek
Najnowsze komentarze (30)
Tireman
3 lata temu
Przez ten czas myślę, że dużo udało się z tym programem, sporo moich znajomych skorzystało z mieszkaniea +w pko.
mgr
3 lata temu
Znam wiele osób, które skorzystały z tej opcji i sobie chwalą. Bardzo szkoda, że mój bank opuszcza to przedsięwzięcie
Pytajka
3 lata temu
Chcą się wcisnąć w "chaty" przez pożyczki?
msg
3 lata temu
Czyli zadłużanie Polski przez PIS trwa.
xd
3 lata temu
Znowu chcą zarobić na Polakach i ich zadłużyć .
Finter
3 lata temu
[QUOTE] pieniądze mają pochodzić z budżetu [/QUOTE] Kto przeczytal uważnie co dziennikarz napisał,ten ma problem,bo nadal niema zielonego pojęcia oco chodzi w podmianie PKO naBGK.z tekstu wypływa wniosek,że dziennikarz nie wiele kuma.Nie odróżnia pojęć inwestycji,inwestora banku i budżetu.Porównaj cytat?
ja
3 lata temu
Ja nie liczę na nikogo. Dawno zrozumiałem, że to ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie.. W mniejszym stopniu zależy to od rządu czy miejsca zamieszkania. Słyszeliście o książ ce „Emer ytura nie jest Ci potrezbna”? Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Lidia
3 lata temu
Znowu wyciąganie łapy po "zagraniczne wsparcie". Żebranina upokarzająca
bCYNnKBD
Młody
3 lata temu
Co to znaczy mieszkanie 500+ lub dla młodych przez wybranych deweloperów, każdy człowiek jeżeli kupuje pierwsze mieszkanie powinien mieć możliwość sobie jakiegoś rozliczenia czy odliczenia, remonty, wyposażenia itp. Gdzie tu sprawiedliwość??? jak jedni skorzystają a drudzy nie. W końcu płacę jakieś podatki i chce z nich skorzystać z zakupu tak jak reszta z mieszkania dla młodych.
ja
3 lata temu
Mieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Słyszeliście o książ ce „Emer ytura nie jest Ci potrezbna”? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
wit
3 lata temu
Kredyt nie będą zaciągać właściciele mieszkań, kredyt zaciągnie państwo na konto każdego z nas. Po 500+ zaczynamy kolejny program pisowski na koszt wszystkich Polaków.
pietrek
3 lata temu
Tu nie chodzi o wspieranie czego kolwiek!! BGK to pisowski folwark - to bank który Kaczyński traktuje jak swój sejf ! To z tego banku rozdaje kasę na lewo i prawo i pewnie zavzela sie konczyc wiec wpycha sie do funduszu aby wydoić więcej kasy z unii!! Najwyższy czas aby się ktos temu przygladna!!!!
o2k
3 lata temu
to miał być projekt za polskie nie europejskie zydowskie kopiejki
terazqtfamy
3 lata temu
Czyli cieżko zarobione pieniążki Polaków wyjadą za granicę! buhahahaha PIS = oszuści!