Notowania

biden
22.07.2009 14:23

Biden zapowiada wsparcie finansowe dla Ukrainy

Jeszcze w tym roku Waszyngton przekaże do Kijowa 120 milionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraina jest obecnie najbardziej wolnym i demokratycznym państwem w regionie - oświadczył w środę, ostatniego dnia wizyty w Kijowie, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Chwaląc Ukraińców za osiągnięcia pomarańczowej rewolucji 2004 r. Biden skrytykował miejscowych polityków za to, że nie zrealizowali głoszonych wówczas haseł, a zamiast reform zajmują się intrygami i konfliktami.

_ - Jeśli będziecie pracować, nie będzie pozostawieni sami sobie. USA będą działać razem z wami _ - powiedział wiceprezydent i oznajmił, że jeszcze w tym roku Waszyngton wspomoże Kijów sumą 120 milionów dolarów.

Pieniądze te zostaną rozdzielone na programy przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy, rozwój demokracji i gospodarki, reformy sił zbrojnych, a także walkę z AIDS i poprawę zdrowia dzieci.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Ukraina** zapowiada podwyżki cen gazu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;zapowiada;podwyzki;cen;gazu,99,0,492899.html )
* [ Łatwiej na granicy z Ukrainą. Wizy już nie dla wszystkich ]( http://news.money.pl/artykul/latwiej;na;granicy;z;ukraina;wizy;juz;nie;dla;wszystkich,253,0,486909.html )

Przemówienie podsumowujące trzydniową podróż na Ukrainę Biden wygłosił podczas spotkania z ukraińskimi i amerykańskimi politykami, biznesmenami i studentami. Na początku wystąpienia powtórzył zapewnienie, udzielone dzień wcześniej prezydentowi Wiktorowi Juszczence.

_ - Wraz ze zmianą stosunków między Rosją a USA ponownie potwierdzamy swe poparcie dla niepodległości Ukrainy. Żadne państwo nie może mieć wpływu na wybory, dokonywane przez niepodległy kraj _ - oświadczył.

Biden wyraził opinię, że los ukraińskiej demokracji i wolności w dużej mierze zależy dziś od jej bezpieczeństwa energetycznego. Ukraińcy - podkreślił - muszą w związku z tym szybko zreformować tę dziedzinę.

_ - Ukraina zużywa dziś trzy razy więcej energii, niż średnio zużywają państwa Unii Europejskiej, włączając waszego sąsiada, Polskę _ - oświadczył wiceprezydent USA.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: biden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz