Notowania

kryzys na białorusi
03.10.2011 08:30

Białoruś: Partnerstwo Wschodnie to kaganiec

- Szczyt, który był pomyślany jako zbiorowe chłostanie Białorusi, faktycznie poniósł fiasko - komentuje białoruska telewizja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Białoruska telewizja państwowa oceniła, że Partnerstwo Wschodnie _ weszło na drogę przekształcania się w kaganiec _ dla wschodnich sąsiadów UE, a szczyt w Warszawie, na którym jej zdaniem zamierzano przyjąć _ antybiałoruską deklarację _, poniósł fiasko.

Słowa te padły w wieczornym cotygodniowym programie publicystycznym _ W centrum uwagi _.

_ - Szczyt, który był pomyślany jako zbiorowe chłostanie Białorusi, faktycznie poniósł fiasko _ - oznajmił komentator. Jego zdaniem, wobec pozostałych wschodnich sąsiadów UE uczestniczących w spotkaniu zastosowano groźby i szantaż, ale nie zgodzili się oni na podpisanie _ antybiałoruskiej deklaracji _ końcowej.

_ - Teraz obiecują pieniądze, 9 mld euro, żebyśmy chodzili jak na sznurku. Pieniądze oczywiście przydałyby się, ale my sami je zarobimy. Zastraszanie i przekupywanie należy już do przeszłości _ - oświadczył prowadzący program.

O samym Partnerstwie Wschodnim białoruska telewizja powiedziała, że _ zmieniło się we własne przeciwieństwo _. _ Zaraz po inauguracji PW weszło na drogę przekształcania się w kaganiec dla sąsiadów UE _ - mówił komentator. Oznajmił, że wobec tych krajów _ zawsze znajdą powód, aby się przyczepić, jeśli tylko Bruksela będzie miała na to ochotę _.

Gość programu, szef Wydziału Integracji Europejskiej MSZ Białorusi Dźmitry Jarmoluk ocenił, że wycofując się ze szczytu w Warszawie, Białoruś _ pokazała UE, że scenariusze pisane bez niej _ mogą ponieść fiasko. Jego zdaniem, w Partnerstwie Wschodnim _ duch partnerstwa coraz bardziej się rozmywa _, a UE stara się wschodnich sąsiadów _ sprowadzić do roli wasali _. Przyznał jednocześnie, że program jest ważny dla Białorusi i na razie budzi u niej więcej optymizmu niż nieufności.

Sprawa Białorusi w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t153068.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partnerstwo;wschodnie;to;polski;sukces,77,0,923981.html) "Partnerstwo Wschodnie to polski sukces" Według doradcy prezydenta Romana Kuźniara Polska powinna wspierać europejskie aspiracje Wschodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t137002.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;to;kompromitacja;polskiej;dyplomacji,163,0,923555.html) PiS: To kompromitacja polskiej dyplomacji Prezes PiS Jarosław Kaczyński krytykuje rząd za to, że nie udało się doprowadzić do podpisania deklaracji w sprawie Białorusi przez wszystkich uczestników Szczytu Partnerstwa Wschodniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t157625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;otworzy;sie;na;wschod;i;zniesie;wizy,156,0,923036.html) Prestiżowy szczyt w stolicy. Zniosą wizy? Politycy z krajów Wspólnoty będą zastanawiać się nad dalszymi ułatwieniami i pomocą rozwojową dla sześciu krajów byłego Związku Radzieckiego.
Tagi: kryzys na białorusi, białoruś, partnerstwo wschodnie, telewizja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz