Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Nikola Bochyńska
|

Biedronka w Świeciu czynna mimo zakazu handlu. To budzi podejrzenia związkowców

135
Podziel się:

Kolejna niehandlowa niedziela wypada 18 marca. Większość sklepów będzie zamknięta. Niektóre z nich korzystają jednak z wyjątków w ustawie i mimo zakazu otwierają swoje placówki. Wątpliwości związkowców budzi Biedronka w Świeciu położona obok dworca autobusowego.

18 marca to kolejna niedziela z zakazem handlu
18 marca to kolejna niedziela z zakazem handlu (Bartosz Wawryszuk)

W niedzielę 18 marca większość sklepów będzie zamknięta. Niektóre z nich korzystają jednak z wyjątków w ustawie i mimo zakazu będą otwarte. Wątpliwości związkowców budzi Biedronka w Świeciu położona obok dworca autobusowego.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wywołała niemałe zamieszanie wśród klientów, którzy w ubiegłym tygodniu albo robili zapasy wcześniej, albo kupowali wodę, chleb czy mleko na ostatnią chwilę, szukając otwartych mimo zakazu sklepów. Sprawy nie ułatwiają wyjątki w ustawie, które już są kością niezgody wśród handlowców.

Sprzedaż jest dozwolona m.in. na stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach, aptekach, szpitalach czy na dworcach. Z ostatniego wyjątku korzysta właśnie Biedronka, która tym sposobem może otworzyć swoje sklepy na dworcach Warszawa Centralna i Wschodnia, w Krakowie, Poznaniu, Grudziądzu, we Wrocławiu oraz właśnie w Świeciu.

To ta placówka wzbudza wątpliwości związkowców z "Solidarność '80" w Jeronimo Martins Polska. Sklep jest zlokalizowany w budynku dawnego dworca autobusowego. Obecnie nadal widnieje na nim napis "dworzec autobusowy". W środku nie ma dyspozytorni, kas biletowych ani poczekalni. Wiaty, gdzie pasażerowie mogą czekać na autobus, znajdują się na zewnątrz.

Google Maps

Pracownicy tamtejszej Biedronki mówią, że "podróżni zrobili sobie ze sklepu poczekalnię". Według nich jednak fakt, że obok znajdują się stanowiska autobusowe, nie świadczy o tym, że sklep powinien być czynny również w niedziele z zakazem handlu.

Zobacz: * *"Solidarność": Wolna niedziela nie tylko dla pracowników handlu albo dodatek za pracę

"Solidarność '80" w JMP informuje, że zgłosiła już sprawę do oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy. Chce zgłosić sklep do inspektorów również w ramach telefonicznego dyżuru, pełnionego przez nich w niedzielę.

- W tym przypadku dla nas tak samo mogliby uznać sklep Tesco obok dworca za taki, który może być otwarty, ponieważ jest w sąsiedztwie stanowisk autobusowych. Budynek co prawda posiada napis „dworzec autobusowy”, ale czy brak poczekalni i kas świadczy, że spełnia tę rolę? – komentuje rzecznik "Solidarność'80" w Jeronimo Martins Polska, Robert Jacyno. – W środę wysłaliśmy elektroniczne zgłoszenie do PIP w Bydgoszczy. Będziemy także dzwonić na infolinię i zgłaszać swoje zastrzeżenia - mówi.

Informacje, że nie ma tam ani kas, ani poczekalni, Związek miał otrzymać od jednego z zatrudnionych w tamtejszym sklepie.

- Równie dobrze w takim razie każdy sklep obok przystanku czy zajezdni autobusowej mógłby być określany jako zlokalizowany na dworcu – komentuje Jacyna.

W związku ze zgłoszeniem "Solidarności '80" do Państwowej Inspekcji Pracy, urzędnicy w niedzielę 18 marca będą musieli skontrolować sklep w Świeciu. Dopiero kilka dni później okaże się, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy, czy placówka działa zgodnie z prawem.

Metodę "na dworzec", by ominąć zakaz handlu, stosuje już gdańska Galeria Metropolia, która na swoim terenie dobudowała kasy i punkty informacyjne. Status dworca uzyskała 9 marca, czyli tuż przed pierwszą niedzielą z zakazem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(135)
Gosia
6 lat temu
A jak starali sie o pozwolenie na alkohol to nie dostali bo to dworzec to mają dworzec...
Anty
6 lat temu
Jak sie sprzedawczyniom nie chce pracowac w niedziele to niech sie pozwalniają.Tabakiera jest dla josa czy nos dla tabakiery? Wiedza hrabianki zza kas na jakich warunkach przyjmuja sie do roboty!
Yagq
6 lat temu
Te pozamykane sklepy to niewypał związkowy i powr[ót do średniowiecza dla ludzi
nicka
6 lat temu
Gotowy scenariusz na gag w stylu Barei.
Ustęp
6 lat temu
PiS odejdzie poznikają dworce
...
Następna strona