Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
BIEC: wynagrodzenia coraz wolniej w górę. Dobrobyt nie rośnie już od dwóch miesięcy

BIEC: wynagrodzenia coraz wolniej w górę. Dobrobyt nie rośnie już od dwóch miesięcy

Fot. Andrzej Stawiński/Reporter

Wskaźnik Dobrobytu nie zmienił się w ujęciu miesięcznym w maju, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Choć wynagrodzenia poszły w górę w porównaniu z ubiegłym rokiem, to gorzej sytuacja wygląda, jeśli uwzględnić zmiany cen w sklepach. Wyliczenia wskazują, że nasza sytuacja ekonomiczna nie poprawiła się od dwóch miesięcy.

"To kolejny, drugi miesiąc braku zmiany wskaźnika" - podaje BIEC w swojej analizie, komentując najnowszy odczyt Wskaźnika Dobrobytu, odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Przyczynić się do tego miały wolniej rosnące wynagrodzenia.

Jak podawaliśmy w czwartek, pensje w przedsiębiorstwach wzrosły w kwietniu o 4,1 proc. Z najnowszych danych GUS wynika, że średnia płaca w przedsiębiorstwach, zatrudniających co najmniej 10 osób, spadła w ubiegłym miesiącu do 4 489 zł z 4 577,86 zł w marcu, choć w skali roku wyraźnie wzrosła.

"Co prawda w ujęciu nominalnym wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw urosły w skali roku o ponad 4 proc., jednak po uwzględnieniu wahań sezonowych oraz zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrost ten był o ponad połowę wolniejszy (1,7 proc. rdr)" - napisali w raporcie ekonomiści BIEC.

W materiale podkreślono, że w najbliższym czasie czynnikiem ograniczającym wzrost dobrobytu polskich gospodarstw domowych będzie rosnąca inflacja, uszczuplająca ich siłę nabywczą.

Według ostatniego odczytu GUS inflacja poszła w górę do 2 proc. rocznie w kwietniu. Największy wpływ miały na to ceny żywności i paliwa. Ekonomiści zauważają, że w kolejnych miesiącach trend wzrostowy cen będzie się nasilał. Wpływ na to mają mieć ceny warzyw i owoców, na które wpływ będą miały przymrozki na początku maja.

gospodarka, wynagrodzenia, biec, wskaźnik dobrobytu
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ula
2017-05-20 22:31
Płacą średnia 4500 do 4700 A przedsiębiorstwach ciekawe chyba też wliczane są zarobki dyrektorów i prezesów którzy dobrze zarabiają . Płacą minimalna może poszła do góry ale inni niedostatakli złamanego grosza lepiej przyjmować obcokrajowców za niższe pensje niż Polakom zarobić godziwe pieniądze żeby nietyrac na dwie pracę ledwo koniec A końcem wiązać wszystko poszło A górę o jeszcze pójdzie jak woda śmieci itd A pensje do góry nieida
wer
2017-05-19 15:08
więcej ukrainców a płace nie tylko nie wzrosna a wrecz sie obniża , pisowcy chemy 8 milinów ukrainców i jeszcze im obywatelstwo dajcie bo 500 plus ju dostali.
a potem na moskwę
pisopopisolandia
2017-05-19 12:58
Dzieki PIS i Ukraincom nigdy Polak nie zarobi wiecej. Same ochlapy. lepiej siedziec na 500Plus i nic nie robic i nie placiz ZUS bo i tak za 5 lat zabraknie na emerytury.
Pokaż wszystkie komentarze (8)