Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
BIEC: ofert pracy jest coraz więcej. Poprawa na Dolnym Śląsku

BIEC: ofert pracy jest coraz więcej. Poprawa na Dolnym Śląsku

Fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS

Sytuacja pracownika na rynku jest coraz lepsza - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Na chętnych czeka dużo miejsc pracy. Wzrost zapotrzebowania zaobserwowano w województwie dolnośląskim.

Barometr Ofert Pracy, czyli wskaźnik zmian liczby ofert pracy publikowanych w internecie - wzrósł w marcu o 0,9 pkt w porównaniu z lutym i wyniósł 219,5 pkt., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Nie jest to co prawda zmiana duża, ale wartość wskaźnika utrzymuje się na rekordowych historycznie poziomach, co wskazuje na prawdopodobny dalszy spadek bezrobocia w kraju a co za tym idzie i zapewne wzrost wynagrodzeń.

"Liczba ofert pozostaje na wysokim poziomie w stosunku do miesięcy poprzednich. Po okresie obniżania, wskazówka zegara [...] zwróciła się ku górze, co oznacza sygnał pozytywnego wpływu koniunktury gospodarczej na rynek ofert pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego nadal spada" - podają analitycy w raporcie.

Wskazano przy tym, że w większości województw ogłoszeń jednak nie przybyło, ani nie ubyło. W marcu największy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników zaobserwowano w woj. dolnośląskim.

Jeśli chodzi o rodzaj oferowanej pracy, to największy wzrost wystąpił "w naukach społecznych, nieco mniejszy w usługach, a najmniejszy wzrost dotyczył zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych. Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych również wzrosło, w tempie niemal dorównującym temu odnotowanemu dla nauk społecznych" - czytamy w raporcie. Analitycy informują przy tym, że w porównaniu z 2016 rokiem wzrost ofert pracy jest we wszystkich rodzajach pracy.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

gospodarka, zatrudnienie, bezrobocie, rynek pracy, biec
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ja
2017-04-12 12:12
Znajomi przedsiębiorcy mówią, że brakuje rą k do pracy. Wielu młodych po szkole nie nadaje się do pracy lub prowadzenia własnej firmy. Mają oczekiwania, a brakuje im umiejętności, za które ktoś chciałby dużo płacić. Ludzie nie uczą się, wagarują. A starsi też często mimo doświadczenia w tym co robili przez ostatnie 20 lat nie bardzo mają wiedzę i umiejętności dopasowane do nowych wyzwań, oczekiwań pracodawców. Trzeba zrozumieć, że nauka nie kończy się na szkole. Słyszeliście o książce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka drobnych zmian może zrobić wielką różnicę.
awsedr
2017-04-12 10:21
A czy ktoś sprawdza które z tych ofert w internecie są prawdziwe, a które są tanią reklamą i zbieraniem danych osobowych?
mASAKRA
2017-04-12 10:00
Co to za propaganda?? Bzdury i farmazony...
Pokaż wszystkie komentarze (11)